| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Dunajec 19.07.2018 - wysoki stan

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

Dunajec 19.07.2018 - wysoki stan

Postprzez Łysy » 30 lipca 2018, o 18:46

Sam pomysł pływania tego dnia pojawił się dosyć nieoczekiwanie dzień wcześniej, a jego autorem był Wilk. Słusznie zauważył, że ze względu na trwające dosyć długo intensywne opady deszczu poziom rzek znacząco się podniósł i można by to wykorzystać. Po krótkiej naradzie ustaliliśmy, że spróbujemy swoich sił na Białce. Według danych z których korzystaliśmy poziom był na tyle wysoki, że nie powinno być problemu z pływaniem. W praktyce okazało się jednak, że co za dużo to nie zdrowo. Opady nie ustawały i w dniu spływu wodowskazy pokazywały mocno przekroczone stany alarmowe.

białka.jpg
białka.jpg (184.8 KiB) Przeglądane 627 razy

Dodatkowo co chwilę można było usłyszeć o kolejnych zalanych miejscowościach, oraz zamkniętych mostach. Jedziemy jednak zobaczyć na własne oczy jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Po dotarciu do Jurgowa przeprowadzamy rekonesans najpierw z mostu, a następnie udajemy się w okolice szałasów, gdzie planowaliśmy rozpocząć spływ. Widok, który zastajemy nie zachęca raczej do pływania. Nurt jest wyjątkowo silny, do tego w rzece znajdują się powalone drzewa, które mogą stanowić poważną przeszkodę do ominięcia. Z żalem postanawiamy nie ryzykować pływania w takich warunkach. Jednak skoro już nastawiliśmy się na spływ, udajemy się do Nowego Targu, aby spróbować swoich sił na Dunajcu. Tutaj też nie wygląda to zbyt spokojnie, jednak przynajmniej jest szeroko i w miarę prosto. Wodujemy się za progiem znajdującym się za ujściem Białego Dunajca. Towarzyszy nam niestety deszcz, który nie umila pływania. Stosunkowo szybko dopływamy do elektrowni Waksmund, którą decydujemy się obnieść. Dalej już nie napotykamy na żadne przeszkody i ostatecznie dopływamy do jeziora Czorsztyńskiego. Przepływamy, obok ujścia Białki i docieramy do miejscowości Frydman, gdzie planujemy zakończyć spływ. Pojawia się niestety problem z komunikacją powrotną w stronę Nowego Targu, wracamy więc kawał do mostu na drodze 969, gdzie ruch jest znaczne większy.
Moja przygoda z Dunajcem ze względu na konieczność powrotu do domu, w tym miejscu się kończy. Wilk natomiast planuje kolejnego dnia dopłynąć do Nowego Sącza. Udajemy się zatem do Niedzicy, gdzie postanowił spędzić noc.
Z jego relacji wynika, że warunki jakie mieliśmy podczas wspólnego pływania, to jest nic w porównaniu do tego co działo się na przełomie. Myślę, że mogło to mieć związek z tym, że w tym dniu dokonywany był awaryjny zrzut wody ze zbiornika w Czorsztynie. Ale na ten temat, to już może sam zainteresowany będzie miał ochotę podzielić się wrażeniami.
Zdjęć ze względu na warunki nie miałem okazji porobić, zmontowałem jednak na szybko filmik

https://youtu.be/iuAMrV8yqJ4
Łysy

Dziękował/a : 87
Dziękowano: 98
Dołączył/a: 01 grudnia 2014
Sprzęt: Gumotex Solar 410c

Re: Dunajec 19.07.2018 - wysoki stan

Postprzez Maga » 30 lipca 2018, o 18:58

Szacun, obejrzałam filmik i naprawdę woda wygląda, jak dla mnie, przerażająco.
Jestem też pod wrażeniem, jak dobrze skaczą na tej wodzie dmuchańce, oczywiście same nie dałyby rady.
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Images: 0
Dziękował/a : 601
Dziękowano: 696
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez miandas » 30 lipca 2018, o 19:14

Nieźle. Ja bym się nie odważył
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1267
Dziękowano: 292
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez Łysy » 30 lipca 2018, o 21:22

Tu akurat było względnie spokojnie. Przerażająco to wyglądała Białka, tam faktycznie było widać, że woda to jeden z żywiołów. Chociaż muszę przyznać, że gdy przed Waksmundem staraliśmy się zrobić rozpoznanie z brzegu trochę się namachaliśmy, żeby do niego dobić.
Dmuchańce istotnie świetnie radzą sobie z pokonywaniem fal. Tak naprawdę wystarczy im nie przeszkadzać i nie powinno być żadnego problemu.
Łysy

Postprzez peterka » 30 lipca 2018, o 21:45

Szacun :) . Teraz wiem z kim naprawdę pływam :)
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 478
Dziękowano: 468
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez Paveł » 31 lipca 2018, o 08:16

Na Białce chyba padł rekord przepływu za ostanie kilkanaście lat więc tam faktycznie żywioł był. Będąc ostatnio W Tatrach SK zajrzałem do Jurgowa na Białkę i nad samą Białkę już się nie dojedzie rzeka zrobiła drugie koryto. W Podspadach chata która miała kilkadziesiąt została przesunięta przez Javorinski Potok który wpada do Białki przy Bąblu. Na Dunajcu widzę też było ciekawie. Teraz zapowiada się okres posuchy.
pozdr.
Paveł
**

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 9
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez chi » 31 lipca 2018, o 16:12

ekstra spływ, widać że woda fajnie niosła :)

Białka przy takim poziomie to prawdziwe szaleństwo :D macie jakieś zdjęcia albo filmy? chętnie bym to zobaczył
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 43
Dziękowano: 106
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez Łysy » 1 sierpnia 2018, o 19:32

Jakieś krótkie filmiki zrobione telefonem się znalazły. Jak na nie teraz patrzę, to Białka wygląda na nich znacznie spokojniej niż na żywo.

Jurgów most

Okolice szałasów
Łysy

Postprzez chi » 2 sierpnia 2018, o 00:20

jak do bąbla nie dało się dojść to na prawdę ciekawie. jakby kajak przepłynął byłoby lepiej widać tą szybkość, dzięki za filmiki! i woda zawsze czyściutka a przy takim stanie robi się bardzo mętna
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 43
Dziękowano: 106
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez glynu » 2 sierpnia 2018, o 09:24

Widzę, że trochę Was pobujało... Tak patrzę jak te gumiaki miękko prześlizgują się na falach, ale żadnych przechyłów bocznych nie zaobserwowałem - mylę się, czy mam rację?
Świetny spływ - coś takiego nam się marzy - dużo szybkiej wody, ale bez zwałek, robaków, obślizgłej roślinności. :||: :||:
Bojałem się, bo tamój za miedzą, gdzie stajły przyczepy to same rozpuśne baby były!
glynu

Dziękował/a : 8
Dziękowano: 105
Dołączył/a: 06 czerwca 2014
Sprzęt: canoe

Postprzez Paveł » 3 sierpnia 2018, o 08:47

Ostatnio miałem okazję spłynąć rzeczoną trasę na średniej wodzie. Od Nowego Targu do ujścia fajny kawałek tylko jedna przenoska , ależ tam musiała być śmieci zawieszone 2 metry wyżej na drzewach. Jedynym minusem to smród który na śląskich rzekach jest mniejszy.
Natomiast mam pytanie próbował ktoś spłynąć Czarny lub Biały Dunajec , taki Czarny Dunajec z Witowa do ujścia traci 300 metrów wskości.

pozdr.
Paveł
**

Dziękował/a : 0
Dołączył/a: 27 lutego 2017
Sprzęt: Kajak Górski

Postprzez Ted » 3 sierpnia 2018, o 12:57

Filmik spoko :m_: , szkoda tych przyczep.
Fajnie się pobujaliście, sam bym tam częściej zaglądał, tylko daleko.
Z Białką dobra decyzja, Dunajec wyglądał całkiem przystępnie.
Ted

Dziękował/a : 522
Dziękowano: 600
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez grzeszko » 29 października 2018, o 23:50

Co to za pokłady takie mieliście? Sami robiliście czy to jakieś gotowce?
grzeszko
*

Dziękował/a : 6
Dołączył/a: 08 maja 2018
Sprzęt: kajak Viamare 400, ponton

Postprzez synkopa » 30 października 2018, o 12:04

Sam chętnie czegoś się dowiem w tym temacie. Jak również co za stery mieliście. Wyglądają na samoróbki. Zastanawiam się nad zakupem i adaptacją steru od Seavawe'a do Solara, zniechęca mnie jednak cena.
Na prawdziwe bujanie zapraszam nad morze, zwłaszcza w moje okolice.
https://youtu.be/Fe8rIgV69wM
synkopa

Dziękował/a : 22
Dziękowano: 92
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez Łysy » 6 listopada 2018, o 22:15

Sorry, za drobne opóźnienie w odpowiedzi, ale ostatnio jakoś nie było czasu zaglądnąć na forum.
Pokłady to samoróbki mocowane na rzep do kajaka. Ster niestety był na wyposażeniu jedynie kajaka Wilka. Ja na razie dysponuję fabrycznym skegiem, który jest chyba największą bolączką kajaka. Chodzi mi po głowie wykorzystać pomysł Wilka dotyczący steru, tylko na razie jakoś nie mogę się za to zabrać. Może przez zimę spróbuję coś podziałać w tym kierunku. Dopasowanie steru z Seavawe'a chyba faktycznie było by najprostszym rozwiązaniem. Jednak wydanie 800zł za kawałek plastiku i sznurka, to jak dla mnie zdecydowanie za dużo.
synkopa napisał(a):Na prawdziwe bujanie zapraszam nad morze, zwłaszcza w moje okolice.
https://youtu.be/Fe8rIgV69wM

Dzięki za zaproszenie, zabawa musi być przednia, widzę, że nawet żagiel udało Ci się zamontować. Gdyby tylko było to troszkę bliżej :( chociaż kto wie, może kiedyś będzie okazja
Jakąś namiastkę bujania miałem w tym roku na Morzu Jońskim. Co prawda fale nie były tak spektakularne, za to widoki i kolor wody potrafiły to zrekompensować.
Łysy

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...