| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Powrot zamordyzmu

O przepisach nakazach i zakazach, pozwoleniach oraz ubezpieczeniach.

Powrot zamordyzmu

Postprzez myszek » 14 marca 2017, o 18:25

Cześć

przepraszam, że zawracam głowę, ale to ważne.
Wyciekł taki oto projekt ustawy o rejestracji wszystkiego co pływa. Przez 25 lat nie było obowiązkowej rejestracji ani przeglądów na śródlądziu (z wyjątkiem szybkich motorówek i wszystkich trzech jachtów powyżej 12m długości).
Teraz wszystko powyżej 5m miałoby być obowiązkowo rejestrowane.

Co więcej, pojawi się na mazurach kategoria "jachtów komercyjnych", czyli wszystkich pływadeł, które ktoś komuś kiedyś odpłatnie (choćby i za sześciopak piwa) udostępnił. Z obowiązkowymi przeglądami i wszystkimi obostrzeniami.

Jak nas doświadczenie poucza, jedyne, co może naszą mądrą władzę powstrzymać przed realizacją takich pomysłów, to solidarny sprzeciw wodniaków. Wiem, że większość z Was nie będzie specjalnie dotknięta nowymi przepisami, może tylko ci, którzy mają kajaki powyżej 5m długości... ale myślę, że nie można być biernym.

Ktoś wie, jak przygotowuje się petycję w internecie? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii? Ja nie mam, ale jeżeli będzie trzeba, to się tym zajmę. Wolałbym wszakże, żeby zrobili to lepsi fachowcy.

Będę w piątek w Warszawie na targach "Wiatr i woda". Kto chce, możemy się spotkać i coś razem przedsięwziąć. Szczegóły, mam nadzieję, wkrótce będę mógł podać.

pozdrowienia

krzys
Załączniki
projekt28_02_17.pdf
(718.54 KiB) Pobrane 99 razy
myszek

Dziękował/a : 16
Dziękowano: 212
Dołączył/a: 29 maja 2014
Sprzęt: Nietoperz

Re: Powrot zamordyzmu

Postprzez marcel » 14 marca 2017, o 19:11

1. Jeśli można wiedzieć to jak to wyciekło - po prostu opublikowali projekt?
2. Jeśli będzie jakaś formalna petycja to podpisuję oboma łapami. Najpierw wodniacy walczyli latami o złagodzenie przepisów, a teraz się zaczyna podgryzać z drugiej strony.

3. Jak dla mnie to ewidentna przygotówka pod akcje : opodatkuj łódkę albo obowiązkowe OC dla każdej jednostki.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 91
Dziękowano: 335
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Waho » 14 marca 2017, o 19:26

Nic nowego gdzieś tak około 2000 roku już były takie zakusy, obowiązkowa rejestracja i oczywiście
przeglądy miały dotyczyć wszystkiego co pływa i ma więcej jak 3,5 m długości. :shock: :?

Zaprotestować warto, ale czy to coś da, mamy tysiące głupich i nierealnych ustaw nie wspomnę o
środkach ratunkowych na małych łódkach, kajakach itp., np. odbijacze na pontonie itd… :? :(
Waho

Dziękował/a : 310
Dziękowano: 153
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Postprzez Waho » 14 marca 2017, o 21:39

Nie wiem czy zauważyłeś kolego @myszek, że część tych przepisów od dawna obowiązuje. :shock:

http://www.umgdy.gov.pl/wp-content/uplo ... rcyjne.pdf
Waho

Postprzez myszek » 16 marca 2017, o 14:38

marcel napisał(a):1. Jeśli można wiedzieć to jak to wyciekło - po prostu opublikowali projekt?

Na razie niestety nie. Opublikowali tylko założenia:
https://bip.kprm.gov.pl/kpr/form/r51946 ... sci-d.html

Projekt został przesłany nieoficjalnie kilku podmiotom, do publicznej sieci wyciekł np. tutaj:
http://forum.zegluj.net/viewtopic.php?f ... 22#p463021

To niestety utrudnia wszelką akcję, bo ministerstwo może się wyprzeć. Z drugiej strony, jak się wyprze i zrezygnuje, to też nie jest źle...

2. Jeśli będzie jakaś formalna petycja to podpisuję oboma łapami. Najpierw wodniacy walczyli latami o złagodzenie przepisów, a teraz się zaczyna podgryzać z drugiej strony.

Mam nadzieję, że niebawem.

Waho napisał(a):Nie wiem czy zauważyłeś kolego @myszek, że część tych przepisów od dawna obowiązuje. :shock:

Wiem i ubolewam. Niemniej, dotychczas (niezbyt oficjalnie) interpretowano rzecz tak, że do jachtów komercyjnych obowiązkowo zaliczane są jednostki wożące pasażerów (np. różne kutry do wożenia gawiedzi), a co do reszty jest to względnie dobrowolne.
W tym projekcie nie ma już żadnej furtki. A poza tym, głupawy pomysł wydumany dla jachtów morskich (wymieszanych z kutrami pasażerskimi) chcą teraz rozszerzyć na tysiące rozmaitych łódek mazurskich, z całą ich różnorodnością.

pozdrowienia

krzys
myszek

Postprzez myszek » 18 maja 2017, o 09:44

Nie wiem czy wiecie, że dzisiaj upływa termin nadsyłania uwag do nieszczęsnego projektu w ramach publicznych konsultacji społecznych.

Reklamówka projektu znajduje się tu:
https://www.mgm.gov.pl/549-projekt-w-konsultacjach-mniej-biurokracji-i-latwiejsza-rejestracja-jachtow
i jakoś dziwnym trafem nie zawiera ona informacji o tym, że rejestracja ma zacząć być obowiązkowa. Rządy się zmieniają, ale praktyka mydlenia oczu zostaje ta sama:
a nuż uda się po cichu przepchnąć ustawę, na której ktoś nieźle zarobi...

Dopiero na końcu reklamówki drobnym druczkiem jest odsyłacz do treści:
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12297900
i tam już wszystko można wyczytać.

Jeżeli ktoś ma kajak dłuższy niż 5m i dokupi sobie do niego w Decathlonie pomocniczy żagielek, to będzie musiał go zarejestrować i nabić specjalne numery. A jeżeli ten kajak komuś nie daj Boże wypożyczy, to będzie musiał przechodzić przeglądy.

Do końca dzisiejszego dnia można formalnie pisać co się o tym myśli, pod adres:
sonia.knobloch-sieradzka@mgm.gov.pl

Serdecznie zapraszam!

krzys
myszek

Postprzez Waho » 18 maja 2017, o 19:35

Kolego @myszek, czy Ty czasem nie przesadzasz. :roll:
Waho

Postprzez myszek » 18 maja 2017, o 21:36

Waho napisał(a):Kolego @myszek, czy Ty czasem nie przesadzasz. :roll:

Nie przesadzam. Tam jest tak napisane. Nie ma wyjątków dla kajaków ani żagielków z decathlonu. Przeczytaj to zobaczysz.

pozdrawiam

krzys
myszek

Postprzez hangman » 18 maja 2017, o 21:57

Mam wrażenie że to się nasila. Totalna inwigilacja itp.
Po co rejestrować jednoosobowca jeśli nie dla stworzenia pozorów potrzeby wygenerowania
miejsca pracy urzędasa?
Teraz Miłościwie Panujący Nam Prezydent (wiem, zbaczam w mroczna politykę) podpisał zmiany w kodeksie drogowym mówiace
że za ucieczkę służbom (sygnał lizak) idzie się do paki. Do policji nic nie mam, ale zapis tak ogólnie określa uprawnione służby,
że jak mi ciec w drelichu z grabiami machnie łapką, a ja to zleję to mi udowodnią że "działał jak przedstawiciel
uprawnionych służb".
Mam kumpla Karla na Reunionie, może warto tam zwiać...
Świat kręci się dookoła moich marzeń...
hangman

Dziękował/a : 24
Dziękowano: 223
Dołączył/a: 05 lipca 2015
Sprzęt: samoróbki, KL12 itp, Nomad

Postprzez Waho » 19 maja 2017, o 07:21

myszek napisał(a): Tam jest tak napisane. Nie ma wyjątków dla kajaków ani żagielków z decathlonu. Przeczytaj to zobaczysz.

Czytałem, nic takiego nie znalazłem. :shock:

Przesadzacie, siejecie wrogą propagandę, nie jest aż tak źle. :?

Jest taki kraj, który się nazywa USA, gdzie zgodnie z prawem mogą cię zastrzelić np.
jak będziesz biegł, (czyli uciekał), jak wejdziesz na czyjś prywatny teren itd. :twisted:
Waho

Postprzez marcel » 19 maja 2017, o 09:45

Waho napisał(a):
Jest taki kraj, który się nazywa USA, gdzie zgodnie z prawem mogą cię zastrzelić np.
jak będziesz biegł, (czyli uciekał), jak wejdziesz na czyjś prywatny teren itd. :twisted:

Jest taki kraj, w którym masz prawo obrony życia, rodziny, I własności, bez liczenia się z prawami bandyty.
Bo jeśli ktoś narusza twój mir domowy, możesz go zastrzelic.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 91
Dziękowano: 335
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Powrót do Przepisy, ubezpieczenia