| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Północny Kanał Obry 4 lipca 2020

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Re: Północny Kanał Obry 4 lipca 2020

Postprzez miandas » 23 lipca 2020, o 19:37

Łysy napisał(a):
miandas napisał(a):mnie się podoba

Mnie też :D Przyznam, że momentami żal mi się Was robiło jak widziałem po czym musieliście pływać. A kabina pierwsza klasa :m_:
c'nie?
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 2368
Dziękowano: 576
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar410 Camden120 Twist 2.1

Postprzez stws » 23 lipca 2020, o 23:44

Super film z wyprawy i dobrze dobrana muzyka :||:

Widzałem sporo wypowiedzi odnośnie aquariusów że ciężkie, nie taki plastik itd. ale wizualnie ten trek to się super prezentuje, jakaś taka fajna linia i kształt :oops:
stws
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 1
Dziękowano: 2
Dołączył/a: 10 czerwca 2020

Postprzez mlodek » 24 lipca 2020, o 00:18

synkopa napisał(a):... Wytłumaczcie mi, dlaczego canou jest tak wywrotne przy tej swojej szerokości. Ze względu na wysoko ułożony środek ciężkości? Ale ta szerokość... Płynąłem parę razy i zawsze miałem poczucie niestabilności ...

Obejrzałem film i wywrotkę dlatego spróbuję odpowiedzieć.
Sternik wpływa na próg siedząc wysoko na ławeczce, zawiesza się na nim (podobnie jak kajak), dodatkowo się unosi chcąc przenieść ciężar na dziób
i wtedy traci równowagę. Boczne wahnięcie przy dodatkowo podniesionym już wcześniej wysokim środku ciężkości skutkuje kabiną.
Obniżenie środka ciężkości do prawie takiego jak w kajaku ma szczególny wpływ na równowagę przy zawieszeniu się na przeszkodzie.
Są trzy sposoby poprzecznego profilowania dna: płaskie, półokrągłe, "V", na przeszkodach najstabilniejsze jest płaskie.
Pływając kanadyjką w każdej mniej pewnej sytuacji trzeba zsunąć się z ławeczki do klęku kucznego czyli obniżyć środek ciężkości.
Czasami lekceważy się tę czynność, wtedy zwiększa się szansę na wywrotkę, gdy załoga 2 osobowa pamiętać muszą oboje, kabiny szybko przekonują.
(Jest gdzieś na forum filmik gdy razem z Dzidką, na zwężeniu ze spiętrzeniem, popisujemy się kabiną uderzając burtą dziobu o kołek.)

miandas napisał(a):... z kanadyjkami jest tak, jak z kajakami: są różne rodzaje i każdy użytkownik dobiera sobie sprzęt pod swoje wymagania i możliwości ...

Święta prawda, jest jednak pewna bardzo ważna różnica - wybór jest niewielki a właściwie prawie go nie ma.
Nie istnieje polski producent sprzętu który można nazwać kanadyjką turystyczną.
To co jest oferowane najczęściej jest tylko kanadyjkopodobne ale nie posiada jego faktycznych cech.
Polietylen sprawdza się w kajakach ale nie w kanadyjkach, jest zbyt miękki przy braku zamknięcia pokładu.
Jest tylko parę modeli z importu, nie uświadczy się kanadyjki jednoosobowej a tylko taką można porównywać do kajaka solo.
Kanadyjkę "pod siebie" można mieć tylko wtedy gdy się samemu ją zbuduje lub zleci jej budowę.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 419
Dziękowano: 503
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez miandas » 24 lipca 2020, o 18:03

stws napisał(a):Super film z wyprawy i dobrze dobrana muzyka :||:

Widzałem sporo wypowiedzi odnośnie aquariusów że ciężkie, nie taki plastik itd. ale wizualnie ten trek to się super prezentuje, jakaś taka fajna linia i kształt :oops:

tak. z wyglądu treki mi się również bardzo podobają
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Ted » 27 lipca 2020, o 21:22

miandas napisał(a):jeszcze film zrobiłem... https://youtu.be/WMP353A6wX0mnie się podoba

Widać powrót do filmowej formy :D , muzyka przyjemna dla ucha, kabina zacna,według mnie dobrze, że zrezygnowałeś z wykorzystywania
przejść na filmie, bo bardziej naturalnie się ogląda.
Ted

Dziękował/a : 558
Dziękowano: 641
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez miandas » 27 lipca 2020, o 22:18

Ted napisał(a):
miandas napisał(a):jeszcze film zrobiłem... https://youtu.be/WMP353A6wX0mnie się podoba

Widać powrót do filmowej formy :D , muzyka przyjemna dla ucha, kabina zacna,według mnie dobrze, że zrezygnowałeś z wykorzystywania
przejść na filmie, bo bardziej naturalnie się ogląda.
są przejścia ale minimalne.
dziękuję za dobre słowo
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Mat » 28 lipca 2020, o 08:43

Kabina piękna :lol:
Zieleń zdecydowanie lepiej oddana na filmie.
Pominę gościa na motorówce, który zbytnio nie zwolnił ale za to zapytam - dlaczego chciałeś staranować tą zdegustowaną panią w bikini na plaży ?? :lol:
Mat

Dziękował/a : 110
Dziękowano: 363
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez miandas » 28 lipca 2020, o 11:28

Mat napisał(a):Kabina piękna
Zieleń zdecydowanie lepiej oddana na filmie.
Pominę gościa na motorówce, który zbytnio nie zwolnił ale za to zapytam - dlaczego chciałeś staranować tą zdegustowaną panią w bikini na plaży ??
no właśnie nie chciałem. zachowywała się tak, jakby mnie w ogóle nie widziała
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez philozoph » 28 lipca 2020, o 11:44

Trochę po czasie ale dołożę swoje trzy grosze do relacji.
philozoph
*

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 21
Dołączył/a: 16 czerwca 2020
Sprzęt: Canoe ProLine 430

Postprzez miandas » 28 lipca 2020, o 11:45

warto!!!
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Łysy » 28 lipca 2020, o 15:36

Ciekawe :||: Takiego filmu tutaj chyba jeszcze nie było.
Łysy

Dziękował/a : 179
Dziękowano: 191
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Sprzęt: Gumotex Solar 410c, Safari

Postprzez mlodek » 28 lipca 2020, o 15:38

philozoph napisał(a):Trochę po czasie ale dołożę swoje trzy grosze do relacji. ...

Fajne "trzy grosze" :m_:

Zaintrygował mnie użyty w filmie zwrot "... przy próbie uwolnienia stabilizatora ... " - jaki stabilizator masz na myśli ?
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez philozoph » 28 lipca 2020, o 16:44

mlodek napisał(a): - jaki stabilizator masz na myśli ?

Tradycyjnie kanadyjka ma podniesiony dziób i rufę. W tym modelu zrezygnowano z tego na rzecz przegłębienia krańców. Dodatkowo przy skrajnicach dno jest wyprofilowane w wąskie płetwy. Daje to 6 cm dodatkowego zanurzenia i dwa bardzo wąskie punkty podparcia w zamian za spowolnienie cyrkulacji. Na kamieniach nie jest to dokuczliwe ale przy krawędziach haczy zwłaszcza przy wodzie poniżej 10cm na progu. Jak widać na filmikach jest to bardzo niestabilny układ. Osobiście uważam to za wadę i uparcie pracuje nad obejściem problemu :)
philozoph
*

Postprzez maciej66 » 28 lipca 2020, o 18:59

Dobra kamera.
"Trzeba uważać " :lol:
maciej66

Dziękował/a : 8
Dziękowano: 301
Dołączył/a: 25 października 2016
Sprzęt: traper

Postprzez miandas » 28 lipca 2020, o 19:00

maciej66 napisał(a):Dobra kamera.
"Trzeba uważać "
prawda
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez mlodek » 28 lipca 2020, o 20:41

philozoph - dziękuję, nie dziwi mnie zatem wywrotka.
Przegłębienia to namiastka kila w gorszym wydaniu a "wąskie płetwy" mają "to zepsucie" poprawić.

Zawsze mnie dziwiło po co psuć sprawdzające się w praktyce stare dobre rozwiązania konstrukcyjne.
Dla mnie kil, nawet niewielki, jest zniechęcający bo wystarczająco utrudnia manewry i bywa niespodzianką na przeszkodzie.
Żeby dojść do tych wniosków opływałem przez wiele lat prawie wszystkie typy kanadyjek dostępne w wypożyczalniach.
Po takich doświadczeniach bardzo dobrze wiedziałem czego nie chcę. Gdy rozglądałem się za kanadyjką, "ProLine" kusiły na zdjęciach linią,
na szczęście były zdjęcia boczne i widać było "odwrotny rocker". Decydujące o nautyce kanadyjki dno kadłuba zawsze "ukrywa się" pod wodą.

" ... uparcie pracuję nad obejściem problemu ... " - myślę że technicznie nic nie zdziałasz, w zamian stracisz nerwy, energię, czas.
Albo zaakceptujesz, przyzwyczaisz się, nie będziesz dawał się zaskakiwać ... albo w efekcie zmienisz kanadyjkę.
Czy przed zakupem "ProLine" pytałeś kogoś o opinię / radę ?.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez Ra$ » 1 sierpnia 2020, o 22:14

Fajny ten film 360'! Idealny na relacje. A co do kanadyjki to czy takie rozwiązanie (odwrócony roker) ma jakieś zalety? Co masz na myśli pod hasłem "spowolnienie cyrkulacji"? poza tym fajnie było by spotkać kolejnego kanadyjkarza :)
Pozdrawiam!
Ra$

Dziękował/a : 98
Dziękowano: 68
Dołączył/a: 07 stycznia 2018
Sprzęt: Canoe itp...

Postprzez mlodek » 2 sierpnia 2020, o 20:12

Ra$ napisał(a): ... Co masz na myśli pod hasłem "spowolnienie cyrkulacji"? ...

Prawdopodobnie zmniejszenie podatności na zmianę kierunku (lepsze trzymanie kursu) .
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Postprzez philozoph » 3 sierpnia 2020, o 12:41

mlodek - Algorytm wyboru łodzi do temat na osobny wątek. Licząc że miałem wtedy jakieś 17 lat doświadczenia z kanadyjkami nie była to przypadkowa decyzja. Budowa łodzi jak i jej wybór to zawsze jest pewien kompromis pomiędzy możliwościami. Ja bym tam szat nie rozdzierał że wiesza się na tak małej wodzie. Jest to puki co jedyna wada na długą listę zalet. Licząc że emeryturę spędzę na wodach polarnych z pewnością nie jest to ostatnia łódź w moim arsenale :)
" ... uparcie pracuję nad obejściem problemu ... " - Nie tylko w tej sytuacji okazało się że przechył poprzeczny ma duży wpływ na właściwości nautyczne. Prawdopodobnie (bo jeszcze nie testowałem, a staram się wyciągać nauki) odpowiedni przechył "unosi" stabilizatory o kilka centymetrów. Poza tym uderzenie w bramę zostawiło wyraźny ślad gdzie nastąpiło zacięcie. Zastanawiam się nad podpiłowaniem tylnego okucia lub zmianą na cieńsze, stalowe. Oczywiście nie zlikwiduje to całego problemu ale da kilka dodatkowych centymetrów wody pod.

maciej66 napisał(a):Dobra kamera.
"Trzeba uważać " :lol:

Złośliwcy ;) Wiedziałem co robię i jakie mam szanse :)

Ra$ - Z rocker'em jak ze wszystkim. W moim odczuciu lepiej wspina się na fale jak idziesz "pod" i mniej rzuca tyłkiem jak idziesz "z" falą (na fali za bystrzem płynniej wejdzie i zejdzie). Stabilizatory podobnie. Tak jak pisał mlodek , jak chcesz skręcić musisz mocniej naprzeć/kontrować, jak idziesz prosto delikatne kontry.
philozoph
*

Postprzez mlodek » 4 sierpnia 2020, o 20:43

philozoph napisał(a): ... Ja bym tam szat nie rozdzierał że wiesza się na tak małej wodzie. Jest to puki co jedyna wada na długą listę zalet. Licząc że emeryturę spędzę na wodach polarnych z pewnością nie jest to ostatnia łódź w moim arsenale :) ...
:m_: :m_: :m_:
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Poprzednia strona

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...