| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Kajaki w technologii drop-stitch

Kajaki w technologii drop-stitch

Postprzez leafar » 4 czerwca 2019, o 16:44

Witam
Czy ktoś ma wyrobioną opinię na temat kajaków w tej technologii?
leafar
*

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 6
Dołączył/a: 31 maja 2018
Sprzęt: solar2

Re: Kajaki w technologii drop-stitch

Postprzez marcel » 4 czerwca 2019, o 18:57

Cena kusi...
Na forum jest opisywany SeaHawk. Wygląda identycznie.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 120
Dziękowano: 470
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Ted » 5 czerwca 2019, o 09:16

Posiadam kajak wykonany w tej technologii- Air Trek model z 2018.
Wady:
Duża, zbyt duża objętość po spakowaniu, utrudnia podróżowanie komunikacją, jeśli ktoś bierze pod uwagę taką formę
przemieszczania się, jeśli tylko auto, to nie ma tematu.

Zalety: (Biorę tylko pod uwagę producenta, od którego kupiłem kajak).
Bardzo dobrej jakości materiał pod względem wytrzymałości na przebicia, zarysowania.
Czasami użytkownicy tego forum piszą, że po jednej nocy na spływie muszą dopompowywać swoje kajaki.
Ja moim najdłużej płynąłem cztery dni, zero ubytków w powietrzu. Posiadałem inny model tego producenta, wykonany
w innej technologii niż pytasz, choć sam materiał ten sam, albo bardzo zbliżony, dwa tygodnie na wodzie, bez potrzeby
użycia pompki.
W przypadku kiedy pływałem Gumotexem, kajak zawsze na przenoskach, opróżniałem i przenosiłem, natomiast
ten kajak i jego poprzednika traktuję po macoszemu i zazwyczaj przeciągam go bezpośrednio po podłożu.

Z drugiej strony Gumotex po złożeniu jest o 30-40% objętościowo mniejszy od drop-stitch.
Kajaki pomimo swojej sztywności, wcale nie są szybsze od np: Gumotexa - mam na myśli porównanie AirTrek-Sewave, Seawave, jest odczuwalnie
szybszy od AirTrek, odnoszę się tylko do tych dwóch modeli, bo naocznie miałem okazję widzieć różnicę w prędkości na dystansie 30 km.

Ogólnie kajaki drop-stitch są zdaje się najczęściej wykonane w połączeniu z płaskim dnem co pozwala na dobry wypoczynek w takim
kajaku podczas płynięcia, leżenie w nim bezpośrednio na wodzie ( oczywiście w zależności od stabilności danego modelu), czy spania bezpośrednio
w kajaku.
Ogólnie jak dla mnie na tą chwilę nie są one żadną rewolucją.
Jak zawsze są wady i zalety pewnych rozwiązań a wybór nie jest prosty.
Dodam tylko, że dwa lata temu na targach Wiatr i Woda również widziałem kajak wykonany w tej technologi o niezwykle zachęcającej cenie,
ale jakości już nie.
Parę filmów z pływania taki kajakiem znajdziesz tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=daD_vcVoK1Q
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez Kris3k » 7 czerwca 2019, o 21:13

Bardzo fajny ten kajak. Do tej pory raczej spotykałem kombinacje - dropstitch na podłodze, burty klasyczne. Jedynie Tomahawk miał całość z ds. Pytanie mam o ciśnienie robocze - do jakiej wartości jest pompowany? Wspomniany Tomahawk miał po 10psi - ale to kanu, więc boki ma proste. Inny model Aqua Mariny VT który ma podłogę w dropstitch to już ciśnienie raptem 1,45psi. Ciekawi mnie jak to wygląda w Twoim kajaku.

Pozdrawiam,
Kris3k
*

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 3
Dołączył/a: 15 grudnia 2018
Sprzęt: Deska SUP, Minicat 460, Kajak

Postprzez Ted » 12 czerwca 2019, o 14:16

Kris3k napisał(a):Bardzo fajny ten kajak. Wspomniany Tomahawk miał po 10psi - ale to kanu, więc boki ma proste. Inny model Aqua Mariny VT który ma podłogę w dropstitch to już ciśnienie raptem 1,45psi. Ciekawi mnie jak to wygląda w Twoim kajaku.Pozdrawiam,

Dzięki. Tak kajak jest pompowany do 10psi i jego sztywność robi wrażenie. Podłoga przy wchodzeniu do kajaka nie ugina się, nawet podczas pełnego załadowania sprzętem.
Ogólnie odczucia z użytkowania są bardzo przyjemne, bo nie ma się poczucia, że pływa się kajakiem pompowanym. Tu widać,
że się z nim nie cackam : https://www.youtube.com/watch?v=0VITXPVtfS4&t=40s
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez marcel » 1 marca 2020, o 17:56

Podepnę się do wątku.

Czy ktoś miał do czynienia z takim: https://zelgear-ua.blogspot.com/2019/07/450.html?view=sidebar ?

Czym kusi:
- 4.5m długość, i na zdjęciach wygląda że dwie osoby+duzy bagaż nie oznacza ciasnoty (a potomstwo rośnie..)
- boczne komory 8 - wiecej miejsca w środku. A po czterech latach jazdy non stop rowerem, solar zaczyna być za ciasny na mój zadek ;(
- Na Pilicy zrobili nim 40km ze średnią prędkością 9km/h. (ja miałem tam prędkość... tylko się nie śmiać, 4.5km/h)

Co niepokoi
- dno bite tylko do 0.5 bar. Większość konstrukcji ma 0.7-0.9bar.
- szerokość 90cm. Dużo choć i tak jest smuklejszy niż solar. Producent pisze że szerokość po KLW przy załadowaniu poniżej 250kg jest około 80cm, ale nie mam tego jak sprawdzić.
- bardzo mało niezależnych recencji na sicie - trzy filmy na yt, z tego jeden o wersji 370. Więcej nic nie znalazłem.
marcel

Postprzez Kris3k » 18 marca 2020, o 12:26

Ten Spark jest całkiem fajny, natomiast w dropstitchu ma tylko dno i to jak napisałeś ładowane do 7,2PSI (0,5bar). Póki co chyba tylko Aqua Marina produkuje w całości kajaki w technologi dropstitch. Widziałem nowego Tomahawk'a - kapitalny bo jest też kajak (do tej pory było tylko canoe). Cena - biorąc pod uwagę inne pneumatyki wykonane pół na pół wydaje się być niezła.

Poniżej dane:
Rozmiar: 440x78 cm
Ilośc pasażerów: 2
Waga kajaka: 20,3kg
Ładowność: 210kg
Liczba komór powietrznych 3
Zawory odpływowe 2
Max. ciśnienie powietrza 10 psi
Finy 2 finy kajakowe
Obrazek

Obrazek
Kris3k
*

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 3
Dołączył/a: 15 grudnia 2018
Sprzęt: Deska SUP, Minicat 460, Kajak

Postprzez Stiopa » 5 maja 2020, o 11:22

Cześć wszystkim. Podepnę się do tego tematu, nie będę zaśmiecał forum.

Rozglądam się właśnie za pierwszym dmuchańcem. Pierwszy rzut oka padł na Sevylor Yukon, ale lektura między innymi tego forum pozwoliła mi uniknąć pakowania się w dwupowłokowce. Po dalszych badaniach - i pewnym rozdęciu budżetu - na placu boju zostały dwa modele:

Gumotex Solar 019: https://fankajak.pl/pl/p/Kajak-pneumaty ... l-2019/759

Mantrę "kup Solara" widziałem, wytwórca i model sprawdzony w boju, wydaje się bezpiecznym wyborem, jest nieco lżejszy i tańszy.

Aqua Marina Tomahawk: https://activegames.pl/pl/p/Kajak-2-oso ... arina/1466

Drop stitch z kolei wydaje się wyborem bardziej przyszłościowym, powinien być szybszy i zwinniejszy na wodzie, z tego co widzę ma nieco niższą burtę niż pierwsza wersja Tomahawka. Pytanie jak jego wytrzymałość i stabilność ma się do Solara?

Planuję pływać dużo, przy czym w większości będą to jedno- czy dwudniowe wycieczki, od święta kilkudniowy spływ (pakowność obu kajaczków wydaje się zbliżona). Jeziora i rzeki nizinne; na morze wypuszczać się nie zamierzam, do jakiejkolwiek WW też mam dość daleko. Więc raczej spokojnie, turystycznie, rekreacyjnie, spacerki rzekami i polowanie z aparatem na dzikie zwierzaki.

Co w tej sytuacji byście polecali?
Stiopa
*

Dziękował/a : 10
Dziękowano: 11
Dołączył/a: 03 maja 2020
Sprzęt: Seawave

Postprzez marcel » 5 maja 2020, o 20:02

Weź Aqua Marine. Solar był najlepszym wyborem możliwości vs cena jakieś dwa lata temu. Teraz jest dużo lepszych.

Planujesz pływać sam czy we dwoje?
marcel

Postprzez Stiopa » 5 maja 2020, o 20:57

marcel napisał(a):Planujesz pływać sam czy we dwoje?

I tak, i tak.

Tomahawk bardzo do mnie przemawia i świeższą technologią, i wizualnie, ale wolę się upewnić że nie lecę po prostu na ładną buzię i pomijam jakieś ciekawsze modele.
Stiopa
*

Postprzez marcel » 6 maja 2020, o 09:18

Stiopa napisał(a):
marcel napisał(a):Planujesz pływać sam czy we dwoje?

I tak, i tak.

Tomahawk bardzo do mnie przemawia i świeższą technologią, i wizualnie, ale wolę się upewnić że nie lecę po prostu na ładną buzię i pomijam jakieś ciekawsze modele.

Tu masz opis starszej wersji TH http://forumwodne.pl/post75159.html?hilit=tomahawk#p75159

Ten do który rozważasz, jest dłuższy o 15cm i ma niższe burty (jest w opisie po angielsku na filmie). Daje to większą pakowność i powinno redukować opisywany w wątku problem z wiosłowaniem.
Przy pływaniu w dwie osoby do TH wejdzie ci więcej bagażu. Burty w solarze mają 22cm średnicy, w TH na oko 12-15. 10cm szerokości więcej w kokpicie to jest bardzo dużo. Bez większego problemu wejdzie jedna torba 40 za przednim, i taka sama z tylnym siedzeniem. Drobiazgi upchasz pod półpokładami.

Teraz to się sam zacząłem zastanawiać, czy dalej zbierać na Sparka, czy kupić tego TH ;)
marcel

Postprzez Stiopa » 6 maja 2020, o 10:26

No właśnie dobrze się zapowiada, ale że to nowszy model to brakuje póki co wrażeń użytkowników. Na filmach promocyjnych pokazać można wszystko. Z tego co widziałem gumotexowy Nitrilon dobrze znosi otarcia się o coś czy przeciągnięcie kajaka nad jakąś kłodą. Co prawda TH przy swoim ciśnieniu też powinien być solidny...
Stiopa
*

Postprzez marcel » 6 maja 2020, o 12:03

Stiopa napisał(a):No właśnie dobrze się zapowiada, ale że to nowszy model to brakuje póki co wrażeń użytkowników. Na filmach promocyjnych pokazać można wszystko. Z tego co widziałem gumotexowy Nitrilon dobrze znosi otarcia się o coś czy przeciągnięcie kajaka nad jakąś kłodą. Co prawda TH przy swoim ciśnieniu też powinien być solidny...

Jeśli się wahasz, a i tak zwiększyłeś budżet, to może nie solar a seavawe? Też będzie szybszy od solara, tylko że przy dwóch osobach i większym bagażu będzie ciaśniej.
Kajak trzeba kupować na wyrost.
Ja planowałem tak: jedna osoba długie spływy, dwie osoby na max 1-2 dni, no i czasem trzy osoby na niedzielne pływanie. Opcja pierwsza sprawdziła się dobrze. Kajak jest płytko zanurzony, przez co jest węższy i szybszy. W dwie osoby okazało się że bardzo mieli wodę. Kształt dziobu jest taki a nie inny, i po załadowaniu to bardziej ponton niż kajak. Do tego dwudniowe spływy przerodziły się w pieciodniowe i zaczęło być bardzo ciasno z miejscem w środku. Trzecia opcja zawiodła całkiem, bo siedzi się z kolanami pod brodą.

Trochę o użytkowaniu aquamarin masz tu https://www.forum-kayak.fr/index.php/board,60.0.html tylko trzeb tłumaczenie stron właczyć.
marcel

Postprzez Stiopa » 6 maja 2020, o 12:46

Nad Seawavem też się zastanawiałem, ale ten przekracza budżet już zbyt mocno. Tym bardziej że muszę jeszcze kupić podstawowy osprzęt.

Stanie pewnie na tym Tomahawku. Użytkownicy pierwszej serii wydają się zadowoleni, nie trafiłem na żadne dyskwalifikujące opinie, wygląda na to że będę przecierał szlaki. Trzeba będzie zrobić jakąś recenzję jesienią...
Stiopa
*

Postprzez mlodek » 6 maja 2020, o 13:32

marcel napisał(a):... Kajak trzeba kupować na wyrost ..

Nie dotyczy sprzętu "sztywnego-nieskładalnego" ;)
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 391
Dziękowano: 477
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez marcel » 6 maja 2020, o 14:10

Stiopa napisał(a):Nad Seawavem też się zastanawiałem, ale ten przekracza budżet już zbyt mocno. Tym bardziej że muszę jeszcze kupić podstawowy osprzęt.

Stanie pewnie na tym Tomahawku. Użytkownicy pierwszej serii wydają się zadowoleni, nie trafiłem na żadne dyskwalifikujące opinie, wygląda na to że będę przecierał szlaki. Trzeba będzie zrobić jakąś recenzję jesienią...

No w sumie fakt. Zapomniałem że przecena w prokajaku się skończyła. Zimą SV był za 3500. Zostały im tylko Solary po 2400.
Przy takich cenach, TH jest atrakcyjny cenowo.

Recenzja recenzją, ale unboxing i relacje z pierwszego pływania - obowiązkowe.
marcel

Postprzez maciej66 » 7 maja 2020, o 19:56

Kup Solara. Ponadto jest o 4 kg lżejszy.
maciej66

Dziękował/a : 8
Dziękowano: 282
Dołączył/a: 25 października 2016
Sprzęt: traper

Postprzez Stiopa » 7 maja 2020, o 23:59

maciej66 napisał(a):Kup Solara. Ponadto jest o 4 kg lżejszy.

Te cztery kilo mnie tak nie bolą. Czemu Solar?
Stiopa
*

Postprzez marcel » 8 maja 2020, o 19:09

maciej66 napisał(a):Kup Solara. Ponadto jest o 4 kg lżejszy.

I tak dokupi do niego wózek babci Zosi, żeby nie dźwigać ;)

Stiopa napisał(a):.

Wracając do kolegi stiopy. Gdzieś już to pisałem ale trzeba sobie odpowiedzieć na masę pytan przy kajaku.

- Jaki duży jesteś i jaki wielki jest twój współzałogant. Jeśli jesteście wysocy to po prostu w dwójkę w Solarze się nie zmieścicie. Zresztą może być tak że i w TH będzie ciasno. Z kolei jeśli jesteście niżsi to Solar będzie całkiem wystarczający.

- Jaki styl pływania preferujesz? Jeśli dłuższe spływy bez kontaktu z ludźmi, to kajak trzeba brać większy bo więcej bagaży wchodzi. Jeśli akceptujecie agroturysykę i płynięcie od domku do domku, to problemu z bagażami nie ma.

- Rodzaj rzek. Jeśli jakieś duże, na których trzeba się liczyć z rozkołysem to szerszy, pontonowaty kajak będzie bardziej komfortowy, bo więcej błędów wybacza. Przy mniejszych rzekach, nie ma to takiego znaczenia.

- Jak się przykładasz do sprzętu. W solarze jest ogromny margines bezpieczeństwa jeśli chodzi o słońce. W dropstichach trzeba bardziej pilnować żeby leżały w cieniu. To akurat jest opinia właściciela wypożyczalni supów. Nigdy nie dobija do nominału, a sprzęt jest albo na wodzie, albo w cieniu.
marcel

Postprzez Stiopa » 10 maja 2020, o 14:31

marcel napisał(a):Wracając do kolegi stiopy. Gdzieś już to pisałem ale trzeba sobie odpowiedzieć na masę pytan przy kajaku.

Zauważyłem ;)

Dodatkowe 30 cm TH na pewno by nie zaszkodziło, sam jestem dość wysoki, a z pasażerami może być różnie. Wybierając się gdzieś na dłużej wolę biwaki w terenie, ale po latach w ZHP nie potrzebuję do tego jakiejś niesamowitej ilości rzeczy, więc pakowność nie powinna być jakimś dużym problemem. Nawet przy dwóch osobach powinno się dać spakować w Solara, po prostu trzeba by to lepiej przemyśleć od początku.

Oprócz rzek planuję też jakieś jeziorka, a na takim Dąbiu potrafi zakołysać. Solar na pewno byłby stabilniejszy, łatwiej też byłoby zejść z niego do wody a potem wrócić. Z kolei na mniejszych rzekach, typu Drawa czy Płonia, trzeba będzie czasem przeciagnąć kajak nad jakimś zwałem. Z tego co widzę solarowy Nitrilon powinien to znieść bez większego problemu, nie wiem jak z wytrzymałością kontrukcji typu DS.

O sprzęt dbam, a już w szczególności kiedy tyle kosztuje ;) Pytanie jakiego marginesu bezpieczeństwa potrzebuję w różnych sytuacjach. Jak bardzo wzrasta ciśnienie przy całym dniu na wodzie, przy mocnym słońcu? Domyślam się że warto mieć ze sobą manometr i czasem upuścić trochę powietrza, a cumując gdzieś na dłużej raczej zabrać kajak gdzieś w cień.

No i do tego generalna kwestia kontroli jakości, czy lepiej zaufać Czechom (i mieć serwis za płotem), czy Chińczykom...

Z tego co widzę @coolgate i @Kris3k mają doświadczenie z Aqua Mariną, napisałem do nich wiadomości ale widzę że póki co tkwią w skrzynce nadawczej :/
Stiopa
*

Następna strona

Powrót do Pneumatyczne