| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Rzeka WARTA

Rzeka WARTA

Postprzez Kajaki Grabia » 28 czerwca 2013, o 20:45

Warta - trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, główny, prawy dopływ Odry. Rzeka polecana na spływy rodzinne oraz dla osób bez doświadczenia w spływach kajakowych.
Nie oznacza to jednak, że osoby uczestniczące już wcześniej w spływach innymi rzekami będą się na niej nudzić.
Warta przepływa przez Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, co gwarantuje niepowtarzalny i atrakcyjny przyrodniczo i krajoznawczo szlak kajakowy.
Dodatkowo za planowaniem spływów kajakowych Wartą przemawia dostępność brzegów z licznymi piaszczystymi łachami (dzięki czemu bez problemu możemy zatrzymać się na kąpiel, ognisko czy rozbicie biwaku) oraz liczne ośrodki wypoczynkowe położone często bezpośrednio nad brzegami rzeki.
Więcej info:
http://kayko.pl/opis_rzek.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Warta

Moja interpretacja spływu kajakowego Grabią (Marzenin-Grabica) ;)
Film „Na canoe rzeką Wartą”

oraz blog
„Na canoe rzeką Wartą” http://kajaki-grabia.blogspot.com/2013/ ... -film.html
Kajaki żagle rowery góry - rekreacja http://kajaki-grabia.blogspot.com
Avatar użytkownika
Kajaki Grabia
**
 
Dziękował/a : 30
Dziękowano: 42
Dołączył/a: 28 czerwca 2013
Lokalizacja: Łask k. Łodzi
Sprzęt: Jachtem żaglowym, kajakiem

Re: Rzeka WARTA

Postprzez drawa » 2 września 2013, o 19:56

Rzeka roku 2013
Rzeka, jak energiczna kobieta

Warta w Kromołowie
Gmina Zawiercie, woj. śląskie

Źródła Warty są najbardziej rozpoznawalnym miejscem Kromołowa – zabytkowej dzielnicy Zawiercia. Warta to rzeka równie wyjątkowa dla całej Polski, jak Wisła. Tylko o niej, obok królowej polskich rzek, śpiewamy w hymnie narodowym. Ją, po Wiśle i Odrze, wymienił Jan Długosz. Łączy 5 krain geograficznych, 21 miast i 1400 wsi. Jej nazwa nawiązuje do wartkiego nurtu, który tworzy. Arkady Fiedler, polski podróżnik i pisarz, mówił o niej u źródeł – podfruwajka, a w jej dalszym biegu – zalotna, wysmukła kobieta. Dla kromołowian Warta jest symbolem i dumą. Z inicjatywy Samorządu Mieszkańców Dzielnicy Kromołów rozpoczęto prace zmierzające do upiększenia terenów wokół źródeł rzeki, przejrzystych z piaszczystym dnem, a także odkrycia źródła zachodniego, które znajduje się pod posadzką kapliczki św. Jana Nepomucena. A Kromołów wiele źródłom Warty zawdzięcza. To one zasilały Browar nad Wartą w Kromołowie - producenta piwa Zdrój Warciański, docenianego w Polsce i zagranicą. Na źródłach Warty opierała się także Warcianka – Wytwórnia Wód Gazowanych. Ostatnio, kilka kilometrów od źródeł Warty zadomowiły się bobry. To znak, że rzeka jest coraz czystsza – dzięki wybudowanej kanalizacji i rokrocznej akcji sprzątania jej koryta. Mieszkańcy Kromołowa chcą, aby źródła rzeki były bramą na Jurę w Zawierciu, a może również początkiem szlaku rowerowego poświęconego źródłom powiatu zawierciańskiego, w którym swój początek ma wiele rzek i potoków.
Autor zgłoszenia: Samorząd Mieszkańców Dzielnicy Kromołów
http://rzekaroku.baobab.nazwa.pl/
Avatar użytkownika
drawa
*******
 
Images: 14
Dziękował/a : 60
Dziękowano: 189
Dołączył/a: 31 maja 2013
Sprzęt: Forum Spływy Pontony

Re: Rzeka WARTA

Postprzez Mat » 21 lutego 2014, o 18:47

Orientacyjny kilometraż Warty - przeszkody i ciekawostki:
http://wkw.wloclawek.pttk.pl/kajszlor_warta.html
Ponadto opis odcinka poznańskiego:
http://powiat.poznan.pl/turystyka/szlaki-turystyczne/rzeka-warta-szlak-kajakowy-379.html
Avatar użytkownika
Mat
******
 
Images: 0
Dziękował/a : 109
Dziękowano: 358
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Lokalizacja: wlkp
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Re: Rzeka WARTA

Postprzez Łazik Leśny » 5 grudnia 2014, o 16:07

Ja znam Wartę na odcinku:
434,7
Koło, ruiny zamku zbudowanego przez Kazimierza Wielkiego, w ruinach można biwakować.
424,0
Wakowy, prom
Nieczynny oczywiście poza sezonem rolnym

419,3
Piersk, prom
410,0 - 403,2

Zaraz przed Koninem mamy parę starorzeczy już zupełnie zarośniętych. Bytuje
dużo ptaków wodnych, biegusów, czapli. Płynąc zgodnie z nurtem rzeki po prawej stronie będziemy mijać wejście na śluzę na kanał warta gopło. W 2014 roku zaczęły się długo
obiecywane żeglarzom prace pogłębiania kanału. Nie byłem tam jakiś czas ale jak byłem z pół roku temu, to wejście od strony Warty już pogłębione, obojkowane i brzeg wyczyszczony.
Zaraz za śluzą (od strony kanału) znajduje się mały port. Zostawiając tam łódź. Możemy pieszo udać się w kierunku Kościoła(po lewo), gdyż troszkę dalej ok 1-2km od portu na górce jest Lidl i można uzupełnić zapasy.
Jak ktoś chce drożej ale bliżej, po wystarczy wyjść z portu i po drugiej stronie ulicy po prawo, w domku jednorodzinnym jest mały osiedlowy sklepik.

Po drugiej stronie ujścia kanału do Warty są pola uprawne (przed wałami), głównie łąki, na których gniazdują Czajki, Rycyki, różne biegusy. Jest mała kolonia Kormorana, często Czaple siwe, zdarzają sie białe,
przelotem Bbataliony. Zdarzają się odwiedziny Bielika. Patrząc w tym kierunku będziemy widzieć wzniesienie zwane Złotą Górą, które jest najwyższym punktem w regionie. Jest tam wieża widokowa.
Dość daleko by zostawić łodzie i iść z buta.
Pomiędzy ujściem kanału a pierwszym mostem do konina po prawej stronie miniemy osiedle Glinkę (na skarpie), Szpital i amfiteatr gdzie co roku odbywają się np. Występy Międzynarodowe Dzieci Śpiewających.
Drugi most który miniemy jest starą niedawno odrestaurowaną konstrukcją. Za nim znajdują się bulwary z małą zatoczką, którą można wykorzystać by wyskoczyć na ląd, i jest też rampa do slipowania, ale zbudowana pod prąd rzeki. (za co władze konina są wyśmiewane :) ) Można zwiedzić stary konin. Po drugiej stronie bulwarów widać starą zdewastowaną willę Reymonda (zbudowana ok 1880roku). Człowieka który był przedwojennym zasobnym właścicielem fabryki i szanowanym biznesmenem. Po drugiej stronie odrestaurowane kamienice, Urząd Miejski. Można zwiedzić starówkę (niestety konin został zgwałcony przez ówczesny system polityczny i mimo chęci władz, starówka jest opuszczona przez ludzi - życie kulturalne jeśli takowe istnieje przeniosło się do Nowego Konina). Warto zwiedzić jednak Plac Wolności.
Tam niemcy zabili pierwszych koninian w imię odpowiedzialności zbiorowej za to że ktoś postrzelił niemieckiego żołnierza (plotka mówi że sam się postrzelił by dostać przepustkę do domu). Jest upamiętniająca to
tablica. Idąc dalej rynkiem trafimy do Rosmanna gdzie można się obkupić na dalsze wojaże w chemię gospodarczą.
Trafimy też wtedy do Kościoła NMP. Możemy zwiedzić Plac Zamkowy, dawniej zwany Tepper Markt - gdzie swoje życie gospodarcze i kulturowe przed wojną prowadziła prężna gmina Żydowska. Są pozostałości dawnej Synagogi, łaźni - jednak użytkowane niezgodnie z przeznaczeniem. Niemcy się postarali by z prawie 4000 tysięcy Żydów po wojnie zostało tylko ok 200 osób. Do konina wróciły może 2, więc odwiedzamy tylko pozostałości wielokulturowego prężnego przedwojennego Konina. Komuna postawiła na wyngiel i to dobiło Konin ostatecznie. Nie ma klubu kajakowego przedwojennego, niepogłębiana Warta straszy żeglarzy... smutek.
Odwiedzimy też po drodze ratusz klasycystyczny z herbem miasta na frontonie (położony nie przy rynku! Tylko obok Rosmana :) ), kościół gotycki a przed nim najstarszy w Polsce znak drogowy - słup kamienny z 1151 r., ustawiony w połowie drogi między Kaliszem i Kruszwicą
Tutaj parę moich fotek co możecie zwiedzić.
http://www.panoramio.com/user/1760050

Wypływając z bulwarów miniemy drugi most. Nowy oddany parę lat temu do użytku i zaczynamy znów podziwiać widoki nizinnej rzeki. Pola łąki. Można natrafić na bobry, bociany itd. Wkraczamy powoli w ptasią krainę ... Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.. Można dogadać się z PTTK i odwiedzić na nocleg http://www.chatkaornitologa.pl/files/chatka.html . Zawsze to coś innego niż namiot a przy okazji z dala od zgiełku .

To mniej więcej to co mogę opisać i jakby ktoś potrzebował więcej to mogę coś dopowiedzieć. Na przykład o kanale warta gopło czy jeziorach dalej się ciągnących na drodze do śluzy na Gopło.
Łazik Leśny
*
 
Dziękował/a : 0
Dziękowano: 6
Dołączył/a: 03 grudnia 2014
Sprzęt: Kajaki


Powrót do WARTA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cron