| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Rowerowa wyprawa przez Sosnowiec

Nasze i nie tylko relacje z wypraw lądowych. Wróciłem z... Wybieram się...

Rowerowa wyprawa przez Sosnowiec

Postprzez marcel » 15 marca 2020, o 21:03

Dzisiejsza przejażdżka.

Paradoks. Przez 34 lata mieszkałem w różnych miejscach Sosnowca. Od czterech lat jeżdżę po nim Rowerem, i ciągle odkrywam nowe miejsca. Tym razem piaskowania CTL Maczki, czyli wielka dziura w ziemi. Skund się bioro dziury w ziemi? Zaraz obok była kopalnia Juliusz. Wyciągali węgiel spod ziemi. Bo zużyciu chodnika trzeba go było zaszlamować. Inaczej grunt zacznie osiadać, i domy na powierzchni popękają.
Do szlamowania potrzeba ogromnej ilości piachu, więc zaraz obok otwarto jego odkrywkę. Robi wrażenie. Nieregularna dziura, mniej więcej 3x1km i głęboka na 20m. WIdać aż tyle wyrwali spod ziemi. Miliony ton. Setki milionów ton. Z jednej kopalni.
Do dziury spowrotem trafiał szlam poflotacyjny (stąd czarny kolor). W jednej części zrobiono wysypisko śmieci.
Ta dziura, którą widać na filmie, docelowo ma być rekreacyjnym zbiornikiem wodnym. Nie wiem tylko skąd wezmą tyle wody, bo Przemsza daje może z 5 metrów sześciennych na sekundę.

marcel

Images: 0
Dziękował/a : 108
Dziękowano: 425
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Powrót do Wyprawy i przygody na brzegu