| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Śledzie do piasku.

Sprzęt turystyczny, biwakowy.

Śledzie do piasku.

Postprzez marcel » 10 września 2020, o 20:25

Cześć.

Jakie macie metody kotwienia namiotu w piasku? Mój namiocik nie jest samostojący i dwa główne odciągi muszą być solidnie zakotwione. Wymieniłem oryginalne szpilki na śledzie 18x180mm typu V ale jeszcze to trochę przymało.

Profesjonalne śledzie piaskowo-śniegowe mają jakieś zawrotne ceny, więc może ktoś jakimś smiesznym kosztem coś sam wydłubał.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 131
Dziękowano: 510
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Śledzie do piasku.

Postprzez Hegemon » 10 września 2020, o 20:39

Nóż typu maczeta, ścięte dwa 70 cm kawałki gałęzi, zaostrzone i wbite dowolnym konarem luźno leżącym.
Inna metoda to dwa luźne kije przyciśnięte kilkoma foliowymi workami (worki śmieciowe, marketowe) z piaskiem, ziemią.
Pozdro
Hegemon

Dziękował/a : 15
Dziękowano: 43
Dołączył/a: 20 lutego 2020
Sprzęt: Roteko Jett Ecoline

Postprzez mlodek » 11 września 2020, o 01:22

marcel napisał(a):... Wymieniłem oryginalne szpilki na śledzie 18x180mm typu V ale jeszcze to trochę przymało.
Profesjonalne śledzie piaskowo-śniegowe mają jakieś zawrotne ceny, więc może ktoś jakimś smiesznym kosztem coś sam wydłubał.

Odszukałem 2 spadowy stary namiocik wymagający 2 wzdłużnych odciągów,
z tego samego powodu wymieniłem mu kiedyś 2 szpilki na 2 stare śledzie.
Zmierzyłem, te śledzie to aluminiowy kątownik (V) 26x225mm (26mm - najdłuższy bok trójkątnego przekroju)
Po wymianie jest lepiej ale nie do końca, w grząskim luźnym piachu nie dają w pełni oczekiwanego efektu.
Moim zdaniem powinny to być śledzie wykonane z aluminiowego kątownika ok. 40-50mm / ok. 250-300mm
Podobne gabarytowo do oczekiwań są narożne (stalowe) śledzie do mojego leciwego namiotu / pawilonu Niewiadów.
Gdybym szukał materiału na takie śledzie to byłby to kątownik aluminiowy o wymiarach zbliżonych do w/w.
lub płaskownik czekający na odpowiednie wygięcie, obcięcie, wyprofilowanie.

Takie "kołki i młotek" są na pewno skuteczne ale pod warunkiem że będzie pod ręką odpowiedni na nie materiał.
Wolałbym mieć pewność mając duże śledzie niż za każdym razem tracić czas i "kombinować" z kołkami czy workami.

Pamiętasz zdjęcie które kiedyś wrzuciłem ?
kotwiczka.jpg
kotwiczka.jpg (231.42 KiB) Przeglądane 389 razy
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 461
Dziękowano: 556
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez peterka » 11 września 2020, o 08:01

:lol: Patrząc na ekran smartfona to myślałem że widzę ćmę bukszpanową w powiększeniu...i już miałem dawać rady czym ją załatwić...a tak to tylko tarp śledziowy. Tego gatunku nie znam i nie pomogę ;) :roll:
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 769
Dziękowano: 705
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar,twist,helios,swing,alpha

Postprzez marcel » 11 września 2020, o 12:05

mlodek napisał(a):
marcel napisał(a):... Wymieniłem oryginalne szpilki na śledzie 18x180mm typu V ale jeszcze to trochę przymało.

Odszukałem 2 spadowy stary namiocik wymagający 2 wzdłużnych odciągów,
z tego samego powodu wymieniłem mu kiedyś 2 szpilki na 2 stare śledzie.
Zmierzyłem, te śledzie to aluminiowy kątownik (V) 26x225mm (26mm - najdłuższy bok trójkątnego przekroju)
Po wymianie jest lepiej ale nie do końca, w grząskim luźnym piachu nie dają w pełni oczekiwanego efektu.
Moim zdaniem powinny to być śledzie wykonane z aluminiowego kątownika ok. 40-50mm / ok. 250-300mm

Pamiętasz zdjęcie które kiedyś wrzuciłem ?
kotwiczka.jpg

Dzisiejsza poranna kreacja.

Kawałek rurki aluminiowej 20mm z obi. Ściąłem na skos, rozciąłem wzdłóż i zacząłem rozginać żeby uzyskać wyrób śledziopodobny.
I dup - pękło.
Doczytałem - te rurki w slepach budowalanch najczęściej są tylko ekstrudowane i nie mają potem obróbki cieplnej. Materiał jest tak ponaprężany że o ja cie.
(choć w sumie to powinny rekrystalizować już w trakcie ciągnienia i same się odpuszczać).

Drugiego śledzia podgrzałem na kuchence żeby go rozginać na gorąco i wprawdzie się rozgiął ale od palnika nabrał całej palety paskundych kolorów.
Zabrałem się za nawiercanie - i wtedy zaczął pękać. Nie na całej długości ale przy otworach już się pokazują szczeliny.

Wniosek - ta rurka nawet nie stała obok przyzwoitego stopu aluminium.

Następne będą rurki pcw, one się dają w miarę obrabiać na gorąco.
marcel

Postprzez marcel » 15 września 2020, o 14:45

Moze komus sie przyda.

Po nieudanym eksperymencie z rurka alu z market budowlanego zrobilem jeszcze probe z wycieciem kawalka rury pcv 110mm- takiej pomaranczowej kanalizacyjnej.
Wyciolem po prostu kawalek 30cm dlugi i 4cm szeroki. Dol zastrugalem i wyszlo nawet znosnie.
Niestety product polegl przy probie wbijania w piasek. Poki piasek byl miekki wchodzil ladnie. Ale jak trafil na mokry, twardy, jakies 20cm pod powierzchnia to trzeba go bylo dopchnac noga.
I sie zlamaal

Skonczylo sie zakupem sledzi Naturehike 37zl za 4 szt - 31cm dlugie, 3,6 szerokie, majo dziurki, anodyzowanie, tylko kolor odpustowy troche.
Montuja sie elegancko w miekkim piasku, twardym piasku i w udeptana ziemie tez wejda.
Sprawdzilem trzymanie w piasku, jesli zamocowac linke nie na szczycie tylko na dole (specjalnie po to jest maly otwor zrobiony i osadzic go do konca, to trzyma z sila kilkunastu kilogramow - czyli bardzo mocno.

Dzis sie zorientowalem ze i tak przeplacilem, bo na portalu aukcyjnym znalazlem podobne, tyle ze bez anodyzowania w cenie 29pln za 6 szt.

Krotko mowiac - lepiej poszukac niz samemu kombinowac.

Haslo "sledzie piaskowe" albo "sledzie sniegowe". Tylko nie patrzec na MSR i inne profi wynalazki bo tam jeden sledz kosztuje 130pln. W tej cenie to powinien sam sie wbijac.
marcel

Postprzez rawa » 15 września 2020, o 18:04

W ostatni piątek stawiałem mały namiot na suchej piaszczystej plaży, przypomniał mi się ten temat na forum.
Do dyspozycji miałam standard wyposażenia od producenta a wiec śledzie w formie wygiętego druta.
Sekretem dobrej instalacji było wprowadzenie "śledzi" pod katem, tak aby stworzyć ostry kąt z linką czy podstawą podłogi, w ten sposób było trudniej je wyciągnąć do góry i działało całe 2 dni.
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Dziękował/a : 235
Dziękowano: 470
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez Marshall » 15 września 2020, o 22:36

Ja do piasku stosuję własnoręcznie naprędce wykonane samoróbki z pozyskanego drewna - jakieś ø20mm i długość ok. 50cm...
Zawsze działa.
. . . .
| Canoe | Adam Marshall® Marczak |
. . . .
Marshall

Dziękował/a : 410
Dziękowano: 280
Dołączył/a: 06 czerwca 2013
Sprzęt: canoe

Powrót do Sprzęt biwakowy