| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

jaki kajak, doradźcie

Re: jaki kajak, doradźcie

Postprzez Prus » 12 stycznia 2019, o 23:34

Caroliny są bardzo różne. 12, 13, 14 i 15. Parzyste są stabilniejsze, a 12 wręcz baliowata. Przy tym nadal są w sklepach. Nieparzyste tylko na rynku wtórnym. 13 jest szybka, ale chyba zbyt wymagająca na początek (wiem, bo od niej zaczynałem), 15 troszkę mniej wywrotna, z nieco morskimi ambicjami.
Prus

Dziękował/a : 243
Dziękowano: 478
Dołączył/a: 31 lipca 2013
Sprzęt: kajak

Postprzez mlodek » 13 stycznia 2019, o 14:38

Krzychu napisał(a):... chcę typowego turystyka na Wisłę, Pilicę, jeziora. Wygodny, pakowny, w miarę szybki, raczej polietylen ze względu na wytrzymałość. W sklepie internetowym widziałem np Carolinę, Expressiona, Essensa, Exodusa - wyglądają bardzo podobnie, różnią się detalami, długością. Ja się nie znam i dlatego pytam, który powinien spełnić moje wymagania? Może nie warto brać najdłuższego i najdroższego zarazem ... ? ...

Kajak X, opis pasujący idealnie do powyższych wymagań:
[i]"Może śmiało konkurować z kajakami renomowanych zagranicznych firm.
Doskonałe rozwiązanie na rekreacyjne pływanie po spokojnych rzekach i jeziorach.
Smukły kształt pozwala rozwijać duże prędkości bez wielkiego wysiłku.
Szybki, zwrotny, bezpieczny i wygodny.
Wykonany z wysokiej jakości polietylenu.
Niezatapialna konstrukcja daje gwarancję bezpieczeństwa na wodzie.
Wyposażony w wygodne siedzisko ze składanym oparciem w wersji niskiej dla sportowego pływania oraz w wersji podwyższonej dla rekreacji.
Kształt gwarantuje utrzymanie prawidłowego balansu na wodzie i kierunku płynięcia."
długość - 4,02 m, szerokość - 0,63 m, kokpit - 46x95 cm

Kajak nowy, z renomowanego sklepu, cena (promocja) - 1200 zł ! .

Opis Caroliny 14 z tego samego sklepu:
"Flagowy kajak firmy Perception.
Expedycyjny kajak angielskiej firmy Perception, na wszystkie wody śródlądowe i przybrzeżne wody morskie.
Użytkownik Caroliny 14 może spokojnie wybrać się na kilkudniową wyprawę.
Superwygodny kajak dla początkujących i zaawansowanych.
Siedzenie Zone DLX z wysokim, regulowanym podparciem pod plecy oraz siedziskiem z ruchomą przednią częścią, pozwalającą na podparcie pod uda.
Siedzenie bardzo wygodne z wyściółkami i regulowanym oparciem(w pionie i poziomie).
Wyposażony ponadto w 2 szczelne luki bagażowe, regulowane podnóżki, olinowanie, mapnik."
długość - 4,27 m, szerokość - 0.63 m, kokpit - 55x100 cm

Kajak nowy, z tego samego renomowanego sklepu, cena - 2.970 zł
mlodek

Dziękował/a : 59
Dziękowano: 245
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez mlodek » 13 stycznia 2019, o 15:21

Krzychu - kajakowe centra testowe, najbliższe tobie, masz np. w Warce i w Warszawie.
mlodek

Dziękował/a : 59
Dziękowano: 245
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Postprzez Krzyś66 » 22 czerwca 2019, o 22:38

Cześć .co by nie zakładać nowego wątku wklejam pytanka tutaj.
Znalazłem kilka ofert, moim zdaniem podejrzanie tanich , nowych jedynek może ktoś coś wie albo po przeczytaniu , obejrzeniu się domyśla skąd takie ceny ?
https://allegro.pl/oferta/kajak-jedynka ... 6898252405
https://allegro.pl/oferta/kajak-roteko- ... 8009049839
https://allegro.pl/oferta/norweski-kaja ... 7503296920

:shock: ???
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 264
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez Prus » 23 czerwca 2019, o 19:32

Ostatniego z tych kajaków nie znam, przyznam jednak, że nie wygląda zbyt zachęcająco. Ceny są dość niskie, ale te łódki mniej więcej po tyle chodzą. To kajaki z najniższej (albo jednej z najniższych) półek. Gdybym musiał wybrać dla siebie coś z tej trójki, to wybrałbym ten pierwszy, potem zaryzykowałbym norwega, roteko najmniej mi podchodzi.
Prus

Postprzez wkg » 24 czerwca 2019, o 00:22

Dla mnie sprawa jest prosta - najbardziej uniwersalny kajak to Prijon Cruiser 430. Nie do zdarcia. Dosyć szybki. Mógłby być nieco węższy i mieć mniejszy kokpit ale duży kokpit też ma swoje zalety.
Kiedyś mnie napadło na testowanie kajaków - pływałem kilkom Prijonami, Carolinami, Delsykami, Zoar Sportem i Cruiser wymiata.\
W skrócie - dobrze trzyma kurs - taki złoty środek między zwrotnością a pływaniem prosto, pancerny polietylen, pięknie wchodzi na zwałki, kształt stępki sprawia, że dobrze z nich schodzi, w kokpicie można się cały schować jak w trumnie i przepchnąć pod mostkiem nie bojąc się, że w razie kabiny będzie trudno wypłynąć. Wystarczająco pakowny na spływ całej Wisły, wystarczająco zwrotny na małe, wąskie kręcone rzeczki typu Chocina. Oczywiście nie jest to szybka igła ani kajak górski ale zdecydowanie bliżej złotego środka niż zgniłego kompromisu. Dobrze trzyma cenę.
Obecnie zastąpiony nowszym CL - o wiele gorszy polietylen ale Cruiser wciąż obecny na rynku wtórnym często w stanie nówka.

Jeżeli poważnie podchodzisz do tematu - wybierz się do Swornychgaci, tam w Agrokajakach mają pełno rożnych Prijonów łacznie z tragicznymi Daylinerami. W sąsiednich wypożyczalniach Caroliny i podobne - popływaj, porównaj. Akwen do testowania super bo niedaleko jezioro, meandrująca ciasna Chocina i zwałkowy Przytoń - przetestujesz w każdych warunkach.

Co do pytania Krzycha - na takie akweny mierzyłbym w Touryaka, Kodiaka, Seayaka w zależności od opływania - to wielkie wody na których nie trzeba zwrotnych łódek. Ale na mniejszych rzeczkach od wodostrady typu Wda czy Brda - porażka.
wkg

Dziękował/a : 18
Dziękowano: 33
Dołączył/a: 15 lipca 2018
Sprzęt: różne kajaki sztywniaki ; )

Postprzez Krzyś66 » 24 czerwca 2019, o 08:24

Dzięki za odpowiedzi ale podrążę temat dalej.
Nie zawziąłem się na zakup któregoś z nich, mam upatrzone "używki" ale decyzję mogę podjąć dopiero za około 3 tygodnie.Zatem gdy tamte znikną z oferty, to wtedy rozpatrywałbym zakup tego pierwszego , oczywiście po uprzednim opływaniu go a wcześniej zażyczyłbym sobie od sprzedawcy fotki dna tego kajaka .
Ale chodzi mi o to co decyduje o takiej a nie innej cenie.Gdybyśmy mieli możliwość porównania "ceny netto" czyli po odrzuceniu wartości marki i marż byłoby łatwiej.Ale myślę że fachowcy i bez tego mogą się wypowiedzieć.
Dla ułatwienia porównajmy pierwszą propozycję(choć opis dla mnie jest zabawny~~kajak bardzo dobrze trzyma kurs i jest bardzo zwrotny), ale mamy : 430cm/60cm /24kg i dla porównania mój który w mojej ocenie jest świetny - Necky Zoar :426cm/64cm/25kg.
Na czym polega różnica w polietylenie ? bo to decydowałoby o trwałości, kwestia ich kształtów i ich wpływu na ich właściwości nautyczne, jest raczej trudna do teoretycznej oceny.

A z używek rozpatruję : Trapera dla syna bo z niego wyrósł strasznie duży i ciężki osobnik (cholera nie wiem po kim ;) ) i szklak którym ostatnio płynął kolejnej kamienistej rzeki(Jura) może nie udźwignąć i dla żony albo też Traper , bo nim pływała i jej pasował , albo wspomniany Prijon(są w ofercie b.dobrej cenie) dla mnie a żonie dam swego kochanego Zoarka.Zobaczymy.
Krzyś66

Postprzez wkg » 24 czerwca 2019, o 10:32

Zoar Sport jest świetny. Jak dla mnie ma tą wadę, że przez konstrukcję dziobu odbija się od drzew na zwałkach zamiast na nie wjeżdżać ale bardzo lubię ten kajak.
Gdzie masz te Prijony ? Wrzuć proszę linka : )
wkg

Postprzez Krzyś66 » 25 czerwca 2019, o 07:49

Cześć.
Cena tych Prijonów - https://allegro.pl/oferta/kajak-jedynka ... 8009615700 -wydawała mi się zbyt niska i zadzwoniłem.Niestety jak przypuszczałem , kajaki były spawane.

Co do Zoarka, to i owszem dziobisko ma spore ale daje to większy komfort, prędkość, trzymanie kursu na "prostej" wodzie.Oczywiście nie jest to kajak zwałkowy ale skakałem nim sporo i daje radę.Dla mnie istotny jest ten fragment płaskiego dna , dzięki któremu po wskoczeniu na kłodę , łatwiej można utrzymać równowagę.A kupiłem go kiedyś w promocji za 1900,- , tak myślę że za tę cenę to dobry zakup.
Krzyś66

Postprzez Mat » 25 czerwca 2019, o 16:59

Krzyś66 napisał(a):Cześć .co by nie zakładać nowego wątku wklejam pytanka tutaj.
Znalazłem kilka ofert, moim zdaniem podejrzanie tanich , nowych jedynek może ktoś coś wie albo po przeczytaniu , obejrzeniu się domyśla skąd takie ceny ?
https://allegro.pl/oferta/kajak-jedynka ... 6898252405
https://allegro.pl/oferta/kajak-roteko- ... 8009049839
https://allegro.pl/oferta/norweski-kaja ... 7503296920
:shock: ???

1. Żółty banan - pływałem z 2-3 razy z i pod prąd - dość fajny kajak na większe rzeki i akweny, dno okrągławe ale w miarę stabilny, brak luków, trzyma kierunek, na mniejsze rzeki się zbytnio nie nadaje z uwagi na dość ciężką zwrotność, plastik ok, zęby rekina,
2. Pływający śmietnik :lol: (od producenta koszy ;) ) - kumpel takim ze mną pływa od ponad 2 lat po każdej rzeczce, dno płaskie z dwiema wzdłużnymi wypustkami, bardzo stabilny, można w nim stanąć ;) , trochę mniej pakowny niż w/w banana ale to 4m, brak luków, siedzisko szerokie, ogromny kokpit przez który nie można zaprzeć kolan - dla mnie duży minus, ale psa można wozić ;) , plastik ok, zęby rekina
3. Nie widziałem, nie siedziałem ale jak dla mnie wygląda sympatycznie, przypomina trapera, brak luków, miękkie siedzisko i oparcie.
Osobiście, dla mojego pływania po mniejszych rzekach, zastanowiłbym się nad poz. 3.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 73
Dziękowano: 260
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez Łukasz » 25 czerwca 2019, o 22:42

Krzyś66 napisał(a):Niestety jak przypuszczałem , kajaki były spawane.

jeżeli zrobione to jest poprawnie to nie ma się zbyt czym przejmować sam używam kajaka spawanego już 5 lat i złego słowa nie powiem (górski więc lekko nie ma)
co do ceny się nei wypowiem... coć troche drogo :mrgreen:
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 57
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez wkg » 26 czerwca 2019, o 00:27

Krzyś66 napisał(a):Cześć.
Cena tych Prijonów - https://allegro.pl/oferta/kajak-jedynka ... 8009615700 -wydawała mi się zbyt niska i zadzwoniłem.Niestety jak przypuszczałem , kajaki były spawane.

Co do Zoarka, to i owszem dziobisko ma spore ale daje to większy komfort, prędkość, trzymanie kursu na "prostej" wodzie.Oczywiście nie jest to kajak zwałkowy ale skakałem nim sporo i daje radę.Dla mnie istotny jest ten fragment płaskiego dna , dzięki któremu po wskoczeniu na kłodę , łatwiej można utrzymać równowagę.A kupiłem go kiedyś w promocji za 1900,- , tak myślę że za tę cenę to dobry zakup.

To znaczy nie chodzi mi o to, że spore - jest bardzo kształtny, tylko, że podcięty tak ostro - nie łukiem jak w Prijonie. To świetny kajak !
Nowe Prijony jeszcze dostępne za 700E :/ A 1900 za nowego Zoara to bardzo dobra cena ...
wkg

Postprzez Krzyś66 » 26 czerwca 2019, o 16:04

Cześć.
wkg 700e , to poza moim zasięgiem finansowym.
Łukasz
Spawaniem na rufie bym się nie przejmował , ale był klejony w miejscu siedziska, a to moim zdaniem newralgiczne narażone na przeciążenia miejsce.
Mat
Producent śmietników , to interesujące :D .Ale jeśli to duży producent to może być większym kupcem na surowiec jak wiele firm robiących kajaki i może go taniej kupować.Inna sprawa, w co ten granulat wtryskuje.
Co do pierwszego, to utwierdziło mnie że muszę nim wcześniej popływać gdybym się decydował.
A jeszcze pytanko co do podnóżków, ja w swoim mam regulowany i jest OKi , natomiast te "zęby rekina" czy trzymając stopę na dalszym zębie nie zahaczamy o te bliższe ? Pytam bo w używkach które mam na oku też są takie podnóżki ?
Krzyś66

Postprzez Łukasz » 26 czerwca 2019, o 18:39

ogólnie spawanie na dnie/dziobie/rufie nie jest problemem, w miejscach konstrukcyjnych masz racje nie jest to dobre kung fu
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 57
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez Prus » 26 czerwca 2019, o 19:11

Mignął mi na allegro tiwok za 1600, w tym wiosło i kamizelka, może fartuch, nie pamiętam. Jeżeli nie będzie się nim za bardzo łupać po drzewach i kamieniach, to posłuży czas jakiś. Nautycznie i wizualnie bardzo przyjemna łódź.
Prus

Postprzez Mat » 26 czerwca 2019, o 22:34

Z ciekawości wszedłem na stronę roteko i widzę, że zmienili profil działalności na....kajaki. Obiło mi się kiedyś o uszy że szef swojego czasu pływał i mając firmę przerabiająca plastik postanowił spróbować produkcji własnego kajaka i tak się stało. Sporo ich dwójek - głównie sprinterów, pływa u nas po wypożyczalniach więc nie jest z kajakami tak źle. Kumpel swojego jetta za bardzo nie oszczędza, a poza rysami nic mu nie dolega, zresztą ze śmietnikami też nikt się nie pieści a wytrzymują sporo :lol:
A co zębów to ja nie przepadam za nimi własnie z powodu zahaczania, wolę zwykłe podnóżki ale pewnie kwestia przyzwyczajenia.
Mat

Images: 0
Dziękował/a : 73
Dziękowano: 260
Dołączył/a: 08 sierpnia 2013
Sprzęt: nifty 385, adventure plus

Postprzez wkg » 27 czerwca 2019, o 08:03

Cóż - zęby mają większy rozstaw niż podnóżki regulowane - jak odległość przypasuje to super a jak nie to jest albo troszkę za długo albo troszkę za krótko. Jeżeli podnóżki regulowane można wyjąć to zmieści się w dziobie większy bagaż - w Prijonie wyjmowałem je, wciskałem wór w dziób, zakładałem i pięknie blokowały worek. Z zębami rekina nie mozna domontować steru - jeżeli komuś potrzebny.

Co do kajaków - jest jeszcze Nifty 385 - bardzo szybki kajak choć niezbyt pakowny. @Mat może coś o nim napisać ; )
Z tańszych a bardzo pakownych jest jeszcze Traper - nie byłem przekonany ale bardzo fajnie mi się na nim pływało. I na zwałkach tez dawał radę. Ale to zupełnie inny kajak niż Nifty 385 - ten drugi to taka zgrabna igiełka a Traper z dużym kokpitem, pojemny, stabilny ...

Co do tych spawanych Prijonów - miejscowość sprzedawcy mówi wszystko :D
wkg

Postprzez Prus » 27 czerwca 2019, o 08:16

Życzę Roteko jak najlepiej, bo to krajowa firma, która ponadto robi postępy, ale Jett zupełnie mi nie podchodzi. Szeroki, ciężki (29 kg), LDPE, do tego paskudny, co już jest kwestią subiektywną.
Prus

Postprzez Krzyś66 » 27 czerwca 2019, o 11:05

Sporo ciekawych wypowiedzi za które dziękuję, może dla tego że nie za bardzo się na jakiś konkret napinam :)
Delsyka widziałem , gość który nim płynął zapewniał że "mieści się w nim z bagażami" , dla mnie po jego obejrzeniu wniosek był oczywisty na tydzień z żarełkiem i bambetlami - za mały.
Traper to krypa ale rozpatruję go bo : pakowny , stabilny z dużym kokpitem a takie wymagania stawia małżonka(pływała Traperem i była zadowolona).Ze względu na jej kręgosłup musi łatwo wsiadać i wysiadać, żadne wsuwanie się do wąskiego kokpitu nie wchodzi w grę, jak również pływanie czółnem nad którego stabilnością cały czas trzeba mieć baczenie.Z resztą i ja wolę wygodny szeroki kokpit, jak widzę kolegę który wsuwa się do swego drewniaka, jak ja do zasuniętego śpiwora :D , to mu współczuję i kajaka z takim kokpitkiem nawet za darmo dziękuję -nie.

Tego Tivoka widziałem w ogłoszeniu i ma on mały kokpit, ewentualnie ja dawałbym radę, nie odrzucam.Jednak mam pewne wątpliwości co do jakości.Mam u siebie "na stanie" kajak równolegle robiony przez tego samego producenta -dwójka Bivok.Poza tym że jest cholernie nie wygodny - nawet kolega średniego wzrostu narzekał i czasem na spokojnej wodzie pływał jak niedzielny kajakarz siedząc na wierzchu ze stopami na siedzeniu.Ale załóżmy ,że kokpit Tivoka jest lepszy to polietylen ? Ta dwójka przez jeden sezon była składowana leżąc na drewnianym stelażku na boku, ale opierały się o jej dno dwie dwójki szklane(składowane podobnie) i dno Bivoka się zapadło.Składowane później - na "brzuchu" dopiero po dwu ciepłych sezonach się "dźwignęło".Jak dla mnie to trochę za miękki jest ten materiał.

Czy kolega Prus lub kto inny mógłby zrobić krótki wykład o polietylenach od strony praktycznej ?Tzn polietylenem X wskakujemy na kłodę i ... a przy materiale Y jest ... , itp ?
Co do tych podnóżków to tak myślałem ,ale chyba jakbyco można je zamienić ?
Krzyś66

Postprzez wkg » 27 czerwca 2019, o 11:59

Od strony praktycznej to Prijon jest nie do zdarcia (Cruiser, bo te nowe CL to do kitu). Zoar Sport też. Karoliny pękają pod siedzeniem - a szkoda bo to by były fajne kajaki z najwygodniejszymi siedzeniami. Ale jak nie na zwałki to Karolina jest bardzo OK. Ale chętnie poczytam, nie znam się zbytnio na technologii produkcji PE i ich właściwościach.
wkg

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kajaki