| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

HEREZJA ???

O wszystkim i niczym, ale kulturalnie.

Re: HEREZJA ???

Postprzez Krzyś66 » 2 lutego 2019, o 17:55

BRAT_MIH napisał(a):Nieprawda. Ludzie rzucali kamieniami w dinozaury : https://www.youtube.com/watch?v=EsWO-RTnAkc

Jeżeli ktoś wierzy w stworzenie Wszechświata przez Boga w 6 dni , to się wszystko zgadza.A przecież ze znanych wszystkim WC podróżnik nie uznaje teorii ewolucji i spora część Ameryki tak edukuje w swych szkołach dzieci.Zatem ... internet nie jest przyczyną ogłupiania ludzi , ta przyczyna leży w nich samych oni chcą być oszukiwani i wierzyć w bajki a net to tylko ułatwia.
Krzyś66
****
 
Dziękował/a : 9
Dziękowano: 247
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Re: HEREZJA ???

Postprzez marcel » 3 lutego 2019, o 13:48

Internet ułatwia to aż za bardzo. W czasach przedinternetowych, głównym źródłem były książki i telewizja. O ile telewizja była profilowana, o tyle książkę najczęściej wybierało się samemu.
Szukając odpowiedzi na jakieś pytanie w internecie, najpierw otrzymujemy najbardziej popularną odpowiedź - a nie prawdziwą odpowiedź. Niestety, większość uznaje że najbardziej popularna jest prawdziwa i powiela kłamstwo.
Do tego dochodzi fakt, że ilość odpowiedzi w internecie jest tylko pozornie duża. Dzięki temu mechanizmowi co powyzej - ktoś kiedyś wrzucił wpis 'ser jest przeźroczysty" i to samo zdanie zostało powielone na tysiącach stron. 19 lat temu byłem nauczycielem. Jeden z moich uczniów "pisał" referat o metodach pomiaru czasu. Zrobił tam trochę błędów merytorycznych i całą masę interpunkcyjnych. Koniec końców przy odpowiedzi przyznał, że skopiował całość z jakiejś strony, nawet to czego nie rozumiał. Po dziś dzień, ten referat wisi na jakimś ściąga.pl czy coś w tym stylu i pewnie setki nauczycieli w kraju tak samo złamują ręce dziś, jak ja kiedyś.
Bez klasycznego-podstawowego wykształcenia staniemy się na krótką chwilę elojami ;(
Avatar użytkownika
marcel
*****
 
Images: 0
Dziękował/a : 87
Dziękowano: 295
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Lokalizacja: Czeladź
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Re: HEREZJA ???

Postprzez Krzyś66 » 3 lutego 2019, o 16:01

Mnie od zawsze ciekawiły mechanizmy ludzkiego działania, podejmowania decyzji , myślenie logiczne a bardziej brak logiki w rozumowaniu.
Niesamowitym jest jak doskonale i długo żyje netowe kłamstwo.Większość mitów anty szczepionkowych była wielokrotnie obalana , ba niektóre teorie odrzucił ich twórca , ale pierwotnie wiele lat temu wrzucone bzdury funkcjonują do dziś.
Jeszcze ciekawsza jest dieta bezglutenowa (oczywiście nie chodzi mi o osoby chore, nie przyswajające glutenu). Teorię o zdrowotnym oddziaływaniu takiej diety opublikował chyba jakiś doktor , jednak dość szybko (czy to on czy jego zespół , czy ktoś inny) zostały wykryte błędy i ten sam gość zamieścił sprostowanie.A jaki mamy efekt tego sprostowania ... prawie żaden , sam znam dwoje zdrowych ludzi którzy jeszcze nie dawno stosowali taka dietę iii żadne racjonalne argumenty do nich nie trafiały .Oczywiście rynek nie znosi próżni i producenci żywności szybko podchwycili temat i mamy masę produktów bezglutenowych we wszystkich sieciach.Siła tego kłamstwa jest niesamowita , jest jednak z niego jedna korzyść.Osoby rzeczywiście chore na nietolerancję lub nie przyswajanie glutenu mają łatwiejszy dostęp i większy wybór takich produktów.
Krzyś66
****
 
Dziękował/a : 9
Dziękowano: 247
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 5 lutego 2019, o 11:30

Krzyś66 napisał(a):.. opublikował .. doktor .. dość szybko .. zostały wykryte błędy i ten sam gość zamieścił sprostowanie ..
.. wiele lat temu wrzucone bzdury funkcjonują do dziś .. rynek nie znosi próżni ..
.. Niesamowitym jest jak doskonale i długo żyje netowe kłamstwo .. Siła .. kłamstwa jest niesamowita ..

Pozwoliłem sobie na wybranie urywków twojego wpisu i celowe jego przeredagowanie aby wyłuskać zawartą w nim uniwersalność.

Dzisiaj wiele źle wyedukowanych osób nie potrafi przeczytać odrobinę dłuższego tekstu, ani go ocenić, ani wyciągnąć samodzielnego wniosku.
Smutnym jest że medialni wydawcy oraz "nibydziennikarze" wykorzystują ten fakt już w tytułach wiadomości i perfidnie dokonują psychomanipulacji.
Osoby pozbawione podstawowej wiedzy są podatne na tak prostackie manipulacje gdyż nie potrafią logicznie myśleć aby dokonać prostej analizy treści.

Ps. powyższe nie dotyczy forumowiczów.
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Re: HEREZJA ???

Postprzez miandas » 5 lutego 2019, o 12:33

jest bardzo dużo racji w tym, co piszecie. Z drugiej strony - nie potrafię się oprzeć refleksji, że podobne dyskusje odbywały się po wprowadzeniu druku. Książka, a więc również wiedza, a więc również "wiedza" pozbawiona recenzji i cenzury władzy i kościoła, trafiła pod strzechy. Każdy mógł sobie drukować, co chce. Dlatego wydano "O obrotach sfer niebieskich" ale również "Młot na czarownice", a obok wielkich dzieł medycznych i beletrystyki funkcjonowały również pozycje typu "o szkodliwości masturbacji" albo o żydowskim spisku polegającym na położeniu wodociągów w Warszawie. No i książka takiego małego malarza z wąsikiem o wieloznacznym tytule "moja walka". Czyż teraz nie ma po prostu dalszego ciągu? Jesteśmy skazani na szum informacyjny, być może trzeba wypracować nowe metody filtrowania wiadomości, być może musimy być po prostu czujni i mieć nadzieję, że na każde kłamstwo pojawi się reakcja w postaci prawdy? Czasy są coraz bardziej niepewne i nie wiadomo, jak i czy przetrwa to ludzkość ale chyba nie ma wyjścia. Musimy się z tym zmierzyć tak, jak wcześniej z drukiem.

Z drugiej strony - niedostępność informacji, wiedza dostępna tylko dla wybranych, kapłanów, królów i magików, to ryzyko, że takie uprzywilejowane kasty będą miały nad nami nieograniczoną władzę. Więc może lepiej, że jednak powszechność informacji jest faktem dokonanym? Może trzeba to traktować, jak dar?
W końcu (strasznie wyświechtany przykład, wiem) nożem można zabić ale może służyć również do obrony i dzielenia pożywienia.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
*******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1676
Dziękowano: 381
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: HEREZJA ???

Postprzez RobertP » 5 lutego 2019, o 12:38

Guillaume Chaslot, informatyk, który pracował nad doskonaleniem tego algorytmu, dwa lata temu odszedł z YouTube’a i założył z przyjaciółmi organizację Algotransparency, która próbuje zwrócić uwagę opinii społecznej na działanie tego mechanizmu.

W tym celu przeprowadził serię prostych eksperymentów, porównując różne mechanizmy wyszukiwania działające w ramach serwisów tej samej korporacji (Google i YouTube mają wspólnego właściciela). W tych eksperymentach Chaslot zadawał wyszukiwarkom pytania, od których zacząłem ten artykuł.

Czy ziemia jest płaska? Wyniki wyszukiwania Google’a zwracają nam 20 proc. linków prowadzących do stron głoszących tę tezę. To i tak skandalicznie dużo, ale mniej niż w wyszukiwaniu YouTube’a (35 proc.) i szokująco mniej niż w rekomendacjach YouTube’a: 90 proc.


Czy papież jest antychrystem? Wyszukiwanie Google’a: 5 proc. wyników jest na „tak”. Wyszukiwania YouTube’a: 10 proc. Rekomendacje YouTube’a: 85 proc.
Czy Michelle Obama jest mężczyzną przebranym za kobietę? Wyszukiwanie Google’a: 5 proc. Wyszukiwanie YouTube’a: 45 proc. Rekomendacje YouTube’a: 65 procTo gra na czas. A właściwie: o czas. O czas, który spędzisz przy okienku. Bo im dłużej przy nim będziesz siedział, tym więcej razy twoje oczy będzie można sprzedać reklamodawcom. Rzetelna odpowiedź na pytania typu: „czy szczepionki wywołują autyzm?”, jest banalna. „Nie”. I choćbyśmy to „nie” próbowali rozbudować o jakieś dodatkowe argumenty, to najdalej po paru minutach już znasz odpowiedź. A więc: YouTube przestaje na tobie zarabiać.

Co innego, jeśli uda im się wciągnąć cię w świat teorii spiskowych. Wtedy zarwiesz noc, studiując kolejne filmiki,


Tu obszerniej
https://www.theguardian.com/technology/2018/feb/02/youtube-algorithm-election-clinton-trump-guillaume-chaslot

Cytaty z Dużego Formatu

http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23117960,dlaczego-media-milcza-o-ustawie-447-czyli-kaczynski-jest.html


Ktoś to ładnie podsumował
" głupota jest surowcem. Ileś gałęzi gospodarki by upadło, jakby były zakłócenia w dostawach."
RobertP
***
 
Images: 0
Dziękował/a : 226
Dziękowano: 88
Dołączył/a: 01 marca 2016
Lokalizacja: W-wa
Sprzęt: Gumotex Solar

Re: HEREZJA ???

Postprzez miandas » 5 lutego 2019, o 13:03

RobertP: tak, to ważny aspekt sprawy i duże zagrożenie - wcześniejsi rozmówcy również z resztą zwracali na to uwagę.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
*******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1676
Dziękowano: 381
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 5 lutego 2019, o 15:33

miandas napisał(a):... podobne dyskusje odbywały się po wprowadzeniu druku. Książka, a więc również wiedza, a więc również "wiedza" pozbawiona recenzji i cenzury władzy i kościoła, trafiła pod strzechy. Każdy mógł sobie drukować, co chce. Dlatego wydano "O obrotach sfer niebieskich" ale również "Młot na czarownice", a obok wielkich dzieł medycznych i beletrystyki funkcjonowały również pozycje typu "o szkodliwości masturbacji" albo o żydowskim spisku polegającym na położeniu wodociągów w Warszawie. No i książka takiego małego malarza z wąsikiem o wieloznacznym tytule "moja walka". Czyż teraz nie ma po prostu dalszego ciągu? Jesteśmy skazani na szum informacyjny, być może trzeba wypracować nowe metody filtrowania wiadomości, być może musimy być po prostu czujni i mieć nadzieję, że na każde kłamstwo pojawi się reakcja w postaci prawdy? Czasy są coraz bardziej niepewne i nie wiadomo, jak i czy przetrwa to ludzkość ale chyba nie ma wyjścia. Musimy się z tym zmierzyć tak, jak wcześniej z drukiem.

Z drugiej strony - niedostępność informacji, wiedza dostępna tylko dla wybranych, kapłanów, królów i magików, to ryzyko, że takie uprzywilejowane kasty będą miały nad nami nieograniczoną władzę. Więc może lepiej, że jednak powszechność informacji jest faktem dokonanym? Może trzeba to traktować, jak dar?..

:m_: :||:
Czy lepsza jest informacja naturalna (czasami mętna) czy filtrowana i pasteryzowana ?.
Ten kto dobiera i zakłada filtry znajdzie swoje: powody, kryteria, pokusy, interesy, nie zawsze przejrzyste i klarowne.
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Re: HEREZJA ???

Postprzez miandas » 5 lutego 2019, o 15:47

mlodek napisał(a): Czy lepsza jest informacja naturalna (czasami mętna) czy filtrowana i pasteryzowana ?.
Ten kto dobiera i zakłada filtry znajdzie swoje: powody, kryteria, pokusy, interesy, nie zawsze przejrzyste i klarowne.


Myślę, że odpowiedź jest szalenie trudna. Spontanicznie odpowiedziałbym, że bez filtra.
Jednak zobacz: np artykuł w gazecie: do niedawna gazeta (jakaś tam, nie myślę o brukowcu) miała jakiś system weryfikacji autora, nie mogłeś przyjść z ulicy, napisać, co ci strzeli do głowy i liczyć na to, że każdy ci to wydrukuje.
Podobnie z komentarzem: listy do redakcji były poddane selekcji: drukowano te najbardziej wartościowe, wnoszące coś do dyskusji.
W necie możesz napisać co chcesz i skomentować, co chcesz i jak chcesz. Możesz być geniuszem, a możesz być idiotą: nikt tego nie sprawdza i nie weryfikuje.
Trudna sprawa.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
*******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1676
Dziękowano: 381
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: HEREZJA ???

Postprzez RobertP » 5 lutego 2019, o 19:38

Bez filtra, tylko fale głupoty podmywają filary. Uczelnie udostępniają sale znachorom, na pozornie niewinne konferencje o zdrowiu zapraszają szarlatanów. Wydawnictwo akademickie wyda bzdury o imperium Lechitów. Nawet pisma ściśle naukowe w pogoni za sensacją puszczają niesprawdzone sensacje, żeby być pierwszym. Zobaczcie zresztą co stoi na półce popularno-naukowe w np. EMPIKu :?
RobertP
***
 
Images: 0
Dziękował/a : 226
Dziękowano: 88
Dołączył/a: 01 marca 2016
Lokalizacja: W-wa
Sprzęt: Gumotex Solar

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 5 lutego 2019, o 22:25

RobertP napisał(a): ... Zobaczcie zresztą co stoi na półce popularno-naukowe w np. EMPIKu :?

Tam taki dział powinien nazywać się "popularne paranaukowe".
Rok temu chciałem tam kupić "Czy wielki wybuch był głośny", typowo popularno-naukową książkę, nie znali tego tytułu, znaleźli w internecie, orzekli że mogą zamówić - WOW !.
Kiedyś w takim dziale stał sobie dumnie "Kod Leonarda da Vinci"
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Re: HEREZJA ???

Postprzez Alathorus » 6 lutego 2019, o 16:00

RobertP napisał(a):Cytaty z Dużego Formatu
http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,23117960,dlaczego-media-milcza-o-ustawie-447-czyli-kaczynski-jest.html
Możemy się z tego śmiać, ale w Polsce kilkadziesiąt procent wyborców ślepo wierzy w teorie spiskowe z internetu. PiS o tym wie, więc prowadzi taką politykę, żeby youtubowe filmiki chwaliły rząd za twardą walkę z "ustawą 447". A dla opozycji wynika z tego smutny wniosek, że jeśli chce wygrać wybory, musi sięgnąć po podobne środki

Jeśli te cytaty z Dużego Formatu mają ilustrować tezę o teoriach spiskowych, czyli bezzasadnej wierze w spiski i inne niedorzeczności, to akurat wyżej przytoczony cytat nie nadaje się jako dowód. Ustawa 447 rzeczywiście została uchwalona dzięki staraniom lobby żydowskiego w USA i ma za zadanie wspomóc organizacje zwane przez prof. Normana Finkelsteina "Przemysłem Holokaustu" w uzyskaniu od Polski odszkodowania szacowanego na 65 - 300 mld dolarów. Żądania te wspiera od paru lat państwo Izrael. Jest to sytuacja niesłychanie groźna dla Polski, suma jest bowiem olbrzymia, a obecny rząd - co chyba każdy widzi - jest bardzo podatny na "perswazje" tak Stanów, jak Izraela.
Autor tego artykułu, Orliński, albo świadomie wprowadza w błąd, albo nie wie o czym pisze. Także gdy twierdzi, że PIS prowadzi taką politykę, "żeby youtubowe filmiki chwaliły rząd za twardą walkę z ustawą 447", gdyż PIS nie tylko twardej, ale w ogóle żadnej walki w tej sprawie nie prowadzi, co przyznał publicznie Kaczyński, a co jest przyczyną, że w tych filmikach nie szczędzi się mu krytyki.
Za to trzeba przyznać Orlińskiemu, który jest z drugiej strony politycznej barykady, laur za szczerość, gdy pośrednio przyznaje, że "sięga po podobne środki" - istotnie, sam tworzy teorie spiskowe.
Pozdrawiam,
Alathorus
Avatar użytkownika
Alathorus
**
 
Dziękował/a : 16
Dziękowano: 12
Dołączył/a: 12 sierpnia 2014

Re: HEREZJA ???

Postprzez miandas » 6 lutego 2019, o 20:52

droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
*******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1676
Dziękowano: 381
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: HEREZJA ???

Postprzez Waho » 6 lutego 2019, o 22:25

Avatar użytkownika
Waho
******
 
Dziękował/a : 277
Dziękowano: 137
Dołączył/a: 25 sierpnia 2013
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Sprzęt: Łódka, deska SUP, kanu.

Re: HEREZJA ???

Postprzez RobertP » 7 lutego 2019, o 00:40

Jak to mawiał w wieszcz "Mądrze zaczynają, wżdy na dupie kończą" :lol: Więc wątek kończy się polityką ;)
RobertP
***
 
Images: 0
Dziękował/a : 226
Dziękowano: 88
Dołączył/a: 01 marca 2016
Lokalizacja: W-wa
Sprzęt: Gumotex Solar

Re: HEREZJA ???

Postprzez miandas » 7 lutego 2019, o 09:33

I żydowskim spiskiem. Ale dobrze, że mi ten użytkownik na A przypomniał. Muszę się upomnieć u Sorosa o zaległe szekle
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
Avatar użytkownika
miandas
*******
 
Images: 0
Dziękował/a : 1676
Dziękowano: 381
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 7 lutego 2019, o 16:42

Odwalcie się od polityki !. - do tego celu macie nowo założony temat: polityka-t10922.html
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 7 lutego 2019, o 16:45

Merytorycznie wątku ciąg dalszy:
Załączniki
47679785_2238624409483741_2181994685180936192_n.jpg
47679785_2238624409483741_2181994685180936192_n.jpg (81.4 KiB) Przeglądane 701 razy
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Re: HEREZJA ???

Postprzez peterka » 7 lutego 2019, o 20:02

Może zamiast tematów herezyjno-politycznych dodać temat filmowy lub książkowy?
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
Avatar użytkownika
peterka
******
 
Dziękował/a : 525
Dziękowano: 509
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Re: HEREZJA ???

Postprzez mlodek » 7 lutego 2019, o 21:04

peterka napisał(a):Może zamiast tematów herezyjno-politycznych dodać temat filmowy lub książkowy?

Chyba że nie do końca rozumiem twój wpis - możesz rozwinąć swoją myśl ?.
Nie jestem pewien czy recenzujesz, czy krytykujesz - napisz jaśniej.

- temat ma w tytule słowo "herezja" ale traktuje o obserwowanym, prawdopodobnym, zjawisku społecznym,
- pojawiły się "śmieci", to fakt ale one nie są w stanie zmienić głównego przesłania, tym bardziej uwikłać tematu w politykę.

Ps.Swoją drogą czy ktoś zabrania ci stworzyć nowy temat - np. filmowy lub książkowy ?
Avatar użytkownika
mlodek
****
 
Dziękował/a : 36
Dziękowano: 218
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Lokalizacja: Siedlce (Mazowieckie)
Sprzęt: canoe "Wichita"

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hyde Park

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


cron