| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Wisła jest dzika. To dobrze czy źle?

Dział o ludzkich błędach i wypadkach związanych z wodą.

Wisła jest dzika. To dobrze czy źle?

Postprzez stefania » 16 lipca 2017, o 10:41

Pływać lubiłem od zawsze, ale pływanie kajakiem zafascynowało mnie w tym roku. Mam „dmuchawca”. Jestem z Torunia – pod nosem mam Drwęcę no i Wisłę.
Wiatr 2 m/s, człowiek siedzi jak na wygodnej kanapie, a naokoło rzeczy niesamowite – czaple białe i szare, bociany, łabędzie. Otaczająca rzeczywistość widziana z innej perspektywy.
No i to co najfajniejsze absolutny brak debili pokroju „czarnego BMW”. To wartość niesłychana. Brak hałasu, puszek od piwa, przekleństw. A wszystko na wyciągnięcie ręki.
Ja wychowałem się na Nienackim – poszanowanie przyrody nie jest mi obce. To wielka wartość.
Może więc z tej perspektywa ponura legenda Wisły – wody której wszyscy się boja nie jest zła.
W tym roku przypada rok Wisły. W toruński Muzeum Etnograficznym zobaczyłem świetną wystawę poświęconą rzece. Szczególnie utkwiło mi w pamięci zdjęcia sprzed 100 lat na których mężczyzna dobrze po 50 –tce, w garniturze płynie Wisłą, stojąc na łódce (wiosło było jakieś pionowe na wysokości steru). Ci ludzie odwrócenie byli twarzą do rzeki. Żyli w niej, obcowali z nią.
Płynąc wczoraj kajakiem po Wiśle przypomniały mi się książki Marka Twaina – Przygody Tomka Sawyera i Przygoda Hucka Finna. Ależ by się oni zdziwili gdy zobaczyli, że tak wielka rzeka jak Wisła jest taka pusta.
Jakiś czas temu my do Wisły obróciliśmy się nawet nie plecami lecz dupą. Wszyscy pamiętamy jakim była ona ściekiem szczególnie w latach 70 i 80-tych.
Teraz się to zmieniło.
Apropo debili pokroju „czarnego BMW”, tego samego dnia gdy zaliczyłem poranny spływ Wisłą, późnym popołudniem pojechałem z dzieciakami na Jezioro Chełmżyńskie. Plaża i jej zaplecze (toalety prysznice, pole namiotowe) zostały zmodernizowane ze środków unijnych.
A na plaży, młodzież, piwo, bluzgi, fajki.
Z tej perspektywy wolę aby Wisła była dalej dzika i budziła strach. Rzeka pełna kretynów w motorówkach i skuterach … brr groza.
Ciekaw jestem Waszego zdania na ten temat.
stefania
nowy użytkownik, bez *

Dziękował/a : 0
Dziękowano: 2
Dołączył/a: 04 czerwca 2017
Sprzęt: kajak

Re: Wisła jest dzika. To dobrze czy źle?

Postprzez marcel » 16 lipca 2017, o 11:13

Historia powojennej Wisły jest strasznie pokręcona, ale szczęśliwa dla podróżujących. Jesteśmy w tym fartownym momencie, że rzeka przestała już być ściekiem, ale jeszcze nie wróciła do pełni praw jako droga wodna. Dzięki temu, możemy odbywać podróże na wzór tych miedzy i bezpośrednio powojennych. Spływ, choćby i od samych Goczałkowic aż do morza, jest możliwy. Pewnie jest też przyjemny (ale co do tego to się muszę bardziej upewnić).
Odra już odżyła, dosłownie kilka dni temu ruszył próbny transport węgla. Zakończono wiele prac remontowych, wyczyszczono i pogłębiono. Biznes ponownie przejmuje ten szlak. Ekonomia jest nieubłagana, i obstawiam że w ciągu następnych dziesięciu lat, Wisła ożyje przede wszystkim jako DROGA wodna. Dla nas, amatorów, to po części dobrze (bo powstaną mariny), i źle (bo skończy się całkowita swoboda na spływie).
Póki więc możemy, trzeba się cieszyć na wpoły dziką rzeką.
A co do ekip z 'czarnego BMW" , siedliskiem tych stworzeń jest miasto. Poza miastem, ich zasięg określa się wzorem: tam gdzie dojedzie BMW+50m.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 120
Dziękowano: 460
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Ponton Czajka, Solar 410

Postprzez rawa » 16 lipca 2017, o 12:19

Pływać lubiłem od zawsze, ale pływanie kajakiem zafascynowało mnie w tym roku. Mam „dmuchawca”. Jestem z Torunia – pod nosem mam Drwęcę no i Wisłę.

Witam !!!
Zgadzam się odnośnie faktów, tak było i tak jest jak to obrazowo opisałeś.
Jeśli na dzikim pięknym jeziorze z czystą wodą powstanie ośrodek wypoczynkowy, to godzinę po otwarciu pojawią się krzyki , śmieci , parkowanie w złych miejscach, woń tytoniu i alkoholu oraz nocne wyjce do rana. Taki jest aktualny przekrój wychowania ekologicznego społeczeństwa. Ale nie dlatego uciekamy naszymi pływadłami tam gdzie nie ma ludzi, chłoniemy naturę wszystkimi zmysłami robimy zdjęcia głęboko oddychając, to te widoki, zapachy, dźwięki i odgłosy zostają w naszych głowach na długie łata i często z chęcią do nich wracamy.
Jeśli wypad nad wodę ma być dla opalania czy uciechy dla dzieci w mokrym piasku, świadomie wybieramy miejsca gdzie przy pięknej pogodzie nie można normalnie poruszać się po plaży z taka ilością ludzi.
Więc według mnie są to dwie różne rzeczy, dzika natura i zgiełk cywilizacji w każdej postaci, dobre wychowanie i kultura osobista i świadomość ekologiczna to rzeczy których nie da się szybko poprawić . Edukacja najmłodszych to szansa na poprawę tego co mamy obecnie , za kilka pokoleń będziemy na poziomie krajów skandynawskich.
Byłoby tragicznie gdyby zabrakło dzikich miejsc, nie dało by się żyć gdyby zabrakło tych dla ludzi.
Na dzikiej wodzie chciałbym spotkać przystań gdzie można wypić kawę i dobrze zjeść i wziąć prysznic, mi przeszkadza coś innego - brak dostępu do brzegu i pomostów "teren prywatny" ogrodzony.
Zdecydowanie mamy złe prawo wodne i nikt nie kontroluje praktyki nad wodą , wartość prywatna nie oznacza braku prawa dostępu do brzegu w większości przypadków.
Byłem ostatnio w pięknym miejscu jezioro Łagowskie i Trześniowskie w Łagowie lagow-lubuski-18-06-2017-t10176.html , piękne plaże i pomosty i totalnie brak miejsca na wodowanie,
gdyby jeziora były całkiem dzikie takiego problemu bym nie miał , ale czy byłoby to tak atrakcyjne miejsce - raczej nie.
rawa
Jeżeli czegoś nie wolno a bardzo się chce, to można.
Nie walcz z wiatrem, rozłóż ręce i spróbuj dzięki niemu szybować.
rawa

Dziękował/a : 221
Dziękowano: 435
Dołączył/a: 22 września 2015
Sprzęt: INTEX EX5 modyfikowany GMO

Postprzez stefania » 16 lipca 2017, o 22:48

Marcelu
Przemyślałem sobie twoją opinię. Zapewne obecne możliwości technologiczne są o wiele większe niż w XIX w. kiedy to wykorzystywano intensywnie Wisłę do celów gospodarczych.
Technicznie zatem szybkie „udrożnienie” rzeki jest jak najbardziej możliwe.
Wisła jako ciek wodny stanowi własność Skarbu Państwa. I tu w mojej ocenie tkwi pewien problem. Środki unijne dla Polski skończą się w 2020 roku. Już teraz podmioty państwowe aby finansować swe wkłady własne do projektów unijnych – na poziomie 20-30% inwestycji posiłkują się kredytami bankowymi. Po 2020 całość trzeba będzie finansować z własnej kasy. To będzie gigantyczny problem.
Druga sprawa faktyczne stanowisko miast nadwiślańskich. Łatwo Prezydentom, Burmistrzom wykonywać gesty na pokaz (otwarcie regat itp.). Gorzej gdy przyjdzie do konkretów. Budowa portów rzecznych, doprowadzenie do nich dróg, bocznic kolejowych i infrastruktury. Wiele z tych obiektów leżących kiedyś na szlaku wiślanym zostało zabudowanych przez deweloperów. Ze swojego podwórka wiem, że nie są nawet uchwalane plany zagospodarowania przestrzennego, które przewidywałby zwrócenie się miast do rzeki.
Jak będzie pokaże czas. My jednak mamy to szczęści, że załapaliśmy się na akurat ten czas.
stefania
nowy użytkownik, bez *

Postprzez Krzyś66 » 17 lipca 2017, o 07:48

Jeżeli ktoś mentalnie żyje na początku wieku XX to może się zachwycać bądź akceptowac projekty gwałcenia Wisły .Był czas na zachodzie gdy to robiono , po latach okazało się to błędem na wielu rzekach .Wielka woda powodziowa zdarza się raz na 30 lat(mniej więcej , kiedyś w melioracji chyba była taka cezura czasowa) , gdy mamy rzekę nie skanalizowaną o naturalnym przebiegu , to ta woda spływa powoli , rozlewając się na obniżeniach terenów , na tzw terenach zalewowych ,nie czyniąc istotnych szkód gospodarczych( o ile debilne władze nie pozwoliły tam stawiać budynków , czy nawet całych osiedli , jak na wrocławskich polderach).Gdy rzekę się "udrożni " woda płynie znacznie szybciej i musi gdzieś nastąpić kumulacja.Gdzieś czyli blisko ujścia.I Niemcy doświadczyły takiej powodzi w miastach portowych , od totalnej katastrofy dzieliły ich centymetry.Bo nie ma takich wałów , które wytrzymają każdą wodę trzydziestoletnią .Udrażnianie rzek , to ślepa uliczka , bo na końcu musielibyśmy stawiać kilkudziesięciometrowe wały aby ochronić miasta u ujścia a to jest nie realne.Natomiast budowa nowych zbiorników wodnych, ich kompleksu na Wiśle to ekonomiczny armagedon może zrodzić się jedynie w umysłach o komunistycznej konstrukcji ... niestety pierwszy krok w niszczeniu środowiska wodnego już jest(rozwój debilnej idei przekopu Mierzei Wiślanej) , jak się nie opamiętają to wezmą się i za Wisłę . To będzie dramat , ale nic na to nie poradzimy.
Krzyś66

Dziękował/a : 9
Dziękowano: 319
Dołączył/a: 23 września 2013
Sprzęt: K1

Postprzez marcel » 17 lipca 2017, o 10:38

Na zachodzie jakis to pogodzili. Widac to po mapie dróg wodnych w Europie. My mamy cztery, Niemcy dwadzieścia. U nas trzecia klasa żeglugowa to osiągnięcie, u nich norma. Żeby zachować parametry nautyczne, muszą czyścić I pogłebiać. Może mają więcej zbiorników retencyjnych?
Na Śląsku sytuacja sie poprawiła bardzo po oddaniu Pogorii 4 - ten zbiornik przyjmie każdą ilość wody. Zalania w Będzinie I Sosnowcu się praktycznie skonczyły. Był pomysł utworzenia polderu z Parku Tysiąclecia w Sosnowcu, żeby awaryjnie przyjąć to co się nie zmieści w Swierklańcu, ale pomysł upadł. Szkoda bo wtedy Brynica byłaby bezpieczną rzeką I nie zalewała Mysłowic.

Transport wodny ma dwie zalety w stosunku do kołowego - cenę I możliwość przewożenia nadgabarytu. To co na drodze musi być przewożone nocą, z zamknięciem ruchu I demontażem infrastruktury po drodze, na rzece jest po prostu wiezione. Do tego, samo otwarcie Odry na transport, może spowodować że przemysł stoczniowy w Gliwicach odżyje. Na razie upadła sprawa budowy Kanału Śląskiego, ale pewnie do tego wrócą Bursztynowy szlak, to struś znoszący złote jaja.
marcel

Postprzez Krzyś66 » 17 lipca 2017, o 13:51

To nie chodzi o to że Niemcy coś pogodzili .Jak już uregulujesz rzeki to pozamiatane , naturalnego biegu im nie przywrócisz.A chyba jesteś za młody aby pamiętać ogromne zagrożenie dla ogromnych miast portowych jaka wiele lat temu była , było o krok od katastrofy .Zalanie Hamburga to nie zalanie jakiegoś miasteczka w Polsce.Prostowanie rzek ponadto utrudnia ich samooczyszczanie , a zanieczyszczenia będą do rzek wpadać zawsze.Moja Utrata była w latach pięćdziesiątych "uregulowana" i gdy było do niej odprowadzane dużo ścieków w górnym biegu , to płynęły one jak kanałem ściekowym w pełnej krasie aż do Zawad gdzie Utrata miała już bieg naturalny i do tego odcinka , była stopniowo coraz czystsza(no raczej mniej brudna), tak że u ujścia już tak nie capiła jak w mej wiosce.A to tylko dzięki naturalnym meandrom i roślinności tam się rozwijającej.
I kolejna rzecz kasa , kto za to zapłaci ? pan , pani - społeczeństwo .Koszty będą ogromne i na pewno poniesione a przewidywane zyski są tylko wirtualne.Od czasu upadku transportu kolejowego , transport kołowy tak się rozwinął i tak na ten transport się przestawiła gospodarka , że wodny musiałby być znacznie tańszy aby to przejąć.Inna sprawa, to co poza węglem i kruszywami będzie transportowane wodą : meble :shock: , papier :shock: , cement :shock: .... będą się bujać samochodami w poprzek Polski w te i nazad do rzeki , to jakiś absurd.O wiele sensowniej byłoby włożyć tę kasę do unowocześnienia infrastruktury kolejowej , taboru itp aby ten się odrodził.
Natomiast uwagi o strusiu nie rozumiem .Jeśli chodzi ci o port w Elblągu , to mnie nie osłabiaj, obejrzyj czasem coś spoza tvgomułka , to może usłyszysz inne głosy.
Przekop Mierzei to ekologiczna masakra , poza samym lądem muszą pogłębić około 30km Zalewu .Czyli ruszyć osady które odkładają się tam od setek(te toksyczne) lat .Robiono analizy dla Zalewu Włocławskiego i jednoznaczna opinia zakazała ruszać cokolwiek(pogłębiać) bo dolna Wisła uległa by zagładzie ekologicznej. Podobnie będzie na Zalewie , Krynica jako kurort przestanie istnieć .A kto i po co miałby pływać do Elbląga z towarem jak wcześniej ma tyle polskich portów.To są typowe komunistyczne plany : CPL(większy jak Frankfurt , tylko Atlanta byłaby od niego większa); prostowanie rzek , milion samochodów elektrycznych za prę lat i milion dronów dla armii ... kto da więcej , urrraaaa
Krzyś66

Postprzez Ted » 17 lipca 2017, o 16:15

Zostawmy Wisłę taką jaką jest . To jeden z ostatnich bastionów gdzie można nawet w sezonie wakacyjnym płynąć wiele
kilometrów , dokonać wewnętrznego resetu i nie spotkać nikogo. Ci , którzy rozumieją naturę dzikiej rzeki , odnajdą się na niej bez problemu.
Jest tyle zbiorników wodnych , w które ingerował człowiek z różnego rodzaju modyfikacjami pod turystów , że tę jedną rzekę należy
zostawić w spokoju. Zostawmy coś naturze , nie wszędzie musi być widać odciśniętą rękę człowieka. Czyńmy , minimum które jest
konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa .
Ted

Dziękował/a : 555
Dziękowano: 634
Dołączył/a: 20 lutego 2014
Sprzęt: kajak pneumatyczny

Postprzez marcel » 17 lipca 2017, o 18:17

@ Krzyś66 - Stwierdzam fakty. Europa zachodnia ma dużo lepiej rozwiniętą sieć drug wodnych niż my. Niemcy w szczególności. Zakładasz że są tak głupi żeby inwestować miliardy euro w coś co nie ma sensu? Jakoś to też musieli zrobić od strony technicznej. Nie wnikałem jak, ale skoro utrzymują parametry tras, to muszą je regularnie czyścić, a na przebieg meandryczny nie mogą sobie pozwolić. Albo mają ogromne zbiorniki retencyjne, albo są porobione by-passy takie jak u nas na Wiśle.
Rozumiem, że z racji wieku jesteś przywiązany do starych rozwiązań i rzeka służyć może tylko do spławiania węgla. Świat się jednak trochę zmienił.Zachwalany przez Ciebie transport kolejowy, nie radzi sobie z gabarytami z powodu skrajni. Z kolei transport drogowy nie daje rady z ciężkimi ładunkami. Jasne, można przewieźć, tylko trzeba kluczyć bo większość mostów ma limit 12/20 ton.

Tak przy okazji. Wisła od samego Oświęcimia, jest drogą wodą, więc prędzej czy później ktoś będzie doprowadzona do stanu używalności, bo się to po prostu będzie opłacać.
marcel

Postprzez Krzyś66 » 18 lipca 2017, o 08:50

Ja też stwierdzam fakty , kanały , drogi wodne Europy powstały w XIX i początkach XX wieku , dziś nowych się nie buduje .A co do przewożonych ładunków tu masz jeden z przykładów : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kana%C5%82_Ren-Men-Dunaj
Ja nie neguję faktu że droga wodna jest idealna do przewozów ładunków ponadnormatywnych , jednak jeśli ekonomikę budowy- odbudowy drogi wodnej na Wiśle oprzemy na tym , że właśnie transport takich ładunków ma być dominującym , to taka inwestycja nie zwróci się w tym milenium...

A Wisła , dzięki swej dzikości , naturalności jest jedną z niewielu tej wielkości rzek o prawie naturalnym charakterze i ja jestem i będę przeciw robieniu z niej kanału , tak jak jestem przeciwny cięciu P.Białowieskiej(oczywiście gminy puszczańskie powinny mieć rekompensatę za utratę miejsc pracy w wyniku powiększenia obszaru chronionego). Jeśli godzisz się przeliczaniu każdej wartości przyrodniczej na złotówki (co ująłeś w swym poście) to Ci współczuję i na tym zakończę swe wywody , bo jak widać po wpisach a raczej ich braku , mało kogo ten temat obchodzi.

Niech Wisła pozostanie rzeką , nie róbmy z niej kanału !
Pozdrawiam ,nielicznych podobnie myślących, Krzyś.
Krzyś66

Postprzez marcel » 18 lipca 2017, o 10:22

Czesc

Nie przeliczam wszystkiego na złotówki. Wolałbym żeby rzeki pozostały na wpoły dzikie - to znaczy żeby były mariny I od czasu wycięte chaszcze, ale bez nadmiernego ruchu na wodzie.
Są jednak tacy którzy na złotówki wszystko przeliczają I obawiam się że zindustralizują prędzej czy później większość rzek. Tym bardziej że społeczeństwo zawsze będzie miało dylemat : mieć piękne dzikie rzeki I obwodnicę 'przez środek osiedla' , czy poświęcić częśc rzek I lasów ale pod domem mieć spokój.
Nie obawiałbym sie jednak że ten problem dotknie nas. Ostatnie 60 lat na naszych rzekach to inwestycje kosmetyczne, odbudowa tego system potrwa pewnie tyle samo. Chyba że przyjdzie jakiś dramatyczny kryzys naftowy I benzyna po 10pln.
marcel

Postprzez stefania » 21 sierpnia 2017, o 22:45

stefania
nowy użytkownik, bez *

Postprzez M 52 » 24 września 2017, o 18:35

Pływam głównie po Wiśle i ruch na rzece jest coraz większy. To nieuniknione niestety - ludzi przybywa, Warszawa "zwraca się w stronę Wisły". Trochę szkoda, wolę rzekę pustą i dziką.
M 52
*

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 7
Dołączył/a: 05 grudnia 2014
Sprzęt: kajak i dmuchaniec z silnikiem

Postprzez Sikor » 24 września 2017, o 20:22

M 52, a konkretnie na którym odcinku Wisły pływasz?
Krótko i na temat.
Grupa Kajakowa "MENAŻA 07"
Sikor

Dziękował/a : 129
Dziękowano: 258
Dołączył/a: 16 października 2014

Postprzez M 52 » 1 listopada 2017, o 22:03

Odcinek przed Warszawą - krótkie wypady na rzekę.
M 52
*

Dziękował/a : 3
Dziękowano: 7
Dołączył/a: 05 grudnia 2014
Sprzęt: kajak i dmuchaniec z silnikiem

Postprzez Sikor » 2 listopada 2017, o 14:34

W okolicach dużych miast to normalne, że pływających jest więcej niż gdzie indziej. Wisła na szczęście jest duża i łatwo można znaleźć "pustkę i dzikość" :-)
Krótko i na temat.
Sikor

Postprzez McArthur » 2 listopada 2017, o 16:00

Mnie tam zawsze się marzy dzika rzeka z wysoce cywilizowana przystanią :mrgreen:
McArthur

Dziękował/a : 49
Dziękowano: 307
Dołączył/a: 15 grudnia 2013
Sprzęt: Canoe, Brig 500 75KM

Postprzez mlodek » 2 listopada 2017, o 20:50

Emotikon wszystko wyjaśnia i miałem ci potwierdzić że szukasz niemożliwego ale mnie olśniło.
Na prawdziwie dzikiej rzece każdą przystań będziesz odbierał jako wysoce cywilizowaną.
Pozdrawiam - Włodek
mlodek

Dziękował/a : 372
Dziękowano: 442
Dołączył/a: 07 lutego 2015
Sprzęt: canoe (Wichita- Prospector)

Postprzez JanuszB » 21 listopada 2017, o 11:11

Mi się kiedyś udało pływać na takiej gdzie nawet do brzegu było ciężko dobić, nie mówiąc o wyjściu nań. Jak już namierzyliśmy plażę to ochom i achom nie było końca. :razzzz:
JanuszB
*

Dziękowano: 1
Dołączył/a: 25 września 2017
Sprzęt: wakeboard

Postprzez Sikor » 21 listopada 2017, o 15:42

Janusz, a komu Ty jęzor pokazujesz? :lol: Lepiej napisz co to za rzeka była.
Krótko i na temat.
Sikor

Powrót do Ku przestrodze