| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Biała Przemsza od Maczek do Trójkąta trzech cesarzy.

Biała Przemsza od Maczek do Trójkąta trzech cesarzy.

Postprzez marcel » 30 lipca 2017, o 07:39

Bardzo dobre miejsce do spływu, bo:
- zaczyna się w mieście i kończy w mieście, dojazd i powrót autobusem/tramwajem/uberem jest śmiesznie prosty
- spływ jest zróżnicowany ale nie ekstremalny
- 90% czasu płynie się przez bardzo malowniczą okolicę - lasy
- woda jest czysta, do głębokości 0,5m widać dno.
- są zrobione pomosty i wiaty
- są firmy które wypożyczają kajaki. Jedna to 'kajakiprzemsza" ze Sławkowa a druga to ...tadam MOSIR Sosnowiec (paczta, niby Sosnowiec a takie sprytne). MOSIR z opisu jest śmiesznie tani, ale nie sprawdzałem ile kosztuje dowóz.

Punkty charakterystyczne:
1. Początek spływu. Sosnowiec Maczki, ulica Krakowska, dojazd 935 z Katowic lub 622 z Sosnowca. Trzeba wysiąść na pętli, ulicą Krakowska pójść w stronę Jaworzna. Przechodzi się przez most, i zaraz za nim, drogą gruntową w dół w prawo. (50.257434, 19.271221). Zdjęcia z miejsca samego startu nie mam, ale zrobili tam ostatnio pomost, nie da się nie trafić.
Obrazek

2. Ok 2 km rzeka silnie meandrująca, sporo gałęzi w nurcie, ale prawie nigdy przez całą szerokość więc da się opłynąć. Nurt powoduje że łatwo wylecieć na łuku. Trzeba uważać na gałęzie zwieszające się z brzegów -polecałbym zabrać dla bezpieczeństwa okulary ochronne. Oczywiście na zdjęciach, nie ma największych chaszczy, bo ręce wtedy miałem zajęte.

Obrazek

Ale niektóre miejsca są sielskie

Obrazek

3. Bystrze+mały próg (20cm), do spłynięcia najlepiej po prawej (jest oznakowany)

4. Przepłynięcie pod dużym mostem kolejowym. Robi z wody wrażenie, zwłaszcza jak się płynie rano i koniec mostu znika we mgle (wysokość 10 pięter, długość >300m). Zdjęcie z listopada 2016.

Obrazek

5. Drugi próg ok 40 cm. Nie jest to typowy sztuczny próg, bardziej wygląda jakby dno miało schodek. Do spłynięcia lewo lub prawo. Środek - tylko ponton, bo zaraz za progiem jest ogromny płaski kamień. Ponton na nim siądzie, kajak można połamać.

Obrazek

6. Zakręt i długi prosty odcinek

7. Elektrownia wodna, lądowanie po prawej stronie jakieś 50m od elektrowni. Krzaki przy brzegu są wycięte. Przenoska jakieś 10m za koniec opasek elektrowni i wodowanie.

Obrazek

8. Długie proste odcinki, łagodne zakręty. Od czasu do czasu kamień w nurcie.

8. Most drogowy, zaraz za nim lądowanie na prawym brzegu (umocniony) i przenoska obok drugiej elektrowni.

Obrazek

9. Proste odcinki, małe bystrza.

10. Most kolejowy i szeroki most drogowy. Pod mostem drogowym efektowne bystrze.

11. Prosty odcinek.

12. Jak tylko się zobaczy kolejny most drogowy, pilnować prawego brzegu. Zaraz przed dopływem potoku Bobrek jest umocnione miejsce (trylinka) gdzie warto wylądować. Potok, niesie brudną wodę i rzeka zaczyna śmierdzieć.
Obrazek

Spływ do tego odcinka to jakieś 12km. Czas (pontonem) od 2h45 do 4h zależy jak kto płynie. Kajakiem pewnie ok 2h.

Jeżeli popłynie się dalej to :
13. Pod mostem i zaraz za nim bystrze
14. Zakręt w lewo
15. Drzew w wodzie i bystrza.
16. Wysiadka na prawym brzegu wprost na TCC. Brzeg niewygodny do wysiadania - wysoki i śliski (tam pokiereszowałem bark).

Jeżeli rzeka przeniesie, to najlepiej dopłynąć do Brynicy (10m dalej) i od razu przebijać się na drugi brzeg. Pod mostem kolejowym jest łagodne wyjście na prawy brzeg.

Uwaga techniczna: im bardziej płaskodenna jednostka tym lepiej, skegu nie polecam.
Ostatnio edytowano 30 lipca 2017, o 14:16 przez marcel, łącznie edytowano 2 razy
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 62
Dziękowano: 196
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: Biała Przemsza od Maczek do Trójkąta trzech cesarzy.

Postprzez miandas » 30 lipca 2017, o 08:52

Kawał solidnej roboty. Dzięki. Skeg nie, bo gałęzie? Bystrza? Płytko?

Z tego co piszesz, solar na luziku
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1171
Dziękowano: 274
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez marcel » 30 lipca 2017, o 12:16

Miejscami jest płytko. Ruski ponton przechodzi, ale z solara będzie trzeba parę razy wyjść bo utknie, zwłaszcza na skegu. Przed pierwszym wodospadem jest bardzo, bardzo płytko. To jest tak że rzeka robi się płytka z płaskim kamienistym dnem, a potem jest uskok. Uskok nie jest dokładnie prostopadle do nurtu tylko pod kątem 45 stopni. Wygląda to raczej na naturalny próg niż na celowe działanie. Korciło mnie żeby na tym wypłyceniu postawić sobie leżak i się opalać :)
Gałęzie i drzewa to mniejszy problem. Ponton nam utknął tylko w jednym miejscu.

Zrobiłem też ostatnio ogląd rzeki, na dłuższym odcinku - od Okradzionowa (5km powyżej Sławkowa). Ktoś o rzekę zadbał, część gałęzi jest usunięta. Nawet pontonem można zrobić spływ na tym odcinku. Ze względu na meandry i utrudnienia pontonem czy innym dmuchańcem trzeba by liczyć z 10-12 godzin spływu non-stop.

Do tego wzdłuż całej rzeki są ścieżki rowerowe i szlaki piesze. Dużo cienia. Na niektórych odcinkach dużo komarów :( .

Nie mogąc pływać, zrobiłem już trasy na pieszo po obu stronach rzeki, i jest to dla mnie odkrycie roku. Kapitalna wizualno wycieczkowa sprawa. Do tego można pozwiedzać poprzemysłowe ruiny (urbex?) po drodze.
marcel

Postprzez grzeszko » 9 lipca 2018, o 15:13

Teraz na tej trasie jest już kila pomostów dla kajakarzy. Zrobione są przystanie i są pomosty, następne przed i za drugą elektrownią i kilka pomostów na trójkącie. Może są i inne. Te na końcu są i na prawym i lewym brzegu. Co do Bobrka to miejscami bardzo czysta woda. Najgorzej niestety przy stadionie AKS Niwka, a zaraz potem Bobrek wpada do B.Przemszy. Ale nie ma tragedii. Planuję to lub ten wcześniejszy odcinek spłynąć w najbliższym czasie.
grzeszko
*

Dziękował/a : 5
Dziękowano: 8
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajak Viamare 400, ponton

Postprzez marcel » 22 lipca 2018, o 14:33

Kolejna aktualizacja odcinka.

Po pierwsze mapa :)

Obrazek

A na filmie poniżej, duży próg wodny.

Da się spłynąć, na tym nawet skeg nie powinien przeszkadzać.

Mniejszy próg jest kilometr wcześniej, i jeśli ktoś ma skeg, to lepiej wysiąść z kajaka i go przepławić. Obnoska bokiem odpada, chyba że ktoś lubi tarzanie w jeżynach.
marcel

Postprzez GMZ84 » 23 lipca 2018, o 09:04

Film z ostatniego pływania tym odcinkiem
https://www.youtube.com/watch?v=Sx2wTZ8w_Y4
GMZ84
*

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 4
Dołączył/a: 03 października 2014
Sprzęt: Waka Tuna

Postprzez Paveł » 23 lipca 2018, o 09:26

Hej ja Białą Przemszę spłynąłem od połączenia z Potokiem Biała do trójkąta i ten odcinek jest dość dobrze opisany i bez większych trudności, natomiast widzę że płynęliście też odcinek od Centurii przez pustynię . Mam pytanie jak ten odcinek
mocno zawalony , wody nie brakowało ? Płynęliście może też od Golczowic ?

pozdr
Paveł
**

Dziękowano: 9
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez GMZ84 » 23 lipca 2018, o 09:52

Co do Centurii i Białej Przemszy w okolicy pustyni to muszę powiedzieć, że jest dużo zwałki, płytko no i schodzi na nim 12 km ok 6,5h. Jest to odcinek, który się płynie tylko raz w roku żeby zdążyć zapomnieć o atrakcjach jakie oferuje :). W najbliższym czasie planuję spłynąć jeszcze Sztołę. Z Golczowic jeszcze nie płynąłem, ale może to w przyszłym roku.
GMZ84
*

Postprzez Paveł » 23 lipca 2018, o 10:37

Dzięki za informację ,

Sztoła fajna byleby nie te zatory ze śmieci na rozlewisku.
pozdr.
Paveł
**

Postprzez GMZ84 » 23 lipca 2018, o 11:46

Gorzej było na potoku Biała lecąc prawą odnogą na rozlewisku.
GMZ84
*

Postprzez Paveł » 23 lipca 2018, o 13:52

Rok temu fajnie się płynęło tym potokiem do Białej Przemszy jakieś 1h , również prawą odnogą forsowanie zapory trwało do 5min
Paveł
**

Postprzez grzeszko » 25 lipca 2018, o 16:02

W sobotę spłynąłem od Sławkowa do Maczek dmuchańcem. Przy wyższym stanie wody obyło się bez wysiadania z kajaka, choć zwałek mnóstwo. Naobijałem się o drzewa, bo jeszcze umiejętności słabe, a bywało, że niosło. Teraz chyba pora na ten odcinek. Mam nadzieję, że się tam zatrzymam na trójkącie :lol: .
Co do Białej, to wiem, że spływają na pewno od agroturystyki NA Polanie. Czytałem gdzieś też jakaś relację, to startowali na/w Laskach. Co do Sztoły to byłem na spływie na początku czerwca. Z tym, że ja na rowerze. Płynęli do tego mostku na B.Przemszy, który ledwo stoi, na Burkach (po lewej jest tam rura). Było mnóstwo zwałek i przenosek, ale większych zatorów ze śmieci nie widziałem. Dwa małe z butelek pcv. W sobotę zaliczyłem ze 20 m Sztoły pod prąd. Dalej już się nie dało.
Na razie to nie mam czasu pisać, ale moje wypociny i trochę zdjęć tutaj https://www.facebook.com/kajaktojestto/ można polubić stronę. :)
grzeszko
*

Postprzez marcel » 11 sierpnia 2018, o 12:01

@grzeszko - a zwałki były takie że dało się ominąć czy trzeba było ciorać kajak po gałęziach albo włazić na drzewa?
marcel

Postprzez grzeszko » 11 sierpnia 2018, o 20:28

Bez wysiadania przepłynąłem, ale kilka razy się ciorałem spodem po drzewach. Tydzień po tym płynąłem z Maczek do Trójkąta i tuż przed trójkątem, już za mostem drogowym (bystrze) zauważyłem, że coś jest w wodzie. Może gdybym napłynął dziobem to by się nic nie stało. Chciałem ominąć i przywaliłem burtą i rozwaliłem na łączeniu. Gość mi skleił (miał spawać) i chyba trzyma, ale ..... nie wiem czy mi zrobili dziurę w podłodze, czy tam coś pruli, czy dziura była. W każdym razie ( wczoraj odebrałem) dno jest podwójne i powietrze się pompuje do tego zewnętrznego spodu. robi się taki balon z podłogi. Słychać jak syczy powietrze, ale jeszcze tego nie rozgryzłem. Nie było mnie 10 dni, wczoraj odebrałem, myślałem, że popływał, a tu dupa. Na odcinku Maczki - Most za Bobrkiem przenosiłem tylko 2 razy. Przed dwoma progami są znaki "Uwaga NIEBEZPIECZEŃSTWO" . Na tym drugim progu, tuż za, lekko na prawo od środka jest dupny głaz.
grzeszko
*

Postprzez marcel » 12 sierpnia 2018, o 09:20

Kurła, szkoda kajaka. Mam nadzieje że naprawisz.
marcel

Postprzez chi » 14 sierpnia 2018, o 14:52

ludziska to odkąd tą Przemszą można startować żeby było jak najbliżej źródeł? planuję jutro tam uderzyć na 2 lub 3 dniowy spływ, może ktoś chętny?
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 39
Dziękowano: 96
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez Paveł » 14 sierpnia 2018, o 14:56

Przy ostatnich kiepskich opadach to raczej od Połączenia dopływu Biała z Białą Przemszą wyżej może być po kostki woda. Zawsze można zacząć dopływem Biała od Lasek lub Sztołą tam zawsze woda jest ( kopalniana)
Paveł
**

Postprzez GMZ84 » 15 sierpnia 2018, o 21:46

chi kiedy? Ja zastanawiam się czy 19 nie uderzyć na Sztołę.
GMZ84
*

Postprzez chi » 16 sierpnia 2018, o 21:47

GMZ84 - w środę płynąłem Sztołą, ekstra rzeka, polecam gorąco

chciałbym się podzielić z wami na gorąco jaką akcję widziałem przy Białej Przemszy

czekałem aż przyjedzie po mnie tranposrt, skończyłem spływ pomiędzy Sosnowcem a Jaworznem, siedzę sobie przy moście aż tu nagle podjeżdża szambiarka i wylewa zawartość do studni znajdującej się kilkadziesiąt metrów od rzeki... wtf?

Obrazek

Obrazek
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 39
Dziękowano: 96
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez marcel » 16 sierpnia 2018, o 22:41

chi napisał(a):GMZ84 - w środę płynąłem Sztołą, ekstra rzeka, polecam gorąco

chciałbym się podzielić z wami na gorąco jaką akcję widziałem przy Białej Przemszy

czekałem aż przyjedzie po mnie tranposrt, skończyłem spływ pomiędzy Sosnowcem a Jaworznem, siedzę sobie przy moście aż tu nagle podjeżdża szambiarka i wylewa zawartość do studni znajdującej się kilkadziesiąt metrów od rzeki... wtf?

Szkoda że nie cyknąłeś tablicy tego auta. Można by zgłosić na Policję, bo to lewizna że aż trzeszczy. Z szambowozów można zrzucać tylko w punktach odbioru - i szambelan za to płaci. Nie wolno nawet zrzucać do zwykłeś studzienki komunalnej, bo można ją zapchać na amen. Wygląda na to że komuś zapachniało sto złotych za lewy kurs.
marcel

Następna strona

Powrót do BIAŁA PRZEMSZA