| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Pompowanie dmuchawców

Wykonywanie i naprawy osprzętu i wyposażenia łodzi, żaglówek, kanu, kajaków, pontonów i innych pływadeł.

Pompowanie dmuchawców

Postprzez rawa » 3 lipca 2018, o 13:17

Pompowanie kajaków i pontonów to nieodłączna czynność każdej wycieczki nad wodę.
Pompowanie płucami dla nikogo chyba nie jest normalne i każdy dysponuję co najmniej jedną "sprężarką".
Ceny pompek są aktualnie niskie, w większości to zakres od 5 zł do nieco ponad 100 zł, ważne są ich wymiary, ciężar i niezawodność.
Nie widziałem jeszcze pompki z użytecznym manometrem (odwrotnie jak w samochodowych), jeśli już jest manometr to pokazuje stan dynamicznego sprężania po stronie pompy a nie ciśnienie w dmuchawcu.
W kilku zdaniach poniżej moje wrażenia z użytkowania wielu różnych typów.

pompka nożna miechowa
Obrazek
Wydawałoby się że jest bardzo wydajna i łatwa w użytkowaniu.
Praktyka tego nie potwierdza, nie można nią szybko działać , powrót miecha długo trwa i z tego powodu wydajność jest wręcz niska.
Wąż na ogól zbyt krótki a pozycja do pompowania bardzo niewygodna , stwierdziłem że na siedząco jest znacznie lepiej niż stojąc.
Ten typ nie jest też specjalnie lekki ani poręczny.
Osobiście nie polecam tego typu i już nigdy nie kupię takiej nowej.

pompka ręczna tłokowa
Obrazek
Prawdopodobnie aktualnie najczęściej używany typ ręcznej "sprężarki", produkowana przez wiele firm różniących się głownie nadrukiem firmowym, wszystkie z dalekiego wschodu oczywiście. :lol:
Niezależnie od firmy trzeba przyznać że jest dość delikatna i nie nadaje się do bicia rekordu świata na czas pompowania.
Bardzo lekka, wydajna , niezawodna i wygodna w użytkowaniu - godna polecenia.
Te które widziałem pracują na sprężanie w obu kierunkach ruchu.
Do wad zaliczyć trzeba mało kompaktowe wymiary jak na transport kajakiem, w większej grupie wystarczy jedna, więc to jest jakieś rozwiązanie.

pompka elektryczna
Jest ich nie zliczona ilość, zasilanych na 12V lub 230V, różne wymiary i wydajności.
W większości przypadków docieramy nad wodę samochodem , stąd też wynika wybór zasilania - wtyk zapalniczki i 12V to właściwy wybór.
Są modele z zasilaczem 230/12V i można je również używać w warunkach domowych - mało przydatna funkcja.
Warto zwrócić uwagę na inne aspekty jakościowe - ilość i rodzaj łożysk w silniku , czy jest ograniczony czas ciągłej pracy , czy są różne końcówki do pompowania.
W tym typie powinno też być podane osiągalne ciśnienie, co jest umownym certyfikatem jakości.
Z własnego doświadczenia powiem że urządzenia z mocą poniżej 50W są mniej przydatne i gorsze jakościowo.
Wybierając pompkę z napędem elektrycznym najbardziej trzeba stawiać na jakość.
Jeśli pompujemy ponton (więcej powietrza niż w kajaku) z napędem elektrycznym to elektryczna pompa jest praktyczna.
Wszystkie one są głośne jak odkurzacz, bywało czasami że odjechałem kawałek dalej samochodem (z własnego wyboru), aby nie denerwować towarzystwa w namiotach o 6 rano :lol:
Używam takiej jak na zdjęciu poniżej 3 sezon bez problemu, zasilanie 12V wydajność wg producenta 680 l/min , ciśnienie 37 mbar, waga 0,5kg , praktyczny pokrowiec sprawia że jest bardzo poręczna.
W razie draki zwykła ręczna tłokowa zalega w bagażniku.
Ze względów bezpieczeństwa urządzenie jest również przygotowane do natychmiastowego uruchomienia podłączone do zasilania na wodzie w pobliżu zaworów.
Obrazek

Ciekaw jestem Waszych doświadczeń z pompowaniem balonika :lol:
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Images: 0
Dziękował/a : 167
Dziękowano: 325
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Re: Pompowanie dmuchawców

Postprzez marcel » 3 lipca 2018, o 14:54

Są jeszcze :

- Pompki typu igloo. Nazwa wzięła się z kształtu. Typowy dodatek do rosyjskich pontonów i nadal powszechna w tratwach ratunkowych. Pompuje się tym bardzo mozolnie. Ponton 2,5metra to 25minut pompowania. Mam i nie polecam.

- Pompki harmonijkowe. Typowo do zabawek. Niskie ciśnienie, mała pojemność. Tandetne wykonanie.

- Pompki z worka. Dry bag z zaworem po jednej stronie. Najpierw trzeba nałapać wiatru, podłączyć wylot do inflatora i zwinąć worek, przetłaczając powietrze. Dość powszechny rodzaj pompek przy packrafcie i do materacy trekkingowych. Dostarcza dużo powietrza, pod niewielkim ciśnieniem.
marcel

Dziękował/a : 87
Dziękowano: 305
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez RobertP » 3 lipca 2018, o 15:16

Dawno temu, kiedy wszyscy mieli pontony ze Stomilu i namioty z Legionowa, widziałem pompowanie pontonu z rury wydechowej. Już wtedy większość kempingu uważało to za idiotyzm i nie wróżyła gumie długiego życia, ale dało się.
RobertP

Dziękował/a : 229
Dziękowano: 89
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez rawa » 3 lipca 2018, o 17:27

To chyba te o których pisał marcel

iglo
Obrazek

harmonijka
Obrazek

Dry bag z zaworem
Obrazek

I ta opisana przez Roberta, nie ma szczytu głupoty są tylko nowi zdolni ludzie :lol:
Obrazek

I jest jeszcze tłokowa ze specjalną dedykacją - gdyby teściowa chciała popływać a najprzód napompować pływadło. :lol:
Obrazek
rawa
rawa

Postprzez miandas » 4 lipca 2018, o 11:43

Ja mam taką. Szybko pompuje. Sprawna. Wymiar dość duży ale mieści się w worku na kajak. Złego słowa (tfu, tfu) nie powiem.

https://www.decathlon.pl/pompka-rczna-4-l-id_8172026.html?gclid=CjwKCAjw4PHZBRA-EiwAAas4Zs7Dh0QK248leA4iZVH5J8xYIrdWq0Jx-vKN0bbhoCI3AVbz6i6D2xoCDYwQAvD_BwE
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1687
Dziękowano: 386
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez rawa » 4 lipca 2018, o 13:43

Solidna tłokowa
pompka_dec.JPG
pompka_dec.JPG (53.19 KiB) Przeglądane 1727 razy

par_pom_dec.JPG
par_pom_dec.JPG (26.42 KiB) Przeglądane 1727 razy

Lekko rypnięta waga jakieś x1000 , wygląda pięknie , dwustronne sprężanie , dobra cena na lata :m_: .
rawa
rawa

Postprzez RobertP » 4 lipca 2018, o 15:06

U mnie też tak z Decathlonu, Jula i Obi mają podobne - pewnie robi je ta sama fabryka w różnych kolorach i logo. Tam za 39,99zł

Obrazek
RobertP

Dziękował/a : 229
Dziękowano: 89
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez marcel » 4 lipca 2018, o 15:43

Ja używam takiej z Decathlon, tylko mniejszej - 1.6 litra na cykl.
W USA mają fajne pompki K-pump. To są pompki teleskopowe, więc przy małych wymiarach, pozwalają wydejnie pompować. Jedyny minus to cena 70usd za najmniejszy model.

Przykładowa pompka

Obrazek

Oraz opis techniczny : https://www.k-pump.com/K_400_p/898918000034.htm
marcel

Postprzez Łukasz » 4 lipca 2018, o 18:03

teleskopowe dawno już używane w rowerach i motocyklach, gdzie liczy się rozmiar/wydajność :m_:
ceny tych już mocno spadły więc podejrzewam że za niedługo polecą ceny teleskopów do pływadeł
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 55
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez M 52 » 7 lipca 2018, o 23:22

Ta nożna, żółta pompka z początku wątku jest dzisiaj bardzo popularna. Niestety już przy pierwszym użyciu przeciera się mieszek na krawędzi obudowy przy tylnym krańcu. Bardzo podobna w kształcie, ale bardzo wydajna i niezawodna była pompka Stomilu. Miałem taką w komplecie z Passatem. Dzisiejsze pompki nie mogą się z nią równać. Ja do pompowania używam elektrycznej z allegro, a dobijam plastikową stojącą tłokową, jak dwie pokazane tutaj. Póki co wszystko działa.
M 52
*

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 7
Dołączył/a: 05 grudnia 2014
Sprzęt: kajak i silnik na dmuchańcu

Postprzez synkopa » 9 lipca 2018, o 08:57

Kiedyś używałem takiej:
67ce2f8148aa928150de056bafd8.jpeg
67ce2f8148aa928150de056bafd8.jpeg (30.7 KiB) Przeglądane 1603 razy

Za ciężka, mało wydajna, wymaga równego podłoża i ostatecznie przełamała się w połowie. Potem przesiadłem się na tę z Decathlonu. Solidna i mocna, ale i ta w końcu padła. Lubi przełamać sie rura tłoczyska w miejscu karbu na gwincie. Od dłuższego czasu stosuję taki zestaw.
pompka-do-pontonow-i-dmuchancow-duzej-mocy-na-12v-t2710.html#p65132
Rurka od pompki dodatkowo spiralnie skręcona wokół tłoczyska, chowa się do pompki w czasie transportu. W podpiętym linku na zdjęciu widać jeszcze mały szczegół. To drut miedziany w poprzek otworu krućca do podłączania do kajaka. Ten patent automatycznie otwiera zawór i skraca czas operacji.
synkopa

Dziękował/a : 69
Dziękowano: 174
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez marcel » 9 kwietnia 2019, o 21:47

Jeszcze taki wynalazek, dla miłośników oszczędzania miejsca i wagi.
https://www.decathlon.pl/pompka-100-09l--id_8214626.html.
Pojemność 0.46, tłok dwustronnego działania, ciśnienie do 1bar, tylko trzeba dorobić rurkę i wtyczkę do pontonu.

Mniejszej się już chyba nie da.
marcel

Postprzez rawa » 12 kwietnia 2019, o 20:30

Ciekawa konstrukcja i minimalna zajęta ładowność :m_: .
Przypomniało mi się jak kiedyś ojciec napompował mi rower acetylenem z butli do spawania.
Czy ktoś widział zestaw do pompowania ze sprężonym powietrzem ?
Może z butli do nurkowania :)
rawa
rawa

Postprzez marcel » 12 kwietnia 2019, o 21:21

A nie zeżarło ci dętek? Butle na acetylen są wypełnione toluenem, a jego opary rozpuszczają gumę.
marcel

Postprzez rawa » 12 kwietnia 2019, o 21:34

To było ponad 45 lat temu, może jednak był to acetylen bo takich problemów nie pamiętam.
rawa
rawa

Postprzez synkopa » 12 kwietnia 2019, o 21:46

marcel napisał(a):Jeszcze taki wynalazek, dla miłośników oszczędzania miejsca i wagi.
https://www.decathlon.pl/pompka-100-09l--id_8214626.html.
Pojemność 0.46, tłok dwustronnego działania, ciśnienie do 1bar, tylko trzeba dorobić rurkę i wtyczkę do pontonu.

Mniejszej się już chyba nie da.

Mam taką od Intexa i używam jej do pompowania materaca Therm-a-rest'a na pieszych wypadach, stosujac zapożyczoną końcówkę. Czasem też , gdy zabieram snowtuba do pokonywania w poprzek koryt rzek. Ostatecznie do rozdmuchowania żaru po nocy. Do dmuchania kajaka to się nie nadaje, ona na pewno nie ma 0,9l, a raczej 2x0,23l. Trzebaby spędzić kilka godzin. Ciśnienia też nie da 1bar, a co najwyżej 0,1bar. Jest delikatna i już raz złamał mi się tłok. Przy delikatnym obchodzeniu sprawdza się w terenie.
20180929_1005122.jpg
20180929_1005122.jpg (257.4 KiB) Przeglądane 585 razy

20180929_100709_HDR.jpg
20180929_100709_HDR.jpg (180.34 KiB) Przeglądane 585 razy

20180929_100209_HDR.jpg
20180929_100209_HDR.jpg (243.48 KiB) Przeglądane 585 razy
synkopa

Dziękował/a : 69
Dziękowano: 174
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Powrót do Osprzęt i wyposażenie