| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Pogoria 4 (Sląskie)

Spis polskich jezior, zalewów i zbiorników.

Pogoria 4 (Sląskie)

Postprzez marcel » 16 stycznia 2020, o 20:02

Pogoria 4
Pogoria IV została zalana finalnie w 2009 roku. Zanim do tego doszło, była świetnym terenem do rozrywki na granicy woda-ziemia, bo linia brzegowa była bardzo rozwinięta, a kanałów było kilkanaście. Teraz większość tych miejsc znajduje się 2-3m pod wodą.
Do jeziora wpada na północy część wody z Czarnej Przemszy. Rzeka ta płynie później wzdłuż zachodniego brzegu. Nadmiar wody spływa przez jazz na południu i spowrotem trafia do rzeki.

Co zostało:

Miniaturowy kanał na północnym brzegu, dostępny tylko przy wysokim stanie wody.
Duży kanał na między zachodnim brzegiem a wyspą.
Długi kanał we wschodnim brzegu, za plażą golasów, dostępny tylko kajakiem.
Kanał izolowany. Na początku można było do niego wpłynąć od północy, ale szybko się zapiaszczył. Po przenosce, można go zwiedzić.
Duża wyspa na zachodzie. Nielegalne pole namiotowe, kilka małych plaż między tatarakami i dziki.
Kilka małych wysp na wschodzie, dwie nadają się do zwiedzania. Większa ma w sobie jeziorko po którym można od biedy pływać kajakiem. Wlot do niego uległ zamuleniu w zeszłym roku.
Ptasie wyspy na południowym wschodzie. Nie podpływać, nie przeszkadzać ptactwu.

Obrazek

Mapa całości z zaznaczonymi ciekawymi miejscami.

Obrazek

Widok z zejścia od strony Kolonii Piekło, na zachód.

Obrazek

Łódka, za nią wlot do małego kanału na północy.

Obrazek

Wschodnia strona, wschodniej wyspy

Obrazek

Zaułek. Zachodnia wyspa od strony wody.

Obrazek

Kanał wschodni, wlot. Zarośnięty tatarakami.

Obrazek

Kanał zachodni.

Na bloga wrzuciłem więcej zdjęć.

Ważne. Na P4 nadal obowiązuje zakaz kąpieli. UM nie dogadał się z RZGW i tak to się ciągnie 10rok. Włodarze zakrywają dłońmi oczy i udają że problemu nie ma. Miasto 250tys ludzi, ogromny zbiornik z czystą wodą i ogromnymi plażami (najdłuższa ma 3km), i tabliczka "Zakaz pływania".
W praktyce wiele osób pływa. I jeśli nie robią tego zbyt ostentacyjnie, czyli daleko od brzegu, to nawet Policja stara się nie ingerować. Nie nadążyliby z mandatami.
Kajakami pływać wolno. Tyle że trzeba przywieźć swój. Jedyna wypożyczalnia została zamknięta, po tym jak jeden z klientów mało się po pijaku nie utopił i właściciel miał problemy.
Motorówki. Temat rzeka. Przez całe lata był zakaz i nagminnie go łamano. O dziwo na P3 która jest kilkaset metrów dalej, ten sam zakaz był egzekwowany.
W 2016 albo 2017 dopuszczono motorówki i żaglówki. Pięć lat po tym jak powstał yacht klub z pomostami... Przez zakaz na P3, P4 stało się najbardziej motorowodnym akwenem w okolicy. W weekend po wodzie lata 20-30 jednostek.

Wschodni brzeg, to znowu w teorii obszar z zakazem wjazdu. W praktyce, latem zawsze powstaje tam miasteczko przyczep campingowych. Kilka nawet tam zimuje. Miłośnicy off-roadu hulają po lesie i ... i nic. Niby Natura2000 , ale rok 2000 był prawie dwadzieścia lat temu wiec wszyscy zapomnieli. W sumie póki jeżdżą tylko w dzień i nie powodują nadmiernego ryzyka (przez 10 lat tylko jeden wypadek to kij z tym)

Wyspy. Formalnie objęte zakazem wstępu. W rzeczywistości na zachodniej wyspie (tej z dzikami) jest pole namiotowe, stoliki, wiaty a nawet boisko do siatkówki. Co ciekawe jest czysto, śmieci jest znikoma ilość. Duża wyspa na wschodzie, to miejscówka o którą wieczorem jest wyścig, bo to są miejscówy z najpiękniejszym widokiem i miejscem pod namiot.
Sam raz zwiewałem przed dzikami, pakując na szybkości namiot i zmieniając miejscówkę. Na wschodniej wyspie z kolei, są zające. Nieszkodliwe, ale lepiej na bosaka w nocy nie chodzić, bo kupa.

Ptasie wyspy. Większość żeglarzy i motorowodniaków trzyma się od nich z dala. Nie ma tam namiotów, przez lata trzymano się zasady że te dwie są tylko dla ptaków. Poza tym, wokół nich jest bardzo płytko więc jednostki nie mają tam czego szukać.

Od czasu do czasu trafiają się freediverzy, czasem podwodni myśliwi. Z tymi dwoma gatunkami nie ma najmniejszych problemów.

Nocą niestety pojawiają się kłusownicy. Łowią na linkę z dużą ilością haczyków, właśnie w okolicy ptasich wysp.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 134
Dziękowano: 548
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Pogoria 4 (Sląskie)

Postprzez strażowy » 17 stycznia 2020, o 19:52

jak czytam, ten teren masz " w jednym palcu" - :m_:
...pozdrawiam z Poznania ;)
strażowy

Dziękował/a : 297
Dziękowano: 292
Dołączył/a: 26 sierpnia 2019
Sprzęt: Solar 2, cytrynowa Pyranha :)

Postprzez marcel » 17 stycznia 2020, o 22:53

Ileś razy tam byłem. Opłynąłem wpław dookoła, spędziłem z pół setki godzin pod wodą i kilkadziesiąt razy byłem kajakiem/pontonem. Mimo tego, w lasach od wschodniej strony, nadal jest sporo miejsc gdzie jeszcze nie dotarłem. Dlatego jutra jadę tam znowu. Przede wszystkim chce się zorientować o co chodzi z kopaniem tych odbić od kanałów.

Jeszcze jedno P4, jak na krajowe warunki ma niespotykanie czystą i ciepłą wodę.

Obrazek

Latem, bez skafandra i latarki można schodzić na 8-9 metrów. Woda jest ciepła w całym zakresie. W jednym, bardzo ciepłym roku termoklina była dopiero na 12 metrze.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 134
Dziękowano: 548
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez mrSpiro » 18 lipca 2020, o 07:38

Dzięki za wskazówkę na świętne miejsce do pływanie. Muszę kiedy pojawi się wolna chwilia wyjechać dotąd.
mrSpiro
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 0
Dołączył/a: 16 czerwca 2020
Sprzęt: łódź

Postprzez peterka » 18 lipca 2020, o 08:01

Dla mnie pływa się tu dziwnie w sezonie. Jest ścieżka rowerowa prawie dookoła zbiornika...i jeszcze w sezonie te skutery wodne :( . Dobre miejsce na pływanie o wschodzie słońca i poza sezonem letnim. Ogólnie nawet jesienią w słoneczną pogodę panuje tu gwar..
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 770
Dziękowano: 709
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar,twist,helios,swing,alpha

Postprzez conir » 8 października 2020, o 14:02

Dzięki za relację, moja kolejna miejscówka w okolicy!
zawsze w podróży - ZAWSZE Z KAJAKIEM :)
conir
*

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 7
Dołączył/a: 06 października 2020
Sprzęt: pneumatyk

Powrót do Jeziora, zalewy, zbiorniki