| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku

Postprzez ra_dek » 28 lutego 2014, o 13:13

Wybrzeże Bałtyku - mormska granica Polski – 440 km (jest to długość odcinków rozgraniczających obszar morza terytorialnego z Niemcami i Rosją oraz linii, której każdy punkt jest oddalony o 12 mil morskich od morskiej linii brzegowej, a w Zatoce Gdańskiej — od linii podstawowej morza terytorialnego. Długość linii brzegowej wynosi 770 km)

Obrazek
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Granice_Polski

Tereny nad Bałtykiem zostały ukształtowane w czasie ostatniego zlodowacenia, w wyniku którego powstał krajobraz młodoglacjalny. Wtedy powstały faliste wzgórza morenowe, moreny denne tworzące strome klify oraz jeziora rynnowe, występujące na tak zwanym Pojezierzu Warnowskim na wyspie Wolin. Do powstania dzisiejszego krajobrazu przyczyniła się także niszczycielska i akumulacyjna działalność morza, wiatrów i oczywiście człowieka.

Niezależnie od typu wybrzeża, jego pierwszą strefą jest plaża. Wszystkie polskie plaże są piaszczyste. Morze wyrzuca też muszelki, kamyki, okruchy bursztynów, kawałki drewna, a nawet kolorowe szkiełka. Na piaszczystych plażach nie rosną żadne rośliny, za to często przesiadują różne ptaki: mewy, rybitwy czy zimujące tu łabędzie.

Wydmy:
najczęściej spotykanym typem wybrzeża są brzegi wydmowe. Wydmy powstają w wyniku akumulacyjnej działalności morza; prądy płynące z zachodu przenoszą zwały piasku nanoszone przez rzeki lub pochodzące z rozbitych klifów. Fale wznoszą wały piasku, które z czasem wypychane są z wody. Wiatr osusza piasek i tak powstają brzegi wydmowe. Pierwszy szereg wydm nazywa się białymi; wydmy od strony morza są strome, a od strony lądu łagodne; stoki są nagie i jasne.

Wybrzeża zalewowe:
powstają w pobliżu miejsc, gdzie rzeki wpadają do morza. Na Pomorzu Zachodnim największy jest Zalew Szczeciński powstały u ujścia Odry, częściowo odgrodzony od morza wyspami Uznam i Wolin, które powstały z połączenia niewielkich wysepek wydmowych. Wody zalewu są niezbyt głębokie i dość słodkie. Z piasku nanoszonego przez morze powstaje powoli piaszczysta mierzeja. Kiedy mierzeja odcina zatokę czy zalew, powstaje płytkie jezioro przymorskie. Takimi jeziorami są na przykład Jamno czy Bukowo.

Wybrzeża klifowe:
strome, urwiste brzegi morza, zwane też kępami. Klify graniczą bezpośrednio z morzem i ciągle narażone są na groźne ataki fal morskich. Podmywane brzegi osuwają się i często spadają w morze wraz z rosnącymi na nich drzewami. Sztormowym falom opierają się jedynie ogromne głazy, leżące zwykle na wąskiej plaży. Klify spotkamy na południowym krańcu wyspy Wolin, w okolicach Międzyzdrojów, w Trzęsaczu, koło Rewala. Wśród roślin, które pojawiają się na klifach, najbardziej pospolity jest rosnący kępami rokitnik zwyczajny. Ma on długie wąskie liście, a jesienią jego krzewy obsypane są pięknymi pomarańczowymi owocami, zawierającymi dużo witaminy C. Inne rośliny klifu to podbiał zwyczajny i żarnowiec o żółtych kwiatkach, którymi pokrywa się na wiosnę. Na wyniosłych brzegach morenowych rosną buki, klony, jesiony, jarzębiny, a nawet dęby.

Klimat na wybrzeżu w znacznym stopniu różni się od tego, jaki panuje w centralnej Polsce czy w górach. Ukształtowany jest pod przeważającym wpływem klimatu morskiego, czyli dużych mas powietrza napływających znad Atlantyku i w konsekwencji tego jest łagodniejszy. Zimy są cieplejsze, ale za to lata chłodniejsze. Zimą rzadko notuje się większe opady śniegu.

źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/123113,,,,w ... haslo.html
Avatar użytkownika
ra_dek
*******
 
Images: 147
Dziękował/a : 2913
Dziękowano: 581
Dołączył/a: 28 maja 2013
Lokalizacja: Kraków
Sprzęt: ponton z Intexu

Powrót do wybrzeże Bałtyku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


cron