| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Jezioro Drawsko 22.07.2017

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Jezioro Drawsko 22.07.2017

Postprzez rawa » 23 lipca 2017, o 21:11

Po raz trzeci w tym roku jakaś siła zabrała nas nad Drawsko, kto zna ten akwen pewnie wie jaka to magia tego miejsca to czynić może.
Sobota pobudka godzina 2:15, godzina 6:10 Stare Drawsko 260km dalej.
Po drodze wschód słońca prosto w oczy przy bezchmurnym niebie, po dotarciu na miejsce pełne zachmurzenie i ciemne chmury.
Wesoły gość na widok transportu paneli PV zapytał czy przewidujmy dziś słońce, usłyszał że tak od godziny 8 - wszystko się sprawdziło.
Desant pontonu rozpoczynamy na kanale między jeziorami, przy polu namiotowym, jest to oczywiście rzeka Drawa wypływająca z jeziora Żerdno.
Ponieważ wszyscy smacznie spali na polu namiotowym i było widać jeszcze bogaty wieczór na stołach, odjechałem samochodem z pontonem na dachu kawałek dalej, aby go napompować czymś o odgłosach odkurzacza.
Obserwowane od tygodnia prognozy sprawdzają się niemal z minutową dokładnością, co umacnia w nas pewność że cała reszta wycieczki też będzie zgodna z przewidywaniami.
Przebyliśmy sprawnie i szczęśliwie 22km na wodzie, zwiedzając dokładnie 2 zatoki i ujście rzeki Drawy, udało się w wrócić do domu na GP w Cardiff o godzinie 19 omijając wielogodzinne korki (wg PR 1) na obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego. ;)

Obrazek

Trasa wg mapy.

Obrazek

Start z rzeki Drawy w Starym Drawsku, uruchomienie sprzętu trwa ponad godzinę, piesek cierpliwie czeka lubi poznawać nowych znajomych wśród ludzi i zwierząt o każdej porze dnia.

Obrazek

O godzinie 8 jest już całkiem sporo słońca, jezioro spokojne bez jednostek pływających, lekki wschodni wiatr - płyniemy na zachód, więc pomaga zgodnie z planem.

Obrazek

Mijamy od południa Wyspę Bielawę a zaraz potem Wyspę Samotną.

Obrazek

Wyspa jest królestwem kormoranów, zoom x50 pozwala na takie zbliżenie.

Obrazek

Płynąc między Wyspami Środkową i Zachodnią szybko docieramy do Zatoki Szymałów z całkowicie ukrytym wejściem, pewnie wielu kajakarzy nieświadomych jej istnienia płynie dalej, tracąc okazję na wspaniałe widoki.

Obrazek

Udało się wpłynąć z rozpędu bez użycia wioseł.
Wystartowała od pierwszej minuty uczta dla wszystkich zmysłów. :shock:

Obrazek

Woda tak dzika jak można tylko sobie wyobrazić, śpiew ptaków odgłosy polowania ryb drapieżnych i nawet ważki których nigdzie wcześniej nie widziałem.

Obrazek

Miejsca w pierwszym rzędzie zajęte ....

Obrazek

Brunaty kolor wody wynika chyba z minimalnej wymiany z główną częścią jeziora, ma jednak swój urok.

Obrazek

Brzegi praktycznie niedostępne, za to każde nowe 10m to kolejna wspaniała widokówka natury.

Obrazek

Wspaniałe miejsce gdzie można zobaczyć jak natura sobie radzi sobie sama z kornikami.

Obrazek

Omijając półwysep bierzemy kurs na ujście Drawy wg wskazań GPS, muszę przyznać, że bez niego nawigacja na tak dużym zbiorniku w miejscach gdzie jest się po raz pierwszy łatwa nie jest, nawet z dokładna mapą, biały romb nawigacyjny nie jest widoczny z każdego miejsca.

Obrazek

Następna porażająca niespodzianka tego jeziora wpływamy do raju, Drawsko to Multikino, trzeba tylko wiedzieć w których salach grają najlepsze filmy i gdzie są drzwi.

Obrazek

Czysta woda, tysiące narybku, piołunowy zapach, tunel z drzew .... piękne i niesamowite.

Obrazek

Chciało by się płynąć dalej ale jesteśmy w dużym pontonie i pierwsza przeszkoda wodna nas zawraca.

Obrazek

Miejsce to zrobi duże wrażenie, polecam każdemu, z wrażenia nie zauważyliśmy nurtu, więc powrót po około 200m wymagał sprytnego sterowania.

Obrazek

Pamięć załadowana do końca życia, dla tych 5 minut na Drawie po tej stronie jeziora warto było tu jechać :m_:

Obrazek

Mijając Zatoki Hercerską i Kwiatową bierzemy kurs na Zatokę Rękawicką .

Obrazek

Po godzinie jesteśmy u celu, znowu zupełnie nowe widoki stosunkowo wysokie brzegi kręty szlak i całkowity brak pomostów oprócz ośrodka WAJK, jest to zasada praktycznie dla całego wschodniego brzegu tego jeziora - brak miejsca na postój.

Obrazek

Na wodzie spory ruch - zawody kajakowe, na wszelki wypadek ładuję akumulator do pełna płynąc nieco wolniej, bo przed nami skok przez jezioro (2km) przy dość dużej fali.

Obrazek

Kurs powrotny na Stare Drawsko, lekka bryza i przyjemne falowanie.
Silnik obluzował się w pawęży na 5 biegu, pomimo tego że zawsze dość mocno go przykręcam, zdarzyło się to mi już drugi raz w ciągu 3 lat.
Sytuacja dość niebezpieczna gdzie można stracić z oczu napęd, a w drodze na dno silnika jego śruba może przeciąć ponton, z tego powodu będzie przeróbka która nie pozwoli na trzecie takie zdarzenie.

Obrazek

Po dotarciu do Starego Drawska wpływamy na jezioro Żerdno, gdzie znowu przywitała nas wysoka fala.

Obrazek

Ruiny Zamku Joannitów - widok z Jeziora Żerdno.

Obrazek

Tak wygląda ten kawałek Drawy między jeziorami, na koniec testy wydolnościowe napędu. https://www.youtube.com/watch?v=7S_rtcNJKDU
Wspaniała sobota której się nie zapomni.

Ciekawa mapa Jeziora Drawsko https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/6fb22925b70edd80
pozdrawiam
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Images: 0
Dziękował/a : 224
Dziękowano: 441
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Re: Jezioro Drawsko 22.07.2017

Postprzez Maga » 24 lipca 2017, o 15:17

Po prostu ekstra.
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu.
---
Wielki Odlot.
Maga

Dziękował/a : 1046
Dziękowano: 1007
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II, Katana Action 10.4

Postprzez Łysy » 24 lipca 2017, o 17:54

Widoki faktycznie robią wrażenie. Widzę, że masz nieźle wyposażony ponton. Tak z czystej ciekawości, jaką wydajność ma silnik na którym pływasz? Konkretnie chodzi mi o dystans, który można pokonać na jednym akumulatorze bez dodatkowych baterii słonecznych itp.
Łysy

Dziękował/a : 158
Dziękowano: 177
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Sprzęt: Gumotex Solar 410c, Safari

Postprzez Prus » 24 lipca 2017, o 18:34

Ładne zdjęcia.
Prus

Dziękował/a : 245
Dziękowano: 483
Dołączył/a: 31 lipca 2013
Sprzęt: kajak

Postprzez rawa » 24 lipca 2017, o 21:18

Łysy napisał(a):Widoki faktycznie robią wrażenie. Widzę, że masz nieźle wyposażony ponton. Tak z czystej ciekawości, jaką wydajność ma silnik na którym pływasz? Konkretnie chodzi mi o dystans, który można pokonać na jednym akumulatorze bez dodatkowych baterii słonecznych itp.

Nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem zapraszam tu sloneczne-zasilanie-do-plywadel-t3000.html
rawa
rawa

Postprzez janekorka » 25 lipca 2017, o 09:31

Podziwiam za te konstrukcje. Patent fajny. Jednak ten ponton mi trochę do profesjonalnej solarki nie pasuje. Exursion tozwykły ceratowiec, nie myślałeś Rawa aby go zmienić na coś lepszego? Np. Na mariner 4 lub coś jeszcze lepszego aby miał kil i pawęż? Wtedy właściwości nautyczne byłyby jeszcze lepsze więcej komfort pływania dużo lepszy.
Gratuluję konsekwencji we wdrażaniu w życie tej koncepcji
janekorka

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 112
Dołączył/a: 11 stycznia 2015
Sprzęt: Pneumatyki

Postprzez rawa » 25 lipca 2017, o 10:14

janekorka napisał(a):Podziwiam za te konstrukcje. Patent fajny. Jednak ten ponton mi trochę do profesjonalnej solarki nie pasuje. Exursion tozwykły ceratowiec, nie myślałeś Rawa aby go zmienić na coś lepszego? Np. Na mariner 4 lub coś jeszcze lepszego aby miał kil i pawęż? Wtedy właściwości nautyczne byłyby jeszcze lepsze więcej komfort pływania dużo lepszy.
Gratuluję konsekwencji we wdrażaniu w życie tej koncepcji

W tym roku w Czaplinku skradziono mi EX5 ( złodzieje nie koniecznie fachowcy ale jednak), kupiłem za 2 dni drugi taki sam.
Zwykły ceratowiec doskonale wygląda, mało waży, łatwo się zwija i rozwija co ułatwia transport samochodowy i jest całkowicie bezpieczny. Z nowego Marinera 4 musiałbym na początek wynieść na strych załączoną podłogę, bo jest bezużyteczna do konstrukcji z solarami, to samo z siedziskami z nimi solary byłyby na wysokości 1,5m (dzisiaj siedzę +10cm od lustra) , Mariner 4 zbudowany jest z takiego samego PCV 3 warstwy 0,75mm waży 39 kg czyli 12kg więcej , poważniejsze pontony to waga od 50 - 70 kg trzeba mieć wyobraźnię aby coś takiego zapakować na kanapę w samochodzie. I najważniejsze ja po prostu lubię ten Excursion 5 i nie jest ważne że stanowi mniej niż 10% wartości zestawu.
Jak zobaczę że ktoś zrobił coś lepszego to się zastanowię :)
Ostatnio edytowano 25 lipca 2017, o 13:07 przez rawa, łącznie edytowano 1 raz
rawa
rawa

Postprzez miandas » 25 lipca 2017, o 12:19

fajne. muszę wybrać w te rejony. Twój sprzęt robi wrażenie. Jak z kosmosu :D
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 2293
Dziękowano: 551
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez Sikor » 25 lipca 2017, o 21:16

Jak to dobrze, że są jeszcze takie miejsca i ludzie, którzy je pokazują :lol:
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 259
Dołączył/a: 16 października 2014
Sprzęt: kajak

Postprzez Ted » 2 sierpnia 2017, o 13:44

Ja również chciałbym autorowi pogratulować konstrukcji . Estetyczny wygląd , ciekawa funkcjonalna konstrukcja.
Do tego tak jak preferuję rodzinie , na pokładzie cztery łapy , same superlatywy .
Podglądam cały czas z zaciekawieniem bo sam mam rozterki czy w końcu skusić się w przyszłym roku na zakup spalinowego zaburtowca [ tylko ten hałas ].
Podziwiam że za każdym razem chce się flotę rozłożyć i złożyć bo jest to czasochłonne , choć szczęśliwi czasu nie liczą .
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez rawa » 2 sierpnia 2017, o 14:57

Dzięki za dobre słowo, mogę dodać na zachętę do budowy czegoś podobnego (deklaruję merytoryczną pomoc) , że praktycznie maszyna może pływać w ciągu dnia cały czas 10 albo 14 godzin, nikt normalny tyle w niej nie wysiedzi, więc każdy postój to także ładowanie akumulatora. W pełnym słońcu panele dają około 20A, można płynąć na 3 biegu i też ładować akumulator.
Super sprawa na wielodniowe wypady, jeszcze takiego nie mamy ale już jest zaplanowany.
Podpływają do nas czasami z silnikiem spalinowym, powiem ze rozmowa długa nie jest, bo mało słychać i spaliny zabijają to wszystko co się podziwia.
Ze składaniem (rozkładaniem) jest coraz lepiej, jest dobry podział ról i mamy jeden wynik poniżej 30/17 minut.

Obrazek

pozdrawiam
rawa
rawa

Postprzez jolekm17 » 19 sierpnia 2017, o 21:49

Hej !!!
Gratuluję pomysłu i wytrwałości w pokonywaniu przeciwności na Drawsku. Z doświadczenia wiem , że nie jest to łatwe jezioro, ale niezykłe i przepiękne , a zarazem bardzo nieprzewidywalne i wręcz grozne. Nie przeszkadza to jednak w tym , żeby poznawać je nawet po kawałeczku. Ponieważ nie potrafię plywać , wszelkie nieporządane zmiany pogodowe przyprawiały mnie o mały niepokój , duży był tylko wtedy gdy nagle trzeba było się ewakułować , a jezioro pokazało jak potrafi być grozne. Nie życzę nikomu takich przygód . Nie zmienia to faktu, że chętnie tam powrócę razem z moim najlepszym przyjacielem , który zabiera mnie na te wszystkie cudowne wyprawy :) . Sprzęt, którym pływasz- super sprawa: cichy, ekologiczny , żadnych spalin i hałasu , jak widac na fotkach piesek czuje się swobodnie i lubi takie wyprawy-miło ieć takiego towarzysza :D . Jestem pełna podziwu dla podejscia do całej sprawy, wyliczeń , tabeli - widac , że wszystko musi grać, a nawet jak nie zagra to i tak jesteś panem sytuacji i wiesz co robić .
Z prawdziwą przyjemnością czytam Twoje barwne i ciekawe relacje . Życzę , aby ta pasja nigdy się nie skonczyła :D
jolekm17
*

Dziękował/a : 64
Dziękowano: 21
Dołączył/a: 23 września 2015

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...