| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

jaki kajak, doradźcie

jaki kajak, doradźcie

Postprzez Krzychu » 9 stycznia 2019, o 22:05

Hej, nasłuchałem się wielu kajakowych opowieści od znajomego i powoli zaczynam się do tej formy wypoczynku przekonywać. Myślę o pływaniu w moich bliskich okolicach a więc rzeki typu Pilica, Wisła, możliwe wypady kilkudniowe z namiotem. Doradźcie jaki kajak będzie dla mnie najlepszym rozwiązaniem? (pewnie już takie pytania się pojawiały, ale jak to mówią kto pyta - nie błądzi) :)
Krzychu
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 0
Dołączył/a: 04 stycznia 2019
Sprzęt: kajak

Re: jaki kajak, doradźcie

Postprzez marcel » 10 stycznia 2019, o 10:05

Kwestia kilku dodatkowych pytań:
- będziesz pływał sam, czy we dwie, lub więcej osób
- czy masz gdzie trzymać kajak (garaż, szopa, przedpokój), czy raczej nie
- jak planujesz dojazd na pływanie (ktoś cie dowiezie, czy raczej transport publiczny)
- no I najważniejsze - jaki budżet ;)
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 75
Dziękowano: 263
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Krzychu » 10 stycznia 2019, o 11:11

zamierzam pływać czasami sam a czasami w większej grupie, zależy od sytuacji
z miejscem na kajak nie ma problemu
z dojazdem też
nad budżetem nie myślałem, chcę kupić coś z czego będę zadowolony z drugiej strony jak każdy chciałbym nie wydać za dużo, jak już zdecyduję się (z waszą pomocą) na jakiś konkretny model to może znajdzie się jakaś fajny kajaka z drugiej ręki, zobaczymy na dzień dzisiejszy rozważam każdą opcję
Krzychu
nowy użytkownik, bez *

Postprzez marcel » 10 stycznia 2019, o 16:45

Przy takich możliwościach - polietylen. Jest na forum kilka(naście) różnych, popatrz który ci się podoba I postaraj się przymierzyć w lokalnym sklepie.
Jedynym limitem jest zawsze cena, ale w zakresie 2-3k co byś nie kupił to raczej będziesz zadowolony.
marcel

Postprzez chi » 10 stycznia 2019, o 17:50

wg mnie ważnym kryterium jest po czym zamierzasz pływać

jeśli po dużych i spokojnych rzekach czy jeziorach - możesz szukać czegoś dłuższego żeby "ciął" wodę
ja mam kajak tzw uniwersalny (hybryda) czyli krótszy od typowego wycieczkowca ale dłuższy od typowego górskiego (312cm), pływam nim praktycznie po wszystkim, małe rzeczki, duże rzeki, rzeki górskie łatwiejsze - jestem zadowolony. oczywiście to rozwiązanie ma też swoje minusy, jak zresztą każde inne..

takie typowe turystyki to np traper, dość długi ale nie za bardzo więc w miarę szybki, do tego szeroki więc stabilny, w miarę tani. jedynie jakość polietylenu może pozostawiać trochę do życzenia - na jednym z moich spływów mięliśmy awarię trapera. ale zawsze możesz poszukać czegoś o podobnych parametrach tylko innej firmy
Ostatnio edytowano 11 stycznia 2019, o 07:46 przez chi, łącznie edytowano 1 raz
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 47
Dziękowano: 150
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez Krzychu » 10 stycznia 2019, o 23:11

myślę jednak bardziej o typowym turystyku niż o czymś krótkim, w góry się nie wybieram. A które kajaki mają dobry polietylen?
Krzychu
nowy użytkownik, bez *

Postprzez miandas » 11 stycznia 2019, o 08:23

Krzychu napisał(a):myślę jednak bardziej o typowym turystyku niż o czymś krótkim, w góry się nie wybieram. A które kajaki mają dobry polietylen?
Myślę, że wcześniej czy później ktoś napisze Ci coś wartościowego ale ten temat był wałkowany (również przeze mnie, w roli poszukującego) tak wiele razy, że jeśli chcesz otrzymać naprawdę szeroki komplet informacji, spróbuj pogmerać w starszych wątkach, poczytaj i wtedy zapytaj o to, co wymaga wg Ciebie wymaga sprecyzowania.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1543
Dziękowano: 348
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez mlodek » 11 stycznia 2019, o 12:29

Krzychu - to ma być 1-os, czy 2-os ?
poczytaj również np. to: http://skibicki.pl/forum/viewtopic.php? ... &start=330
i obejżyj np. to: https://www.youtube.com/watch?v=P61pPnBzoQg
Damian - pamiętasz czym pływał Darek na Bugu ?
mlodek

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 186
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez Łukasz » 11 stycznia 2019, o 16:35

jeśli chodzi o kajak to mam podobnie jak @chi hybryde (ciut krótszą bo 275cm)
Drago Rossi Critical Mass- u mnie ze względu na mase wioślarza bardziej (bo górskie jakoś tak na małych knypków robią i szczupłych :mrgreen: ) pływam po górach, po płaskiej wodzie kajakiem rzadziej choć też się zdarza, nie jest to tak szybkie jak normalny turystyk, jest ciut szybsze od kanadyjki bym powiedział :mrgreen: ale popłyniesz tym rzeczywiście po każdej wodzie :m_:
a jeśli chodzi o dłuższe pływanie to jednak nic nie pobije ładowności kanadyjki, zwłaszcza jak nigdzie się człowiek nie śpieszy :mrgreen: :m_:
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 48
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez chi » 11 stycznia 2019, o 17:34

Łukasz jeśli można zapytać: ile ważysz/mierzysz? musisz być kawał chłopa jak górskiego na siebie nie możesz znaleźć :D i gdzie zwykle pływasz?

A które kajaki mają dobry polietylen?

tutaj bardzo ciężko się wypowiedzieć, ja osobiście ufam bardziej firmą produkującym kajaki górskie, zakładam, że mają one wysokiej jakości polietylen ponieważ ich sprzęt musi radzić sobie na rzekach górskich gdzie jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia niż przy pływaniu nizinnym.

jedna rzecz - zanim cokolwiek kupisz idź sobie do dobrze wyposażonej wypożyczalni i wypróbuj kilka modeli - sam się przekonasz czego potrzebujesz (kształt, długość, szerokość itd), jak już będziesz wiedział czego szukasz popatrzysz w necie co z tego typu kajaków oferują poszczególni producenci
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 47
Dziękowano: 150
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Postprzez Łukasz » 11 stycznia 2019, o 18:33

chi napisał(a):Łukasz jeśli można zapytać: ile ważysz/mierzysz? musisz być kawał chłopa jak górskiego na siebie nie możesz znaleźć :D i gdzie zwykle pływasz?

waże 100 (czy coś koło :mrgreen: ) mierze 182cm bez obcasów :mrgreen:
to nie tak że nie mogłem, były oczywiście i to fajne, ale w okresie kupowania kajaka niestety stać mnie było tylko na używke, i tu zaczynały się schody, bo większośc była 70-80kg a pływać z non stop mokrym tyłkiem nie jest fajnie :mrgreen: :m_:
ten się trafił za przyzwoitą kase, z jakimiś pierdołami do zrobienia (podnóżek bez śrub i coś jeszcze nie pamiętam) i tak został :D
pływam zwykle na Białce i na Wietrznicy, ale z braku czasu jest to po prostu okazjonalne pływanie.. niestety
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 48
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez miandas » 11 stycznia 2019, o 21:53

mlodek napisał(a):Damian - pamiętasz czym pływał Darek na Bugu ?

Jakiegoś priona 5m, smoka takiego
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Dziękował/a : 1543
Dziękowano: 348
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez Krzyś66 » 12 stycznia 2019, o 12:55

Cześć.
Czym ja się kierowałem kupując kajak docelowy( latami pływałem na szklakach i trochę na składaku) : skrajne trudności jakie musi wytrzymać -rzeki zwałkowe i kamieniste ;charakter pływania - także spływy wielodniowe z pełnym bagażem.Miałem też ograniczony budżet to wybór był łatwiejszy.Przy wymaganiach jw odpadły wszystkie kajaki krótkie poniżej 4m , i dłuższe powyżej 4,5m , kokpit musiał być w miarę duży i szeroki(ułatwiający częste wchodzenie i wychodzenie na rzece) , kajak powinien dawać minimalną(bo turystyk) możliwość wskoczenia na przeszkodę i utrzymania się na niej-czyli kawałek płaskiego dna.Miałem tylko cztery modele do 2,5k do wyboru.Wpisałem Googlowi frazę: marka kajaka+wypożyczalnia+mazowieckie i z otrzymanych wyników wybrałem najbliższe i tam się przepłynąłem ww sprzętem.Wtedy wybór był już łatwy.
Ten ostatni element wyboru polecam szczególnie.
Powodzenia.
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 230
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez Krzychu » 12 stycznia 2019, o 13:10

Jak człowiek spyta o samochód to wszyscy rzucają markami, zaletami, wadami, opiniami w użytkowania a tutaj widzę jakąś aurę tajemniczości, same niedopowiedzenia. Zdaję sobie sprawę, że przed zakupem muszę zrobić "jazdę próbną", ale nie jestem w stanie zasiąść do kokpitu każdego kajaka jaki jest na rynku i dlatego prosiłem o podpowiedzi. Nie biorę pod uwagę gór ani zwałek, chcę typowego turystyka na Wisłę, Pilicę, jeziora. Wygodny, pakowny, w miarę szybki, raczej polietylen ze względu na wytrzymałość. W sklepie internetowym widziałem np Carolinę, Expressiona, Essensa, Exodusa - wyglądają bardzo podobnie, różnią się detalami, długością. Ja się nie znam i dlatego pytam, który powinien spełnić moje wymagania? Może nie warto brać najdłuższego i najdroższego zarazem bo to będzie przerost formy nad treścią? Jakieś argumenty za i przeciw poszczególnym modelom?
Krzychu
nowy użytkownik, bez *

Postprzez Krzyś66 » 12 stycznia 2019, o 13:32

Masz swoje gabaryty i wagę może wymiary kokpitu mają znaczenie ?
Carolina ma najszerszy -55cm a Exodus 47cm .Caroliną pływałem i ma ona jedno z najwygodniejszych siedzeń kajakowych(co dla mnie ma znaczenie)-pozostałymi nie.Inaczej się płynie kajakiem 4,3m a inaczej 5,18m to zupełnie inna bajka i moim zdaniem nie porównywalna.
I na koniec powiem ci rzecz , tu na forum obrazoburczą , gdyby nie chęć komfortu pływania zwałek i kamieni, pływałbym do dziś szklakiem : na Bzurę , Pilicę czy Wisłę w zupełności wystarczający.
A samochód ... to się nie da zupełnie komuś polecić, jak nie masz danych o co gościowi kaman.Mnie mógłbyś polecać wszystkie limuzyny świata a odkąd jeżdżę samochodami w których nie szoruję d...ą po asfalcie , żadna limo mnie nie skusi :D
Krzyś66

Postprzez kooniu » 12 stycznia 2019, o 14:28

Kiedyś pływałem gumowym ,,rekinem'', głównie po Dunajcu i Popradzie i zaspokajał mnie na tych rzekach w 100%, ale niestety 15 lat temu został w Polsce, kiedy ja wyjechałem do Irlandii . Kilka lat tem wróciła mi chęć powrotu na wodę, i zrobiłem sobie 3m zaglóweczke z coroplastu. Niestety jako ze była jednoosobowa to z żoną pływaliśmy pdmuchańcem z Lidla , wolny ale tani i wygodny, a po zakupie silnika elektrycznego całkiem sprawnie pokonywał odległości na rzece. W zeszłym roku zrobiłem sobie jedynke SOF 4,2m i zakochałem się w szybkosci i lekkości pływania nią. Od strzału zakupiłem plany 2-ki od Marcina Bobera i wiosna przystępuję do budowy.
U mnie jest tak, jak pisali poprzednicy, trzeba sprawdzić różne opcje zeby wybrać to co dla nas jest najlepsze.
kooniu

Dziękował/a : 125
Dziękowano: 38
Dołączył/a: 01 lutego 2016
Sprzęt: samorobka z coroplastu

Postprzez mlodek » 12 stycznia 2019, o 14:48

Nie odpowiedziałeś czy 1-os. czy 2-os.
Krzychu napisał(a): ... tutaj widzę jakąś aurę tajemniczości, same niedopowiedzenia ...

Niedopowiedzenia ? - Krzyś66 dał ci bardzo dobrą radę doboru kryteriów jakimi powinieneś się kierować w celu zawężenia "pola".
Krzychu napisał(a): ... się nie znam i dlatego pytam, który powinien spełnić moje wymagania? ...

Dlatego na twoim miejscu czytałbym z uwagą otrzymywane rady,
Czy spełni wymagania ? - tego nikt nie wie, sam nie do końca wiesz jakie masz wymagania
Krzychu napisał(a):... Nie biorę pod uwagę gór

Konkretna zrozumiała jasna informacja
Krzychu napisał(a):... Nie biorę pod uwagę ... zwałek, chcę typowego turystyka na Wisłę, Pilicę, jeziora ...

Po kilku pierwszych pływaniach będziesz chciał odwiedzić inne rzeki niż te które wymieniłeś.
Duży procent polskich ciekawych rzek to takie gdzie, choćby okresowo to jednak, pojawiają się powalone drzewa i wynikłe z tego miejscowe "zwałki".

Kupując pierwszy raz (bez opływania sprzętów z wypożyczalni) nikt nie wie czego wymagać, dlatego pierwszy wybór jest nie do końca trafiony.
Może więc nie ryzykuj zakupu nowego ? - pomyśl o kajaku używanym, nie spiesz się jest duża ilość ofert i możliwości wyboru.
Gdy już się napływasz i będziesz wiedział czego oczekujesz, dopiero wtedy kupuj sobie nowy.
Ostatnio edytowano 12 stycznia 2019, o 19:54 przez mlodek, łącznie edytowano 1 raz
mlodek

Dziękował/a : 21
Dziękowano: 186
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez marcel » 12 stycznia 2019, o 15:22

Krzychu napisał(a):Jak człowiek spyta o samochód to wszyscy rzucają markami, zaletami, wadami, opiniami w użytkowania a tutaj widzę jakąś aurę tajemniczości, same niedopowiedzenia.

:razzzz:

Żadna tajemniczość czy niedpowiedzenia. To forum ma dwie cechy. Po pierwsze jesteśmy bardziej dorośli niż fora samochodowe i nie doradzimy paska w TDI do upalania w terenie. Po drugie, tu panuje pełna demokracja jeśli chodzi o sprzęt. Każdy pływa na tym na czym ma i chce pływać. Od ceraty z lidla po Strasznie Drogie Profesjonalne Pływadła. Stąd sugerujemy, opisujemy, ale zdecydować musisz sam.

Natomiast jeżeli chcesz porady wprost... po prostu kup Carolinę 14 :) w wersji z dwoma lukami. Do tego dorzuć kamizelkę, worki wodoszczelne 2x10litrów, i 2x20 litrów (łatwiej upchać kilka małych niż jeden duży), wiosło (to trzeba dobrać do wzrostu) i możesz ruszać.
marcel

Postprzez Krzyś66 » 12 stycznia 2019, o 15:58

Ostatnie zdanie kolegi młodek to esencja prawdy.A propozycję kolegi marcel ja bym zmodyfikował na : koniecznie z jednym lukiem :D , żebyś miał trudniej ;)
A sobie jeszcze przypomniałem , że mnie rewelacyjnie pływało się składakiem , żaden inny jakim do tej pory pływałem nie był tak lekki , zwrotny , posłuszny wiosłu a jednocześnie bardzo stabilny.Niestety ma on swoje wady i dla tego pływam sztywniakiem.
Krzyś66

Postprzez Krzychu » 12 stycznia 2019, o 22:46

No i to są już jakieś konkrety :)
Na tą chwilę rozważam Carolinę lub ewentualnie Expressiona. Chyba trzeba będzie się rozejrzeć za nimi i zobaczyć je na żywo. Może ktoś w miarę blisko Wawy ma takie kajaki (do oglądnięcia ew do sprzedania)?
Krzychu
nowy użytkownik, bez *

Następna strona

Powrót do Kajaki