| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Thule uchwyt na kajak 520-1

Wykonywanie i naprawy osprzętu i wyposażenia łodzi, żaglówek, kanu, kajaków, pontonów i innych pływadeł.

Thule uchwyt na kajak 520-1

Postprzez miandas » 8 lipca 2018, o 22:43

Jak się kupi kajak, to oczywście małżonce (lub małżonkowi) mówimy, że to "tylko" koszt xxx,- ale nie wspominamy, że za rogiem czają się wydatki, które po zsumowaniu dają robiącą wrażenie kwotę. Bo po co ją (lub jego) denerwować. A jak małżonka (lub małżonek :roll: ) nerwowa/y, to i człowiek też się robi nerwowy.
Po zakupie camdena przewiozłem go do domu pokonując z Nysy całkiem dużą trasę (jakieś 250km?), korzystając po prostu, jak wszyscy, z belek dachowych. I tak też głównie zamierzałem grata wozić.
Jednak po ostatnim pływaniu z Maciejem okazało się, że 1) jakoś nam się te kajaki średnio na moich belkach mieszczą (bo może takie krowy?!), 2) jak przyjechałem do domu, to stwierdziłem, że odciśnąłem na kajaku metaliczny ślad od bagażnika, i mi się go żal zrobiło (kajaka, nie bagażnika).
Cóż - pierwszy patent był banalny i powszechnie przez kajakarzy stosowany: otulina do rur za parę złoty w markecie budowlanym (to ten sam materiał, z którego robi się karimaty), jako osłonka do belki bagażnika. Żeby uniknąć uciążliwego klejenia taśmą, przygotowałem sobie krótkie troki do zaciśnięcia pianki wokół belek dachowych. Po prawdzie, sprawdza się średnio ale przynajmniej nie śmiecę, a śmiecić nie lubię.

Następnie przystąpiłem do przeglądania ofert bagżników. Cóż... Zaczynają się od circa about 100 pln a kończą na 2800, czy coś koło tego.
Pomyślałem sobie, że byłoby miło, gdybym miał jednak sprawdzoną firmę (kurde, ile razy już się naciąłem na jakieś azjatyckie tanie wynalazki dostępne np. w sieciówkach motoryzacyjnych... ) ale żebym nie płacił fortuny. Wybrałem więc najprostszy możliwy bagażnik z firmy thule.

Obrazek

Ceny zaczynają się od 330 w https://www.strefakierowcy.pl/33879,thule-uchwyt-na-kajak-520-1.html?gclid=CjwKCAjw7IbaBRBqEiwA6AyZgvJ4c43_-pIIOfTlnECCfgPN72Byrieqw3Js2AZEqO9N8Wpp4aNHRxoC2awQAvD_BwE

Niewątpliwą zaletą jest możliwość złożenia, bez potrzeby zdejmowania z belek oraz możliwość przymocowania do różnych typów belek (ma adaptery).

No i można przewieźć na luzie dwa kajaki.

Po zamocowaniu kajak zachowywał się stabilnie, sprawiał wrażenie dobrze unieruchomionego: nie "chodził" na boki, ani wzdłuż swojej osi.
Warto możliwie szeroko rozstawić belki.

Minus nie wiąże się bezpośrednio z samym bagażnikiem ale jest poważny. Do pionowego (na boku) montażu kajaka trzeba wyżej sięgnąć, równocześnie przytrzymując kajak przy podpórce. Przy moim nieco wyższym samochodzie okazało się to prawie niemożliwe ale jeśli zajmuje się tym dwóch ludzi i najlepiej ze stołeczkiem, to spoko :mrgreen:

Warto również zamontować bagażnik kajakowy mniej więcej na środku - jest wtedy miejsce na pośrednie oparcie kajaka o belki poprzeczne. Żeby było łatwiej montować elementy bagażnika do belek dachowych, dobrze zrobić to ZANIM je założymy na dach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji przeglądania tematów bagażnikowych natknąłem się na różne opisy linek stabilizujących dziób i rufę na bagażniku. Kiedy jadę na Wartę i jest to odległość 30 km, to przyznam, nie chce mi się w takie rzeczy bawić (choć pewnie to straszne przestępstwo) ale przy dłuższych przejazdach moim zdaniem nie ma co ryzykować (no a wybieramy się na Bug 8-) )

A robi się to tak:
jeden koniec linki (ja wybrałem rodzaj jakby parakordu, ale o śr. 3 mm) mocujemy do zaczepów znajdujących się pod samochodem w okolicy zderzaka (to się chyba nazywa zaczepy ratunkowe albo awaryjne???), a drugi do kajaka. Żeby było łatwiej, zastosowałem patent z napinaczem - widziałem takie w reklamach bagażników kajakowych właśnie. Wybrałem tańszą opcję, mam nadzieję, że da radę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i to wszystko. Plecy mnie od tego dźwigania teraz bolą... :?
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1324
Dziękowano: 308
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: Thule uchwyt na kajak 520-1

Postprzez RobertP » 9 lipca 2018, o 08:17

Mam samochód wysoki na dwa metry, nie zawsze mam młodych pod ręką do pomocy (rosłych mam synów) więc wożę w bagażniku

https://www.jula.pl/catalog/artykuly-bu ... et-341019/
RobertP

Dziękował/a : 178
Dziękowano: 54
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez miandas » 9 lipca 2018, o 08:27

RobertP napisał(a):Mam samochód wysoki na dwa metry, nie zawsze mam młodych pod ręką do pomocy (rosłych mam synów) więc wożę w bagażniku

https://www.jula.pl/catalog/artykuly-bu ... et-341019/
Niezły pomysł
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Mat » 9 lipca 2018, o 15:59

Miandasku - ja zachorowałem na coś takiego - http://system-k.pl/product-pol-43-Stelaz-kajakowy-owalny-plus.html
Wydaje mi się najrozsądniejszym rozwiązaniem dlatego że ma skos - wrzucasz kajak samemu i na spokojnie możesz go przymocować bez trzymania czy obaw że spadnie. Dodam że mam takowy jednak wymaga małej poprawki języka bo to samorobka. Ale trzy kajaki można w pionie albo jeden w pionie a drugi na leżąco.
I tak i tak już używałem. Maciej świadkiem ;-)
Mat

Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez miandas » 9 lipca 2018, o 19:53

Myślałem o tym rozwiązaniu. No ale wybrałem inne :)
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Mat » 9 lipca 2018, o 21:33

Każde rozwiązanie jest dobre jeśli służy temu samemu celowi ;)
Mat

Dziękował/a : 63
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Powrót do Osprzęt i wyposażenie