| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

dalekie wyprawy a sprawy .... przyziemne ;)

Rozmowy o wszystkim co związane z Nami i z wodą.

Re: dalekie wyprawy a sprawy .... przyziemne ;)

Postprzez mlodek » 12 grudnia 2018, o 21:30

glynu napisał(a): ... kaka ... W kanadyjce zawsze można się wychylić za siedzenie i do reklamówki/pojemnika ...

W kanadyjce to w zasadzie żaden problem - wybierak do wody, jeżeli ciut większy, może służyć jako dedykowany pojemnik.
Qrcze kolejny argument na rzecz kanadyjki :D
Ciekaw jestem jak się temat rozwinie
mlodek

Dziękował/a : 20
Dziękowano: 169
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez mlodek » 12 grudnia 2018, o 22:00

synkopa napisał(a): ... myslę sobie tak, że trzeba by ze sobą targać całą paczkę takich pampersów, tak na wszelki wypadek, bo a nóż się przyda, pływając po morzu. Wydaje się, ze nie da się użyć pampersa ponownie po całym dniu pływania bez ekskrementów ...

No co ty, przecież istnieje tetra ! - najbardziej ekologiczna, jeszcze niedawno stosowana jako wielokrotna pielucha.
Po zabrudzeniu się prało, gotowało, suszyło i stosowało niemowlakowi ponownie (dla dorosłych gotowanie można pominąć).
Tetra to taka bawełniana, chłonna, grubsza gaza, na kajakach ma wiele możliwości zastosowania:
- rozłożona to osłona głowy, ramion, nóg przed palącym słońcem,
- złożona to świetnie chłonna ścierka, świetnie chłonna gąbka, ... pampers !
Tetrę bawełnianą zastosujesz zamiast bandany do bardzo wielu celów, od odcedzenia makaronu do ... ... ...
Kiedyś miałem b. przewiewną koszulę uszytą właśnie z tetry.
"Arafatka" (taka prawdziwa) jest czymś bardzo podobnym lub identycznym - mam ich kilka z ciucharni (1 zł).
http://www.emaltex.pl/sklep/tkanina-tet ... 0cm-biala/
Ostatnio edytowano 12 grudnia 2018, o 22:25 przez mlodek, łącznie edytowano 1 raz
mlodek

Dziękował/a : 20
Dziękowano: 169
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez miandas » 12 grudnia 2018, o 22:14

Takie dyskusje wnoszą dużo dobrego. Przyjrzę się swoim nawilżanym chusteczkom...
Przy okazji: ZAWSZE mam w kajaku saperkę. Nie znoszę widoku goowna w lesie
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1486
Dziękowano: 340
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez synkopa » 12 grudnia 2018, o 22:48

A'propos saperki to są w sprzedaży do podobnego celu zdaje się, 25g łopatki z tworzywa. Już byłem bliski zakupu, ale jednak patyk do zdzierania darni i podkopania wystarczy. Zwykle na koniec po przysypaniu i poprawieniu darni, krzyżuję w miejscu poziomo dwa kije, aby w ten sposób oznaczyć mogielnik. Saperka to już dla mnie zbyteczny balast.
synkopa

Dziękował/a : 54
Dziękowano: 138
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez kooniu » 12 grudnia 2018, o 23:35

Dziękuję wszystkim za posty, zaangazowanie no i Marcelowi za głęboki reserch ;) , mam już jakieś pojęcie teoretyczne jakby co ;). Do tej pory moje wyprawy ograniczały się do ok 3 godzin, i problem nie występował , ale mam zamiar na dłuższe wyprwy w tym roku i moze mnie on kiedyś .... dopaść :P -
kooniu

Dziękował/a : 122
Dziękowano: 38
Dołączył/a: 01 lutego 2016
Sprzęt: samorobka z coroplastu

Postprzez Krzyś66 » 13 grudnia 2018, o 00:29

Jeżeli chodzi o kilkanaście godzin , to McArtur zawarł odpowiedź w pierwszym poście.Jeśli nie jesteś zawodnikiem co musi zrzucać jakieś kilogramy, jak pisał Marcel , to nie ma co kombinować.
Ten problem to było drugie pytanie jakie zadawaliśmy kolegom himalaistom i odpowiedź zawsze była jak u Mc Artura , organizm musisz wyregulować w trakcie przygotowań i w przypadku himalaistów robią to w namiocie(przedsionku itp)przed wyjściem w góry.W wyższych partiach ich aktywność trwa kilkanaście godzin i w 99% przypadków ta poranna(póżnonocna w zasadzie ) defekacja wystarcza ... bo musi .
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 225
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez RobertP » 13 grudnia 2018, o 00:32

mlodek napisał(a):[
Tetrę bawełnianą zastosujesz zamiast bandany do bardzo wielu celów, od odcedzenia makaronu do ... ... ...

Tu obowiązkowo cytat z nowszej klasyki ;-)

Wspólna praca szła składnie. Pełen rybiej drobnicy i warzyw kocioł wkrótce zabulgotał i zapienił się. Wampir zręcznie zebrał pianę wystruganą przez Milvę łyżką. Gdy Cahir sprawił i podzielił szczupaka. Jaskier wrzucił do kotła ogon, płetwy, kręgosłup i zębaty łeb drapieżnika, zamieszał.

- Mniam, mniam, ależ pachnie. Gdy się to wszystko wygotuje, odcedzimy śmieci.

- Przez onucę chyba - wykrzywiła się Milva, strugając kolejną łyżkę. - Jakże cedzić, gdy przetaka nie mamy?

- Ależ droga Milvo - uśmiechnął się Regis. - Tak nie można! To, czego nie mamy, z łatwością zastąpimy tym, co mamy. To wyłącznie kwestia inicjatywy i myślenia pozytywnego.

- Idź do biesa z twym uczonym gadaniem, wampirze.

- Przecedzimy przez moją kolczugę - powiedział Cahir. - Co tam, potem się ją wypłucze.

- Przedtem też się ją wypłuczę - oświadczyła Milva. - Inaczej ja tej zupy jeść nie będę.

Andrzej Sapkowski "Chrzest ognia" czyli tom III sagi o wiedźminie.
RobertP

Dziękował/a : 199
Dziękowano: 70
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Postprzez synkopa » 31 grudnia 2018, o 00:22

Odświeżę temat, chociaż sprawa wydaje się być śmierdząca. Czy ktoś widział w handlu proszek/posypkę na kał, żeby przyspieszyć neutralizację? W wyjałowionym środowisku, bez dostępu światła i w niskiej temperaturze nie bardzo się to chce rozkładać, a raczej obrasta pleśnią i długo śmierdzi.
Ostatnio edytowano 31 grudnia 2018, o 00:43 przez synkopa, łącznie edytowano 1 raz
synkopa

Postprzez peterka » 31 grudnia 2018, o 00:36

Nie jestem ekspertem ,ale Na2CO3 czyli węglan sodu powinien być ok dla środowiska i bezpieczny również dla rąk. Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 504
Dziękowano: 488
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez synkopa » 31 grudnia 2018, o 00:46

A jakie będzie jego działanie na rzeczony przedmiot? Zasuszy, wysublimuje, czy jak?
synkopa

Postprzez marcel » 31 grudnia 2018, o 08:51

Odchody to najczęściej zasypywano wapnem, tanio, prosto, skutecznie niezależnie od temperatury. Po prostu wysychają.

BTW: mam nadzieje że nie zostawiasz kupy w bunkrach.
Ostatnio edytowano 31 grudnia 2018, o 12:07 przez marcel, łącznie edytowano 1 raz
marcel

Dziękował/a : 68
Dziękowano: 254
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez peterka » 31 grudnia 2018, o 11:38

Wapno też dobry sposób. Węglan stosuje w pracy do neutralizacji bardzo słabych roztworów kwasów, ale również do ...oczyszczania wody po kąpielach próbek stalowych( po kilku minutach brudna woda robi się krystaliczna). Coś jak chlor w basenie, tylko substancja łagodniejsza ( od wapna też)...uff Łopatogicznie to taka soda oczyszczona :).
Nie stosowałem do kup. Tak mi się pomyślało.
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 504
Dziękowano: 488
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy