| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Regalica - informacja o rzece, relacje ze spływów.

Regalica - informacja o rzece, relacje ze spływów.

Postprzez yaktra » 2 czerwca 2013, o 15:36

Regalica (do 1945 niem. Grosse Reglitz, po 1945 Rgilica[1]) – nazwa wschodniego ramienia Odry obowiązująca poniżej części Szczecina – Klucza do jeziora Dąbie[2].

Pomiędzy Regalicą a głównym nurtem Odry znajduje się obszar zwany Międzyodrzem. Z Odrą Zachodnią łączą ją: Skośnica, sztuczny Kanał Leśny, Parnica oraz wiele kanałów na Międzyodrzu.

Regalica odbiera część wód z Odry Wschodniej i uchodzi do Dąbia. Dalej wody przechodzą przez kanały Czapina, Babina oraz Iński Nurt do głównego biegu Odry.

Najbardziej zmieniony został odcinek rzeki na wysokości Zdrojów, obecny fragment zwany Martwą Wodą był dawniej częścią wyspy Siedlińska Kępa, a z dawnego nurtu, częściowo zasypanego, pozostała zatoka zw. Starą Martwą Wodą.

Dopływy: Obnica, Parnica, ramiona boczne: Cegielinka, Martwa Woda.
Źródło; https://pl.wikipedia.org/wiki/Regalica

Od siebie dodam;
Dość dobrze znam odcinek od przystani kajakowej "Wiskord" do styku dzielnicy Klucz a wsi Radziszewo. W tym ujście Omulnej (zwanej niegdyś Wydrzym Przesmykiem) jak i jezioro Samotne, Pławny Nurt, Kanał Kwiatowy, Kanał Drzewny, Żeglicę, aż po Siadło Dolne i wszystkie śluzy od Klucza aż po Dolną Odrę. Wsie sąsiadujące z Siadłem Dolnym czyli - Moczyły, Pargowo, Kamieniec a także Landy Mescherin, Gartz, wszystko to biegiem Regalicy i Odry zachodniej. Były to wyprawy tzw. gumowe, od pontonu począwszy aż po wędrówki piesze zwane przeze mnie kaloszowymi, polecam...
" O świcie przestał sypać śnieg. Szeroką drogą przez gęsty sosnowy młodnik nikt przede mną nie szedł. Napisałem - nie szedł. Ileż w tym zarozumiałości! Tak jakby w przyrodzie nic się poza człowiekiem nie liczyło..."

JAN EDWARD KUCHARSKI.
Avatar użytkownika
yaktra
*
 
Dziękował/a : 1
Dziękowano: 3
Dołączył/a: 02 czerwca 2013
Lokalizacja: Szczecin
Sprzęt: Challenger 3

Powrót do ODRA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron