| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Jazz nad Odrą, czyli Międzyodrze z Synkopami - 19-21.07.2019

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Jazz nad Odrą, czyli Międzyodrze z Synkopami - 19-21.07.2019

Postprzez miandas » 23 lipca 2019, o 22:49

Będzie już jakiś czas, kiedy po raz pierwszy gdzieś przeczytałem, że Odra nie płynie przez Szczecin ot, tak sobie. Że tak naprawdę są dwie Odry – Zachodnia (graniczna) i Wschodnia, zwana Regalicą. I że jest coś między nimi. Zaciekawiony zacząłem sprawdzać, co to takiego.

Obszar ten, nazwany Międzyodrzem (jakby się w sumie miał inaczej nazywać?), to pocięte kanałami łąki, mokradła i w ogóle dzikość. Do owego raju prowadzą wrota – stare, obecnie zdewastowane śluzy. Jest ich (Derek Synkopa policzył), ze 20 plus kilka małych. Kiedyś (czytałem o tym ale o wielu szczegółach dowiedziałem się również od Synkopy) był to obszar rolniczy – na osuszonych starorzeczach Odry były łąki, hodowano bydło. Do tej pory widać olbrzymią inżynierską robotę Niemców. Niestety, zamierzenie okazało się nieopłacalne i inwestycję zarzucono.
Teraz jest tam park krajobrazowy – enklawa ptaków (czaple, różne gęsi, kaczki, bieliki, masa innych) i innych zwierzaków (bobry, dziki).
No i właśnie.

Wydaje się, że najlepszym, o ile nie jedynym sposobem na eksplorację tego Raju, jest kajak. Teraz tylko potrzebowałem jeszcze dołączyć do kogoś, kto będzie znał ten teren i będzie chciał tam ze mną popłynąć jako kompan i przewodnik. Takim, niejako Charonem (wędrowaliśmy wszak do raju), okazał się
Darek vel Synkopa, a dołączyła do nas jego żona – Jola.

Trasa dość wyczerpująca – w 2 i trochę dni zrobiliśmy ok. 63 km. Należy jednak uwzględnić, że była to właściwie tylko woda stojąca, ewentualnie z bardzo leniwym nurtem, który czasem trzeba było pokonać pod prąd. W ramach wycieczki zwiedziliśmy kanały na południe od autostrady A6. Część był zarośnięta, momentami całkowicie. Były również odcinki, którymi trzeba było się przepychać na nogach, ciągnąc za sobą kajaki. Darek zawsze był pierwszy i przecierał szlak, co szczerze doceniam i za co niniejszym składam dzięki.

Jest tam pięknie. Inaczej niż gdzie indziej – takich krajobrazów, widoków, miejscowej kultury rybackiej, do tej pory nie widziałem. Szczególnie powalały mnie śluzy. Nie mogłem się na nie napatrzeć – robią naprawdę kolosalne wrażenie.

No i płynąłem po raz pierwszy ODRĄ proszę ja was. A właściwie dwiema Odrami.

No i jeszcze w tamtym roku z kajaka oglądałem słupki graniczne Polski od strony wschodniej – na granicy z Ukrainą, na Bugu. W tym – na Odrze – od strony zachodniej.

link do mapy: https://en.mapy.cz/s/3wcaL

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1791
Dziękowano: 410
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: Jazz nad Odrą, czyli Międzyodrze z Synkopami - 19-21.07.

Postprzez maciej66 » 25 lipca 2019, o 20:30

Ładnie to Zatytułowałeś i odpisałeś. Wystarcz trochę chęci niewiele kasy i jest się w innym świecie. Z Darkiem to zawsze masz ciągnie kajaka w pakiecie. :lol:
maciej66

Dziękował/a : 7
Dziękowano: 176
Dołączył/a: 25 października 2016
Sprzęt: traper

Postprzez synkopa » 25 lipca 2019, o 22:36

Twój pomysł wpłynięcia na Międzyodrze i zaproponowany termin szczęsliwie zbiegł się z podwyższonym ostatnio stanem wody wynikającym z cofki wód Bałtyku. To było kluczowe dla powodzenia naszego przedsięwzięcia. Rok temu również z moją wspaniałą małżonką spływaliśmy ten teren od północy. Południowy obszar od Gryfina był dla nas nieznaną krainą. Na załączonym zdjęciu widać kadry z dwóch filmów tych samych miejsc: zeszłoroczny w maju i tegoroczny w lipcu. Niby różnica niewielka, ale tu szalenie istota. Oczywiście im wyższy poziom wody, tym pływanie w gęstej ukorzenionej roślinności łatwiejsze.
Poziomy wody.jpg
Porównanie poziomów wody w śluzie na jezioro Podkowa.
Poziomy wody.jpg (261.26 KiB) Przeglądane 367 razy

A'propos śluz, to rzeczywiście udało mi się ich naliczyć 20 szt na całym obwałowanym na długości 60 km terenie. Niektóre z nich są wyposażone w mosty 10 szt. Są jeszcze jazy z furtami (prawdopodobnie 5 szt) i 3 przepompownie do obniżnia lustra wody. Potężna inwestycja w ramach rekompensaty dla rolników za utracone w wyniku przekopu Regalicy ziemie i dostęp do łąk na Międzyodrzu. Oczywiście obecny teren w niczym nie przypomina tego w okresie, kiedy funkcjonowała melioracja. Niemniej dziś obszar w wyniku wyrówania poziomów wód stanowi doskonałe miejsce do uprawiania kajakarstwa. Jest też objęty ochroną Parku Krajobrazowego "Dolina Dolnej Odry". Są także kanały niezwykle trudno dostępne dla najbardziej zdeterminowanych, jak odcinki Kanału Drzewnego. Przestrzegam jednak przed lekkomyślnością w planowaniu trasy. Kożuch pływającej roślinności jest tu miejscami tak gruby, że nie może się przez niego przebić woda po nocnej ulewie. Na zdjęciu widoczna w postaci sperlonych kulek wielkości czereśni.
Kanał Drzewny.jpg
Kożuszek w Kanale Drzewnym.
Kanał Drzewny.jpg (312.48 KiB) Przeglądane 367 razy
Oprócz takiego kożuszka, są jeszcze inne ciekawe roślinki, przy których zatory z trzciny wydają się być miłą zabawą. Generalnie cała reszta Międzyodrza jest dostępna bez większych trudności. Na pewno warto tam zawitać.
synkopa

Dziękował/a : 72
Dziękowano: 180
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez marcel » 26 lipca 2019, o 12:24

Już po tych kilku zdjęciach widać że to fantastyczne miejsce.

Taka refleksja. Pływając po rzekach, czy jeżdżąc po świecie dociera do człowieka ogrom ludziej cywilizacji. To co widzimy na co dzień, jest dla nas normalne. Wielkie mosty, wysokie budynki - nie robi to takiego wrażenia.
Ale potem napotyka się na konstrukcję sprzed stu lat, która zajmuje dziesiatki kilometrów kwadratowych. I wtedy dociera do człowieka, ogrom pracy którą wykonali nasi przodkowie. Na mnie robi to większe wrażenie niż piramidy w Egipcie.
Kurcze, ktoś kiedyś zbudował te dziesiątki śluz, wydrążył te kanały I zrobił z tych elementów sprawnie działajacą maszynę. Podobne odczucia miałem będąc na mazurskich kanałach, czy w gigantycznych opuszczonych fabrykach.
marcel

Dziękował/a : 90
Dziękowano: 311
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez grzeszko » 26 lipca 2019, o 16:12

Ja się też chciałem tam wybrać w tym roku. Ale chyba będzie to przyszły rok. Wasza relacja mnie przekonała, że WARTO. Z tym, że chyba nie takim tempem i chciałbym skończyć nad morzem. Nawet końcówka niekoniecznie kajakiem (ale na pewno z kajakiem). Po drodze, w okolicy Inoujścia jest też betonowiec który osiadł na mieliźnie. Na niego też się napaliłem. Nie ma problemu ze znalezieniem miejsca na biwak? Na tych starych śluzach też da się rozbić?
grzeszko
**

Dziękował/a : 17
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajaki pneumatyczne

Postprzez synkopa » 26 lipca 2019, o 17:31

O opracowanie trasy zostałem poproszony przez Damiana. Stało się jasne, że muszą zaistnieć dwie wersje: na niski stan wody i ten trochę wyższy. Przy niskim stanie wody mieliśmy startować z Lubczyny nad j.Dąbie i nocować właśnie na wraku betonowca. Wejście na jego pokład może stanowić problem z poziomu kajaka z kokpitem, trzeba bowiem od razu wejść na chybotliwą i prowizorycznie zamontowaną drabinę i wejść w gorę ok.3m. Weź to pod uwagę. Biwak na betonowcu może być kuszącym, ale trudnym przedsięwzięciem. Ok. 200m stamtad jest ląd i wygodne miejsca na nocleg. Noclegi na południe od A6 są zabronione, ale w okolicy śluz na ogół znajdziesz dość miejsca na odpoczynek, świadczą o tym liczne ślady biwakowania i ... zaśmiecenia. Tacy jesteśmy my dumni rodacy. Pytaj, może pomogę.
synkopa

Postprzez miandas » 26 lipca 2019, o 19:23

Powstrzymałem się od odpowiedzi właśnie dlatego, że Darek zrobił to bardziej kompetentnie. Dzięki
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez miandas » 27 lipca 2019, o 11:19

No to jeszcze film z Międzyodrza i już będzie komplet

https://youtu.be/MrA-W0e-gqg
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Ted » 27 lipca 2019, o 12:28

Wyświetlił mi się dzwoneczek na YouTube, więc nie mogłem nie obejrzeć.
Znakomity materiał, świetnie zrobione czasowo cięcia, dobra muza, fajny klimacik spływu, powrót do twoich najlepszych filmów :m_:
Ted

Dziękował/a : 545
Dziękowano: 624
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez miandas » 27 lipca 2019, o 12:57

Ted napisał(a):Wyświetlił mi się dzwoneczek na YouTube, więc nie mogłem nie obejrzeć.
Znakomity materiał, świetnie zrobione czasowo cięcia, dobra muza, fajny klimacik spływu, powrót do twoich najlepszych filmów :m_:
Bardzo dziękuję. Cenię sobie Twoje dobre słowo szczególnie, bo jesteś fachowcem

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że tu materiał broni się właściwie sam. Naprawdę było pięknie.

Ale z filmu jestem zadowolony - fakt.
Ostatnio edytowano 27 lipca 2019, o 13:49 przez miandas, łącznie edytowano 1 raz
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez grzeszko » 27 lipca 2019, o 13:46

Dzięki panowie za odpowiedź. Gdy się będę wybierał na pewno będzie mnóstwo pytań. Rozumiem, że na południe od A6 nie można biwakować, ze względu na ochronę przyrody. Ciekawi mnie też, jak z biwakowaniem po stronie niemieckiej. Swoją drogą, gdybyście się tam jeszcze kiedyś wybierali, dajcie. Dołączyłbym. :)
grzeszko
**

Dziękował/a : 17
Dziękowano: 25
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajaki pneumatyczne

Postprzez synkopa » 27 lipca 2019, o 16:52

W temacie filmu tylko tyle: MIAZGA.
synkopa

Postprzez miandas » 28 lipca 2019, o 15:04

synkopa napisał(a):W temacie filmu tylko tyle: MIAZGA.
Dzięki
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...