| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Kartusze gaozwe - ładowanie

O tym z czego, jak, na czym i w czym przyrządzać jedzenie.

Re: Kartusze gaozwe - ładowanie

Postprzez McArthur » 7 grudnia 2018, o 16:29

Lampy gazowej zimą nie testowałem. Używam częściej lampy benzynowej, albo po prostu naftowej lub ograniczam liczbę gratów (bo zimą nosi sie i tak dodatkowe kg) do lampek na baterie.
Użytkując taki palnik jak Meva Spider PRO, BRS8 - nie ma większego znaczenia mieszanka, dopóki jest płynna :D, unosimy lekko kartusz i pozwalamy przelać się gazowi w formie płynnej - w parowniku palnika sam się rozpręży...
McArthur

Dziękował/a : 34
Dziękowano: 267
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 50KM

Postprzez marcel » 7 grudnia 2018, o 18:32

Wymiennik ciepła w gazowej, to nie jest nowy wynalazek. Mam taki w Colemania z 96roku. Tyle że ta kuchenka kosztowała wtedy 1milion 145 tysięcy złociszy (przed denominacja).Taka sama kuchenka tyle że bez dodatkowej rurki 670 tysięcy. Stąd mała popularność tych lepszych wersji.
Teraz meva też produkuje wspomnianego spidera z podgrzewaczem za 100-110pln, a bez za 80pln. Różnica się zmniejszyła, więc można to polecić na zimę.

Na bloga wrzuciłem wpis o podgrzewaniu butli wiatrochronem -> https://swobodneplywanie.blogspot.com/2018/12/gotowanie-w-terenie-lekko-i-w-miare.html
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 65
Dziękowano: 232
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez synkopa » 7 grudnia 2018, o 21:20

Uporządkowując nieco tę dyskusję: z samym propanem nie mieliście doświadczeń? Nie próbowaliście napełniać kartuszy tym gazem? Jak wspominałem robię to drugi sezon i efekty są więcej niż zadowalające. Trzeba jednak pamiętać o dużo większym współczyniku ciśnienia do wzrostu temperatury o każdy 1st. C. Stąd wymagana większa poduszka powietrza. Domyślam się, że w handlu brakuje takich kartuszy z powodów ekonomicznych - brakuje dużej rzeszy odbiorców. Czym innym jest rynek użytkowników butli 11kg. Dla nich zimą oferowane są butle z 10kg propanu.
synkopa

Dziękował/a : 37
Dziękowano: 109
Dołączył/a: 22 września 2014
Sprzęt: solar c3 , safari, helios 1

Postprzez Łukasz » 7 grudnia 2018, o 23:40

w sumie nie ma czegoś takiego jak czysty propan, nawet do użytku technicznego jest to propan 95% (w zasadzie nie do kupienia do domu chyba że do ogrzewania w zbiornikach instalacji naziemnej) w butli mamy też mieszanke zwykle od 18% do 55% propanu a to ze względu na kaloryczność i stabilność spalania
ogólnie nawet w mieszankach wysokogórskich zimowych zawsze jest mieszanka propan/butan w różnych proporcjach
sam propan ma oczywiście niższy próg upłynnienia ale też ma niższą kaloryczność (nieznacznie, bardziej ze względu na niestałość spalania niż na samą kaloryczność) co przekłada się na ilość gazu spalaną do ogrzania wody, w wysokich górach mało używa się gazu bo spalanie w niskiej temperaturze/ciśnieniu/małej ilości tleny jest zupełnie nieefektywne 100g gazu może nie wystarczyć na ogrzanie zagotowanie 0,5l wody i nie mówie tu o wrzeniu tylko o zagotowaniu powyżej 60 stopni
pamiętajmy że przy -40 stopniach propan nie wrze, czyli musimy mu zrobić duże ciśnienie aby wytworzył opary które można spalić, i tak przy 30 stopniach w butli mamy 10 bar przy 0 mamy niecałe 4 a przy -35 w zasadzie możemy odkręcić zawór i wylać zawartość

aaaa jeszcze chciałem dodać że w większości w kartuszach nie jest butan i propan a izobutan i izopropan ;) i temperature wrzenia ma w zasadzie koło -12 więc nie tragedia
Łukasz

Dziękował/a : 2
Dziękowano: 40
Dołączył/a: 09 lipca 2015
Sprzęt: critical mass/canoe 14`

Postprzez synkopa » 8 grudnia 2018, o 00:25

Zgoda co do 95% propanu. W sprzedaży na niektórych stacjach benzynowych jednak są butle 11kg z 10kg propanu między innymi dla maszyn o napędzie spalinowym np sztaplarek. Również dla przyczep kempingowych itp. Sam mam taką butlę. Nowych kartuszy praktycznie nie kupuję od wielu lat, ale wiem że są izo mieszanki. Nie spotkałem jednak takiej mieszanki do zapalniczek, a przydałaby się.
synkopa

Postprzez Łukasz » 8 grudnia 2018, o 02:08

do zapalniczek nie spotkasz bo takową nosi się w kieszeni więc temp ma powyżej zera ;)
czasem spotyka się do palników gazowych (niestety tych droższych)
ja przyjąłem zasade że jak temperatura spada poniżej -5 to biorę po prostu multifuele i benzynę ;) to jeździ zawsze i na wszytkim :mrgreen: półlitrowa butelka ratyfikowanej nie kosztuje fortuny a starcza na długo :m_: jedyna wada dość głośna praca, ale nowe gazówki też do cichych nie należą

sprawdzałem ostatnio nową FMS x3 w temperaturze -5 stopni na mieszance propan/butan (70/30) i na kartuszu z domieszką izobutanu propan 40 izo 40 butan 20 różnica w prędkości gotowania pomijalna (10s) ale ilośc zużytego gazu w wypadku miesznki z izo mniejsza o 15%.... brak sensu ekonomicznego jak dla mnie
Łukasz

Postprzez synkopa » 8 grudnia 2018, o 10:20

W mojej działalności i obszarze, temperatury zimą nie spadają poniżej 15st. C. W 95% wypadów zimą miałem zaledwie kilkustopniowy mróz. Paliwa rafinowane typu benzyna mają niewątpliwe zalety, zwłaszcza zimą, ale w podanych przeze mnie warunkach, trochę za dużo absorbują uwagi, czasu i grawitacji. Aspekt ekonomiczny? Dobrze że o tym wspominasz. Podam suche liczby. Kartusz ze 100g przelanego z 11kg butli propanu to ok. 0,54zł. Waga kartusza ok. 180g. Do tego palnik 46g tytan 2600W. Razem gotowy do dzialania zestaw na weekend przy kilkustopniowym mrozie to ok. 240g. Do tego lampa gazowa micro 102g dla klimatu i podgrzania przez 30min powietrza w namiocie, zapalniczka... Nie przekraczam 400g. za 0,54zł. kosztów eksploatacji. Czy to za drogo? Ile waży Twój zestaw?
synkopa

Postprzez McArthur » 8 grudnia 2018, o 21:34

Tu jest bezsens porównania, bo na 184g to tylko 100g gazu.... a to zupełnie inna klasa palnika, co można sobie pozwolić na gotowanie czegoś więcej niż tylko wody dla 1 osoby...

U mienia, i BRS3000 na szybkie wypady z kartuszem 100g, od niedawna FMS x1 z kartuszem 100g gotuje o 30 % szybciej mnie gazu zużyte) niż kubek na BRS3000 a waży 511g. Na poważniejszych wypadach /pow 3dni/ używam jednak BRS-8 gdzie sam palnik to niemal 300g wagi. Ale spokojnie 2,5l garnek mogę postawić. Wypali to ile benzyny? za 3zł? To koszt pomijalny w tym układzie tak naprawdę. Od kiedy przelewam sam gaz, to koszty gazu stały sie nieistotne.
Jednakże 100g gazu i BRS3000 biorę tylko na szybkie trekingi.
McArthur

Postprzez Łukasz » 10 grudnia 2018, o 09:23

@synkopa
jak dla mnie kupowanie butli 11 kilowej żeby napełniać nią kartusze 100g to lekka przesada :mrgreen: nie mam w domu gazu i specjalnie bym musiał butle kupować, a samo to jest przerostem formy nad treścią ;)
jeśli w zasadzie gotujemy wode to maszynka na gaz jest idealna, szybka mała i zwykle wszytko mieści się w kubku który używamy, ale jeśli zamierzamy gotować/smażyć wtedy kuchenka benzynowa na prawde pokazuje swoje możliwośći :m_:
Łukasz

Postprzez synkopa » 10 grudnia 2018, o 11:58

Łukasz, też jestem tego zdania. Załóż, że muszą być jeszcze inne sposoby redukcji kosztów. Mnie się to opłaci. Propan na zimę, to świetna alternatywa dla benzyny, zapewniam.
synkopa

Postprzez McArthur » 10 grudnia 2018, o 12:27

Mając kuchenkę BRS-8 czy inną Multifuel można w niej palić tak benzyną jak i gazem. Ja propanu nie kupię, bo mam butlę 11kg propan-butan do kuchni. Za mało używam gazu, bym na zimę miał bawić się w przelewanie czystego propanu. Zimą hula benzyna albo zabieram ze sobą termos. Kuchenka do -10 gazowa z osłoną przewietrzaną działa mi bez problemu.

Obawiam się, ze nawet gdybym przesłał do Ciebie kartusz 500g do naładowania czystym propanem, to koszty przesyłki zjedzą mi te całe "oszczędności". Wiec jeśli będę chciał taniej, gotować będę na ognisku :D albo w kuchence ekspedycyjnej.

Fajne są małe przejściówki umożliwiające korzystanie z kartuszy typu RONSON bezpośrednio, albo przelać gaz do kartusza nakręcanego
Obrazek
McArthur

Postprzez Łukasz » 10 grudnia 2018, o 16:56

włąśnie wczoraj mi przyszła przejściówka do przelewania, jeszcze nie było kiedy sprawdzić :m_:
jeśli się sprawdzi to będzie idealna do FMS i 100g kartusza :m_:
Łukasz

Postprzez synkopa » 10 grudnia 2018, o 19:34

Nie zapominajcie o dokładnym zważeniu. To warunek bezpiecznego użytkowania. Nie wolno przepełniać.
synkopa

Poprzednia strona

Powrót do Kuchnia