| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Montaż skega

Montaż skega

Postprzez Mirosław » 30 lipca 2020, o 19:56

Witam. Mam kajak BARUM TIGERHAI SPEZIAL mam zamontowanego skega na samym końcu kajak i nie wiem czy dobrze zrobiłem, bo jak płynę z falą to kajaka ustawia bokiem do fali. I tak myślę czy aby nie zamontować jeszcze jednego mniej więcej gdzie siedzę. Mam kajak taki jak w załączniku. I mam jeszcze pytanie czym tego kajaka najlepiej konserwować pytam bo on jest jeszcze bardzo dobrym stanie.
Załączniki
kajak2.jpg
kajak2.jpg (38.76 KiB) Przeglądane 189 razy
Mirosław
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 0
Dołączył/a: 24 maja 2017

Re: Montaż skega

Postprzez marcel » 31 lipca 2020, o 08:03

Hej.

Wrzuć zdjęcie skega.

Dawanie drugiego w miejscu gdzie siedzisz, nie ma sensu. Siedzisz na środku, więc w zasadzie na osi obrotu jednostki.
Można dokleić drugi na dziobie (ostatnio dużo pneumatyków ma takie rozwiązanie).
Można zmienić skeg z tyłu na większy, albo dać dwa jeden za drugim na rufie. To moim zdaniem lepsze rozwiązanie..

Oczywiśćie drugi skeg oznacza mniejszą manewrowość, więc zanim przykleisz spróbuj okiełznać kajak wiosłem.
Rozłóż inaczej ładunek choćby.

Co do konserwacji. Kajak jest najepwniej z hypalonu, więc TK Slide podejdzie.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 126
Dziękowano: 492
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez peterka » 31 lipca 2020, o 08:30

Być może to przez wymuszoną pozycje w kajaku. Siedzisz na końcu, skeg na końcu... Pływając na pusto z przodu dziób się podnosi i Tobą kręci..
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 724
Dziękowano: 668
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez Mirosław » 31 lipca 2020, o 18:23

Jeżeli chodzi o skega to mam takiego https://fankajak.pl/pl/p/Skeg-Gumotex/414 i obraca mnie przy dwóch osobach przy czym tylko jedna osoba wiosłuje. Jak zaczyna kajak uciekać bokiem do fali w prawo próbuje go z prawej strony wiosłem odbijać ale to nic nie daje. Dopiero jak z lewej strony wiosłem przyhamuje to wtedy się prostuje. Zdjęcie gdzie dokładnie mam skega wrzucę jutro.
Mirosław
nowy użytkownik, bez *

Postprzez peterka » 31 lipca 2020, o 19:42

Jeżeli masz "fabryczne gniazdo" na skeg to powinno być wszystko ok...chyba że sam coś ulepszałeś?
no chyba że te wczesne barumogumotexy kopiowały beznadziejne projekty sevylora? materiał nasiąka wodą?
peterka

Postprzez Mirosław » 31 lipca 2020, o 22:31

Nie w tym kajaku nie ma fabrycznego gniazda trzeba takie coś przykleić http://www.prokajak.pl/15044695.html i w to dopiero wkłada się skega.
A ten kajak jest z 85roku. Kupiłem go w zeszłym roku i wygląda praktycznie jak nowy.
Tak myślę może taki podwójny skeg by pomógł http://www.windandwet.com/boat/fin/index.php
Mirosław
nowy użytkownik, bez *

Postprzez Mirosław » 31 lipca 2020, o 22:47

marcel napisał(a):Hej.

Wrzuć zdjęcie skega.

Dawanie drugiego w miejscu gdzie siedzisz, nie ma sensu. Siedzisz na środku, więc w zasadzie na osi obrotu jednostki.
Można dokleić drugi na dziobie (ostatnio dużo pneumatyków ma takie rozwiązanie).
Można zmienić skeg z tyłu na większy, albo dać dwa jeden za drugim na rufie. To moim zdaniem lepsze rozwiązanie..

Oczywiśćie drugi skeg oznacza mniejszą manewrowość, więc zanim przykleisz spróbuj okiełznać kajak wiosłem.
Rozłóż inaczej ładunek choćby.

Co do konserwacji. Kajak jest najepwniej z hypalonu, więc TK Slide podejdzie.

Ale ja nie siedzę po środku kajaka
Załączniki
kajak3.jpeg
kajak3.jpeg (33.91 KiB) Przeglądane 112 razy
Mirosław
nowy użytkownik, bez *

Postprzez marcel » 1 sierpnia 2020, o 09:20

Hm.

Sprawdź jeszcze czy gniazdo skega jest naklejone w osi. Przy pierwszych gumotexach (a one były robione w tej samej firmie produkcyjnej)
zdarzało się że ta czarna część była przymocowana pod kątem. Kilka stopni odchylenia dawało taki efekt myszkowania właśnie.

Przy czym wydaje mi się że ten skeg to samoróbka. Kajak ma na rufie mocowanie pod ster?
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 126
Dziękowano: 492
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez peterka » 1 sierpnia 2020, o 20:36

bez skega da się pływać. Zgubiłem już 5szt. Dzisiaj nie chciało mi się już montować nowego na rzece. Powoli się przyzwyczajam. Nie jest to jakaś wielka niedogodność.
peterka

Powrót do Pneumatyczne