| Biuro Turystyki Kajakowej AS-TOURS | PROZONE - wypożyczalnia kamer GoPro! | KONKURS RELACJA MIESIĄCA |

Światło pozycyjne do kajaka.

Światło pozycyjne do kajaka.

Postprzez marcel » 21 lutego 2022, o 16:40

Wrzucam jako ciekawostkę.

Do plywania nocnego kajak musi byc oswietlony. Po to żeby nikt inny w niego nie wpłynął. Zgodnie z przepisamia, kajak ma nieść jedno światło białe dookólne. Ma być zamocowane na tyle wysoko żeby było widoczne ze wszystkich stron. I spoko. Na rzece raczej się to nie przyda. Ale jak by ktoś chciał nocą przez mazurskie jeziora, to lepiej mieć bo sporo łódek nocą tam pływa. Choć niby nie wolno, bo szlak nie ma świateł nawigacyjnych, ale co tam - pływają.

Więc lampka jest dla naszego bezpieczeństwa.

Druga ciekawostka jest taka, że te przepisy nie są identyczne w innych krajach. To przyznaje bylo dla mnie duże zaskoczenie, bo myslałęm ze są zunifikowaneg z przepisami morskimi. Dlatego u nas tylko biała lampka, a np w USA może być biała lampka, albo trójkolorowe - trójsektorowe. Są nawet kajaki robione w USA które fabrycznie mają instalowane światła czerwone-zielone-białe.
marcel

Images: 0
Dziękował/a : 145
Dziękowano: 579
Dołączył/a: 04 kwietnia 2015
Sprzęt: Czajka, Solar 410, Spark 450

Re: Światło pozycyjne do kajaka.

Postprzez RobertP » 21 lutego 2022, o 17:03

To ja tu wrzucę anegdotę

HWA - Heereswaffenamt, niem. Urząd Uzbrojenia Wojsk Lądowych - Porsche był w konflikcie z nimi o patenty

Zanim Schwimmwagen znalazł się na wyposażeniu oddziałów saperów i innych jednostek, musiał uzyskać oficjalną aprobatę odpowiednich władz. Jako pojazd Typ 166 nie stwarzał większych problemów, ale nie był wszak typowym wozem; jak stwierdziła komisja HWA, zaliczał się również do kategorii łodzi, a niemieckie łodzie musiały mieć światła na burtach – czerwone na lewej i zielone na prawej. „Konstruktorzy Porschego uznali, że ludzie z HWA zwariowali – napisał Richard von Frankenberg – i nawet nie przyszło im do głowy zainstalowanie takich świateł. HWA wcale się tym nie przejął – po prostu nie przyjął tego pojazdu”.
Karl Ludvigsen. Ferdinand Porsche

Chodziło o tą zabawkę.
https://pl.wikipedia.org/wiki/VW_typ_166_Schwimmwagen
RobertP

Dziękował/a : 336
Dziękowano: 183
Dołączył/a: 01 marca 2016
Sprzęt: Gumotex Solar

Re: Światło pozycyjne do kajaka.

Postprzez Maja_WN » 21 lutego 2022, o 18:27

Ja chcę taki schwimwagen! :lol: Nie wiem po kiego, ale chcę!
"Zimą czy latem, wiosną czy jesienią, Rzeka jest zawsze ciekawa i przyjemna."
K.Grahame "O czym szumią wierzby"
Maja_WN

Dziękował/a : 170
Dziękowano: 61
Dołączył/a: 29 października 2021
Sprzęt: ZelGear Alpha 370

Powrót do Ekwipunek wodny