| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

[07.04.2019] Poprad po słowackiej stronie

Nasze i nie tylko relacje z wody, ze spływów i wypraw.
Regulamin działu
WAŻNE: Bardzo proszę o dodawanie do tytułu relacji daty rozpoczęcia wyprawy w formacie DD.MM.RRRR.

[07.04.2019] Poprad po słowackiej stronie

Postprzez chi » 12 września 2019, o 23:13

ahoj,

trip lekko przedawniony ale ciekawe z kontrowersją w tle, zapraszam:

https://raportztripa.pl/2019/09/12/slow ... k-lubowla/

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Raport z moich tripów: http://www.raportztripa.pl
chi

Dziękował/a : 55
Dziękowano: 160
Dołączył/a: 01 października 2017
Sprzęt: Pyranha river tour

Re: [07.04.2019] Poprad po słowackiej stronie + problem Roms

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 07:44

Mnie też ciągnie do SK...dlatego wybieram się tam na weekend...bez kajaka :). W górach śmieci brak.
Co do Romów: Zabrałem kiedyś na stopa młodą dziewczynę . Ponieważ podczas jazdy obarczyła nas swoimi problemami rodzinnymi i zrobiło się smutno, zmieniłem temat na bardziej ogólno-społeczny. Dowiedziałem się że Romowie nie są lubiani,ale że są raczej ok. Są zatrudniani do najcięższych i bardzo słabi płatnych prac. Wiele wsi i miasteczek w okolicachTatr SK jest typowo Romskich. My często mieszkamy u Romów. Jest czysto i sympatycznie. Nigdy nic nam nie zginęło itd. Ludzie są w porządku....
Ale pamiętam jak 20l temu zabłądziliśmy autem na wsi w okolicach Słowackiego Raju. Śmierdziało od otwartych kanalizacji. Domy jak z trzeciego świata. Dykty, butelki pet, osb, blacha,szmaty. Byliśmy przerażeni ,bo Romowie otoczyli nasze auto. Zapytałem jak mam stąd wyjechać. Facet oparł się o auto i rzeczowo wytłumaczył jak wyjechać na główną drogę.
W Słowackim Raju mieliśmy też kiedyś 6letniego przewodnika . Pokazał nam skrót i zapytał czy nie mamy czegoś do jedzenia. Dostał dużą kanapkę. Było dziecko głodne.
Taki widok śmieci może zniechęcić do spływu. Na szczęście ośnieżone Tatry robią tu pozytywną przewagę przy pływaniu. Gratuluję wycieczki. Fajnie zobaczyć Marka na zdjęciach :)
,,Płynie sie po to - żeby płynąć" R.Polański ,, Nóż w wodzie"
peterka

Dziękował/a : 552
Dziękowano: 533
Dołączył/a: 09 sierpnia 2014
Sprzęt: Solar 410c twist 2 helios1

Postprzez miandas » 13 września 2019, o 07:51

Dlaczego piszesz o problemie romskim? Czyżby wracała segregacja rasowa? "Problem romski" "problem żydowski" "problem polski" .
Stawienie kwestii narodowościowej lub etnicznej jako "problemu" zawsze kończy się ludobójstwem. Zawsze.
Znam Cię, wiem, że nie to miałeś na myśli, więc się zastanów co i jak piszesz. Proszę.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Images: 0
Dziękował/a : 1790
Dziękowano: 410
Dołączył/a: 24 czerwca 2015
Sprzęt: Solar 410, OldTown Camden120

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 08:02

Jeszcze przypomniał mi się ten zamek w Strażkach. 2lata temu wracając z tygodniowego urlopu w Tatrach SK zatrzymałem się przy zamku. Jest tam piękny nieco dziki park, który prowadzi do samej rzeki. Tam akurat śmieci nie widziałem. Z żoną wtedy zamarzyliśmy sobie o spływie w takiej malowniczej okolicy. Wtedy złota jesień panowała. Ehh a teraz nadchodzi najpiękniejsza pora roku.
peterka

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 08:05

Chi, proszę żebyś zmienił tytuł posta.
Problem romski? może załóżmy wątki na forum wodnym problem żydowski? albo problem murzyński? Gdybyś w swoim opisie rzeczywiście zastanawiał się z punktu widzenia historii jak w ogóle do tego doszło, to owszem. Odbieram ten tytuł bardzo negatywnie i jeśli go nie zmienisz, wymoderuję go "z urzędu".
http://panirybka.blogspot.com

Maga w kajaku - mapa

"Teraz prędko, zanim dotrze do nas, że to bez sensu"
Maga

Dziękował/a : 798
Dziękowano: 841
Dołączył/a: 15 lutego 2014
Sprzęt: Helios II

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 08:14

Tak się zastanawiam: czy nie lepiej by było dla Słowaków, gdyby im ta tych (dzikich wsiach bez mediów) obozowiskach stawiać bezpłatnie kontenery na śmieci? Problem zanieczyszczania środowiska i koszt oczyszczania tej rzeki i okolic byłby mniejszy ? ..Tam też chyba występuje krótkowzroczność rządzących. Pewnie temat jest bardziej złożony . Ale tak sobie głośno myślę.
peterka

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 08:36

Jeden z powodów obecnego stanu rzeczy:
Za getta cygańskie na Słowacji odpowiedzialne były (a może są, bo zapewne nadal żyją ludzie, którzy wpadli na ten genialny pomysł) władze komunistyczne, które podobnie jak w Polsce, zaraz po II wojnie światowej podjęły próbę integracji Romów z resztą społeczeństwa. W 1954 roku na terenie Czechosłowacji przyjęto zakaz koczownictwa, a w 1969 roku powstała Komisja Rządu Słowackiej Socjalistycznej Republiki ds. obywateli pochodzenia cygańskiego.
Najwiekszy eksperyment (nazwany właśnie "eksperymentem") podjęto w Koszycach, gdzie na terenach dawnej wsi Maslava stworzono dzielnicę, do której przesiedlono znaczną część Romów. W założeniu osiedle to miały zamieszkiwać również rodziny wojskowe i policyjne.
I tu nastąpił pierwszy z problemów, wojskowi wcale się tam nie chcieli przenosić. W związku z tym na siłę przesiedlono tam resztę Romów plus rodziny słowackie, których nie było stać na mieszkanie gdzie indziej. Dzielnica szybko stała się prawdziwym gettem. Próba poddania Romów totalnej kontroli, Romów, którzy są ludem KOCZOWNICZYM, doprowadziła do zepchnięcia ich na skraj nędzy.
Tak to się zaczęło. A jesteśmy dopiero w latach 70. Chi - w innym miejscu i przy innej okazji radziłam Ci, byś poczytał coś na ten temat. Jeśli chcesz oczywiście zrozumieć skąd się wziął "problem romski" (cytuję Ciebie). Minęło prawie pół roku, a Ty nadal oprócz tego, że nie rozumiesz, dlaczego Cyganie nie pracują, nic więcej na ten temat nie potrafisz powiedzieć.

Na marginesie, ja też pewnych rzeczy w życiu nie potrafię zrozumieć, ale cóż.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez marcel » 13 września 2019, o 09:39

@Mago - nie sądziłem że doczekam tego typu cenzury na forum.

Tym bardziej że problem romski istnieje. Tak samo jak w Niemczech lat 70-00 istniał problem polski, albo problem algierski we Francji. Społeczność która zbyt silnie odbiega od średniej w danym państwie, zawsze będzie tak postrzegana. W Polsce mamy np sporą społeczność tatarską, a o problemie tatarskim nikt się nawet nie zająknie. Bo ta nacja nauczyła się akurat jak zachować swoją kulturę, a jednocześnie na tyle się zintegrować, żeby być postrzegani jak dobrzy sąsiedzi.
Warto pamiętać też, że choc polityczna poprawność nakazuje zaprzeczać pewnym faktom, to uprzedzenia są ewolucyjnie dobrą strategią.

Może jednak skupmy się na ocenie relacji, zdjęć, widoków I trasy. A autorowi zostawmy prawo do mówienia otwarcie o własnych obserwacjach I odczuciach.
marcel

Dziękował/a : 90
Dziękowano: 311
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez miandas » 13 września 2019, o 09:44

Można mówić o wszystkim. Warto zastanawić się, jak się o tym mówi.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 09:48

Dlatego poprosiłam, żeby sam zmienił tytuł.
Problem romski istnieje - ale nie w kontekście li tylko śmiecenia do rzeki. W relacji na blogu Chi nie zajmuje się problemem romskim, a oceną Romów z pozycji wywalania śmieci do rzeki. Wywalanie śmieci do rzeki nie jest sprawą narodowościową, wydaje mi się, że nie trzeba tego nikomu tłumaczyć.
Chi może wyrażać swoje poglądy, ale pisanie o tym w ten sposób w mojej opinii (do której również mam prawo) przyczynia się do utrwalania stereotypów wobec tej mniejszości narodowej, w dodatku bez podstawowej wiedzy o Romach - ich historii i tożsamości narodowej.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez miandas » 13 września 2019, o 09:49

Maga napisał(a):Dlatego poprosiłam, żeby sam zmienił tytuł.
Problem romski istnieje - ale nie w kontekście li tylko śmiecenia do rzeki. W relacji na blogu Chi nie zajmuje się problemem romskim, a oceną Romów z pozycji wywalania śmieci do rzeki. Wywalanie śmieci do rzeki nie jest sprawą narodowościową, wydaje mi się, że nie trzeba tego nikomu tłumaczyć.
Chi może wyrażać swoje poglądy, ale pisanie o tym w ten sposób w mojej opinii (do której również mam prawo) przyczynia się do utrwalania stereotypów wobec tej mniejszości narodowej, w dodatku bez podstawowej wiedzy o Romach - ich historii i tożsamości narodowej.
Dokładnie tak.
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 09:52

I jeszcze jedno Marcelu.
Po wojnie w granicach Polski pozostały dwie wsie tatarskie (Bohoniki i Kruszyniany), Tatarzy żyją też rozproszeni w różnych częściach kraju. W 2011 narodowość tatarską zadeklarowało 1916 osób, z czego 665 jako jedyną. W tym samym roku narodowość romską zadeklarowało 17 049 osób, z czego 9899 jako jedyną. Już na tym etapie widzimy znaczną różnicę.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 10:03

Myślę że to zwykłe przejęzyczenie. Wojtek to bardzo pozytywny człowiek.Każdy z Was ma rację. Można się wkurzyć widząc tyle śmieci. Problem śmieci jest. Romowie są w dużym stopniu odpowiedzialni za ten syf ? Tak. Co do Słowaków. Bardzo nie lubią Węgrów.
Z drugiej strony Polacy nie lubią podobno Rosjan. Ja mam dobre doświadczenia z Rosjanami, ale pewnie każdy ma inne. Jeżeli ktoś nie ma doświadczeń z jakąś nacją to...albo zachowuje zdrowy rozsądek albo ufa stereotypom.
Rozumiem wkurzenie Marka i Wojtka. Akurat doświadczyli przykrego tematu.
peterka

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 10:06

A mnie wkurzają dzikie wysypiska śmieci w lasach i łamanie przepisów ruchu drogowego - a zwłaszcza jeżdżenie po alkoholu. Ale nie nazywam tego problemem polskim.
To prawda, że Wojtek to bardzo pozytywny człowiek, dlatego ufam, że w tym wypadku weźmie górę rozsądek, a nie stereotypy.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 10:32

Kilka lat temu miałem problem z bogatym sąsiadem. Wywoził opony i śmieci do kamieniołomu. Piękne i bardzo dzikie miejsce. 1/3 tego wyrobiska należała do niego. Facet czasami jeszcze palił te śmieci. Ktoś życzliwy zrobił donos. ..Efekt grzywna i sprzątanie po sobie tego syfu do czysta zajęło chyba z miesiąc. Teraz jest czysto, czasami tylko jakieś quady zawyją. Kilka lat temu ścigałem podczas spaceru faceta który wyrzucał śmieci z luksusowego suva w las. Zrobiłem zdjęcie..facet się zatrzymał...zabrał śmieci i...pewnie wyładował w innym miejscu bez świadków. Tak więc poziom zamożności nie zawsze świadczy o kulturze...że tak się wysłowię.
peterka

Postprzez marcel » 13 września 2019, o 10:36

Maga napisał(a):I jeszcze jedno Marcelu.
Po wojnie w granicach Polski pozostały dwie wsie tatarskie (Bohoniki i Kruszyniany), Tatarzy żyją też rozproszeni w różnych częściach kraju. W 2011 narodowość tatarską zadeklarowało 1916 osób, z czego 665 jako jedyną. W tym samym roku narodowość romską zadeklarowało 17 049 osób, z czego 9899 jako jedyną. Już na tym etapie widzimy znaczną różnicę.

Argument liczebność vs postrzeganie (rozumiem że o to chodziło), jest błędny. Mamy w Polsce prawie 150 tys Niemców. Natomiast nie ma jakiegoś znanego w całym kraju problemu niemieckiego.
marcel

Dziękował/a : 90
Dziękowano: 311
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez Maga » 13 września 2019, o 10:45

Niemcy nie są narodem koczowniczym. Myślę, że kto chce rzeczywiście sobie nad tym wszystkim podumać (z otwartą głową) - znajdzie chęć i czas na znalezienie odpowiedniej (w sensie tematycznej) lektury historycznej i socjologicznej oraz np. raportów różnych organizacji społecznych. Nie idźcie drogą stereotypów, bardzo Was proszę.
Sądzę, że można na tym poprzestać.

Maga w kajaku - mapa

Maga

Postprzez peterka » 13 września 2019, o 10:50

Marcelu : jest TAKI problem. Chodzi o domy zajęte po 2wś przez Polaków na ziemiach zachodnich.Często Niemcy zgłaszają się po swoje. Na Dolnym Śląsku często można zobaczyć rudery, a przy nich luksusowe auta. Dlaczego tak jest? Wiemy chyba wszyscy. Problem jest, ale nikt Go tak nie nazywa.
peterka

Postprzez miandas » 13 września 2019, o 14:21

Maga napisał(a):Nie idźcie drogą stereotypów, bardzo Was proszę.
Sądzę, że można na tym poprzestać.

W pełni popieram Magdę.
Szczególnie, jak sobie pomyślę o stereotypach dotyczących Polaków (złodzieje, alkoholicy, hołota, śmieciarze - a nie, czekaj .. ).
droga zawsze nagradza
mój kanał youtube
miandas

Postprzez mlodek » 13 września 2019, o 16:41

Hmm ... ale się porobiło
miałem coś napisać ale się powstrzymałem
mlodek

Dziękował/a : 58
Dziękowano: 244
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe "Wichita"

Następna strona

Powrót do Relacje - spływy, wyprawy, przygody. Wróciłem z...